KEŞKE DAHA ÖNCE DİNLESEYDİNİZ

08.04.2016
A+
A-

 

 

AKP ile geçen 14 yılın içinde, elbette iyi ve doğru olan şeyler de oldu. Ancak bunlar genellikle AKP’ye rağmen hayata geçti. Hatırlayın ilk iktidar dönemini. Zembille inmiş oldukları için ne yapacaklarını şaşırmış durumdaydılar. Devletle, milletle, bürokrasiyle kopuk olmanın yanında güdük zihniyetlerini tek ve değişmez doğru zannediyorlardı. Ön yargılı ve kin içindeydiler. Milletin beklentilerine cevap vermek yerine devletle, Cumhuriyetle ve Cumhuriyet değerleriyle bir hesaplaşmayı öne çıkardılar. Bunun için kendileri gibi bu değerlerle sorunu olan her kim varsa tamamıyla işbirliği yaptılar. Bugün paralel ilan ettikleri Cemaatle yolları tam da burada kesişti. Bunları biz söylemiyoruz, bizzat kendi açıklamalarında ve uygulamalarında ayrıntılı biçimde vardır.

YENİ CEPHELER AÇTILAR
Bu şaşkınlık içinde türbana sarılıyor, İmam Hatip ticareti yapıyor, ama bir türlü işin içinden çıkamıyorlardı. Yol gösteren, çözüm üreten ve elini taşın altına koyan parti MHP oldu. Türban için Anayasa değişikliğini gündeme getirip, gereğini yaptı. İstismar edilen İmam Hatip ve din derslerini, bizzat önerge vererek bir düzene soktu ve tartışmayı bitirdi. Bütün bunlar olurken, AKP’nin devletle hesaplaşmada yeni cepheler açtığını ibretle izledik. Bitmiş, sinmiş, geri çekilmiş terör bunun için hortlatıldı. Sonra da “yeni Türkiye” veya “demokrasi getiriyoruz” diyerek, bu hainlerin yıllarca silahla elde edemedikleri her ne varsa tamamı masa başında teslim edildi. Bunu da yine kendileri itiraf ettiler ve PKK’nın isteyip de, kendilerinin vermediği hiçbir şeyin kalmadığını ilan ettiler. Hatta o kadar ki, İmralı canisinin yattığı ini 5 yıldızlı otele çevirmekle kalmadılar, buraya düzenli biçimde koster seferleri, Kandilli katillere dağ saferleri düzenlediler. Sonunda da Dolmabahçe’de biraraya gelip anlaşma imzaladılar. Bunlara bir de milli değerleri yok etmeyi eklediler. Milli bayramların içi boşaltılırken, okullardan andımızı kaldırıp, milliyetçiliği ayakları altına aldılar. Bugünkü başbakan milliyetçilikle hesaplaşmanın zamanı geldiğini ilan etti. MHP bu gidişin, bu anlayışın yanlış olduğunu, ağır bedeller doğuracağını, ülkeyi bölünmeye sürükleyeceğini söyledi ve uygulamalara ısrarla ve inatla karşı çıktı.

MHP’NİN SÖYLEDİKLERİNİ YAPIYORLAR
Bütün söylediklerinin doğruluğu tartışmasız biçimde ispatlanan ve ortaya koyduğu çözüm önerilerini uygulamaktan başka çare kalmadığı belgelenen parti, yine MHP oldu. Ancak, yanlışların, saplantıların, ihanetlerin bedelini Türk milleti ödemek zorunda kaldı. Ülkenin bir bölgesi iç savaş görüntüleri veriyor, anaların gözyaşı bir türlü dinmiyorsa, bunun sebebi MHP’nin söylediklerinin dikkate alınmamasıdır. MHP’nin söylediklerini yapmaktan, savunduklarını hayata geçirmekten, siyasetini esas almaktan başka çare kalmadığını AKP’yi yönetenler de gördüler. Görmekle kalmadılar, hayata geçirmeye de başladılar. Bunu hem uygulamalarda, hem de açıklamalarında görüyoruz. Yerli ve milli diyerek ortaya çıkmaları, tamamen bunun sonucudur. Nitekim, sadece lafla yerli ve milli olunamayacağını fark ettiler. Akan kanında etkisiyle çözümü önce buzdolabına aldılar, sonra tamamen bitirdiler ve terörle olması gibi mücadele etmeye başladılar. Bunun altını doldurmak ve siyasi ayağını da tamamlamak ihtiyacı ortaya çıkınca, yine MHP’ye sarıldılar ve sayın Devlet Bahçeli’nin söylediklerini teker teker hayata geçirmeye başladılar. Uygulamalara söylemlerin de eklendiğine şahit oluyoruz. Daha önce tartışılmasını, hatta değiştirilmesini istedikleri Anayasanın ilk dört maddesine bugün sahip çıkıyorlar. “Tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek Vatan” diyorlar. Yakında buna “tek dil” de eklenirse hiç şaşırmayacağız.

BAHÇELİ’NİN TAVSİYESİ
MHP’nin terörle mücadelede teklif ettiği Olağanüstü Hal uygulaması veya Sıkıyönetim ilanının üstü örtülü biçimde uyulamaya konulduğunu izliyoruz. Doğrusu ve yapılması gereken arkadan dolanmak yerine Anayasal bir kurum olan bu müesseselerin doğrudan hayata geçirilmesidir. Salı günü MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli, terörle mücadelede kararlılık için çok hayati önerilerde bulundu. “Teröre destek veren, bölücülüğün peşine takılan, suç ve cinayetlerde fiilen payları bulunan PKK’nın Meclis’teki uzantılarıyla ilgili dokunulmazlıkları öncelikli olarak ve acilen kaldıralım.” Dedi. Buna ilaveten başbakana şu tavsiyeyi yaptı: “Nusaybin ve diğer operasyon yapılan il ve ilçelerde yaşayan vatandaşlarımıza çağrıda bulunun. Onlara üç gün mühlet verin ve şehirleri tahliye etmelerini sağlayarak herkesi emniyetli yerlere alın. Arkasından da Nusaybin’de taş üstünde taş, baş üstünde baş koymayın. Şehitlerimizin kanını yerde bırakmayın. Sur’u yeniden yapmak için kolları sıvamışken, Nusaybin’de tekrar inşa edilir, Şırnak, Yüksekova’da yeni baştan ve Türk-İslam mimarisine uygun olarak hayat bulur.”

“TÜRK MİLLETİ” BİLE DEDİLER
Bu sözlerin üzerinden henüz 24 saat geçmeden Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın da, “Erdoğan, “Gerekiyorsa operasyon yürütülen yerlerin tamamen boşaltılması ve artık kullanılamayacak hale gelmiş binaların uşaktan yıkılması yoluna gidilebilir.” Diyerek MHP ile aynı çizgiye geldiğini gördük. Çok daha önemlisi ilk defa Türk milletinden bahsetmeye başladı. Polis teşkilatının kuruluş yıldönümü töreninde, “Türk milleti derken bunun içinde Kürt, Abaz, Çerkez, Boşnak vardır. Teröriste terörist diyemedikleri için zırvalıklara sığınanlar dökülen her damla kandan sorumludur.” Diyerek, MHP’nin yaptığına benzer bir de tanım yaptı. Sayın Bahçeli’nin çağrısına uygun olarak dokunulmazlıklar konusunda adımlar atılacağı anlaşılıyor.

KOPYAYA DEĞİL ASLINA İHTİYAÇ VAR
Keşke aynı şeyi ülkenin diğer ağır ve acil sorunları olan hırsızlık, yolsuzluk ve çürüme konusunda da yapsalar. Zira, AKP’nin 14 yıllık uygulamalarının toplumda derin ve tehlikeli bir çürüme ortaya çıkardığı acı sonuçlarıyla birlikte görülmektedir. Bu alanlarda da MHP’nin söylediklerini yapmaktan başka çare kalmamıştır. MHP milletin son ve tek çaresidir. Cumhuriyeti koruyan, yücelten ve yükselten partidir. Bu partinin kopyalarının değil, aslının bu ülkeyi yönetmesi artık şart olmuştur.

Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.