Kılıçdaroğlu hangi partiye para desteği sözü verdi?

Kılıçdaroğlu hangi partiye para desteği sözü verdi?
03.03.2021
A+
A-

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür partilerde adeta “seçim hareketliliği” olduğunu ifade ettiği köşesinde, “CHP, ittifak yaptığı, yanına almak istediği küçük partilere parasal destek verdi mi? sorusunu gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu hangi partiye para desteği sözü verdi?

Mahmut Övür, “Kılıçdaroğlu hangi partiye para desteği sözü verdi?” başlığı ile kaleme aldığı köşesinde Kılıçdaroğlu’nun “Yeni kurulacak partiler Saray’dan para alıyor” iddiası üzerinden yeni bir konuyu gündeme getirdi. “Ortada seçim yok ama büyük küçük bütün partilerde sanki seçim varmış gibi müthiş bir hareketlilik yaşanıyor” diyen Övür, “Bu da doğal olarak büyük küçük bütün partileri etkiliyor. Hatta yeni yeni partilerin kurulmasının önünü açıyor. Bu da siyasette yeni kırılmaları hızlandırıyor. Bu açıdan en kritik süreci anamuhalefet partisi CHP yaşıyor. CHP, AK Parti karşısında İP ile HDP’yi yan yana, SP ile DP gibi küçük partileri de kapsama alanında tutmaya çalışırken, kendi içindeki ayrılıkları durduramıyor. Mustafa Sarıgül ve Muharrem İnce yeni partilerle CHP’den ayrılıp giderken istifalar da devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise bu gidişi durdurmak için aylardır her yolu “mübah” gören bir çaba içinde. Önce İnce’nin gidişini itibarsızlaştırmak için “Saraya giden CHP’li” yalanıyla siyaseti dalgalandırdı. Sonra, “Yeni kurulacak partiler Saray’dan para alıyor” gibi kanıtlanmayan bir iddiayı ortaya attı.Peki, bu iddiaların tersi söz konusu olabilir mi? Yani CHP, ittifak yaptığı, yanına almak istediği küçük partilere parasal destek verdi mi?” ifadelerini kullandı.

“Bu soruya CHP ve ilgili partilerin ne cevap vereceğini doğrusu merak ediyorum” diyen Mahmut Övür, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi ile aralarında geçen diyaloğu da şu ifadelerle aktardı:

“Hafta sonu Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi’yle partinin İstanbul İl Başkanlığı’nda buluşunca hem dünü hem de bugünü konuştuk. Kısa sohbette, Başkan Erdoğan’ın yeni anayasa önerisine sıcak baktığını, Türkiye’nin sivil yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Çelebi, son dönemde bir kez daha CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla buluştuğunu anlatırken, sözü 2017 referandumuna getirerek o süreçte yaşadığı ilginç bir olayı anlattı:

“O tarihte referanduma ‘hayır’ dediğimiz için Kemal Bey’le de bir araya geldik. Parti olarak mali gücümüzün yetersiz olduğunu, illeri dolaşmamız için bize destek olmalarını istedik. O da ‘Bir hesap çıkartın, ne gerekirse yardımcı oluruz’ dedi. Hatta TÜSİAD’ın da yardım ettiğini söyledi. Ben de bir hesap yaptırdım ve 450 bin liraya ihtiyacımız olduğunu söyledim. Bunu az bularak, ‘Biz, partimiz için 12 milyon lira ayırdık. Sizin için de gereken neyse arkadaşlar yapsın’ diye talimat verdi ve beni yetkili arkadaşlarına gönderdi. Ancak o yetkili arkadaşlarıyla birkaç kez görüşmemize rağmen o parayı alamadık.”

Mahmut Övür köşesini CHP Genel Başkanı’na sorduğu soru ile sonlandırdı:

“Başta Muharrem İnce olmak üzere CHP’den ayrılanları “Saray’a giden ya da Saray’dan para alanlar” olarak suçlayan Kılıçdaroğlu’na son soru: Siz küçük partilere, TÜSİAD da CHP’ye mali destekte bulundu mu?”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.