Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Keşke çapulcu kadar imanlı olsanız..

19.06.2013
A+
A-

Geçen Pazar, Metrobüsle yolculuk yapıyorum.

Tayyip Bey’in “çapulcu” tehlikesini bertaraf etmek için devletin tüm imkânlarını seferber ederek, Kazlıçeşme’de bindirilmiş kıtalar oluşturduğu gün…

Mitingden dönen bir grup insan Metrobüste adeta bağırarak konuşur. Başbakan’dan dinlediklerini mitinge katılmayan yolculara anlatmayı kendilerine vazife edindikleri belli…

Birisi yaklaşık yetmiş yaşlarında, başında takke, kan ter içinde kalmış, bağırmaktan sesi kısılmış, “Tayyip’i kimseye yedirmeyiz” diyor. Bir diğeri, “Allah’ın belası Twit’ler”den söz ederek çapulcuların ne kadar günahkâr olduklarını anlatmaya çalışıyor!

“Camide içki içmişler, camiyi kirletmişler, dinsizlermiş, komünistlermiş…” ağız bu…

Dayanamayıp, konuşmaya karar verdim:

“Arkadaş! Bu anlattıklarınızı gözlerinizle gördünüz mü?

Elinizde belgeler var mı?

Cami Hastaneye dönüştürülmüş, insanların bir kısmı yara-bere içinde tedavi olurken, diğer bir kısmı edeplice oturuyorlar. Bu resmi hepimiz gördük. Sizin elinizde, bu anlattıklarınızı doğrulayan bir görüntü yoktur. İnsanlara iftira atmaktan utanmıyor musunuz?”

Grup üstüme çullanacak bir hava içine girdiyse de yaşlı ve takkeli olan engel oldu “ben hacıyım siz siyaset yapıyorsunuz. Biz bunda yoğuz” dedi. “Yarım saattir konuşuyorsunuz sizin konuştuklarınız siyaset olmuyor da ne oluyor” dediğimde ise pişkin pişkin “biz dinden, imandan bahsediyoruz” demez mi?

“Hacı efendi bu anlattıkların hangi din acaba? İslam değil dinlediğim kadarıyla…

Haram ve helal sınırlarını iktidarın çizdiği yeni bir din midir? Bahsettiğin din…

Üstelik bu nasıl iman?

İmanın altı esasına, Tayyip’e iman diye yeni bir madde eklendi de haberimiz mi yok? Lütfen söyler misiniz?

Bir iktidarı din iman ölçüsünde değerlendirmemiz söz konusu olamaz ama sizler böyle değerlendiriyorsunuz. Bu iktidara karşı gelenlerin cehennemlik, çapulcu ve imansız olduklarını yarım satir dillendiriyorsunuz.”

İhtiyar takkeli “bak ben dini konularda, bilgi sahibi bir insanım, hacıyım, el ezher’de eğitim gördüm. Bu konuda bana öğretecek ve beni ikna edecek bir durumunuz olamaz” diye karşılık verdi.

“Ben sizi ikna etmeye çalışmıyorum, İmanlı ve insaflı olmaya çağırıyorum. Peşinde koştuğunuz siyasi zihniyete din ve iman yolu olarak bakıyorsunuz madem, bu ölçüde değerlendirelim;

İktidar bu ülkede kırk bin kilise açtı, hem de tekbirlerle…

* Çapulcular Başbakan’ın tekbirlerle açtığı kiliselere girmeyip, besmele ile camiye girdikleri için mi onlara kızgınlığınız?

* Domuz etini kasaplık et statüsüne sokan iktidarın ‘domuz açılımı’nı derin(!) dini bilginizle yorumlar mısınız?

* Çapulcular PKK’yı aralarına almayıp dışarı attı, iktidarınız onlarla müzakere yaparak silahlarıyla sağ salim inlerine dönmelerini sağladı. Eğer çapulcular terörist olsaydı, iktidarınız müzakere için Fidan’larını göndermez miydi?”

* * *

Uzayıp giden bu tartışmamızda maalesef tüm anlattıklarıma kulaklarını tıkadılar. Kanımı donduran şu cümleleri sarf ettiler. “Arkadaş kendini hiç yorma bizi Tayyip Erdoğan’dan ayıramazsın. O bizim için bir din sayılır, sizde eğer Müslüman’sanız ona karşı gelen çapulculardan olmayın derim. Yoksa cehennemi boylarsınız” dedi.

Şöyle devam ettim

“Çapulcu cennete girer ama sizler giremezsiniz. Neden biliyor musunuz?

Çapulcu dediklerinizin ameli eksikleri olabilir. Ancak sizler gibi itikadi sapmaları söz konusu değil. Sizler İslam’dan başka Hak dinlerin olduğuna inanıyorsunuz ki bu mutlak küfürdür.

Onlar ise, dini bilgileri az olmalarına rağmen sadece İslam’ın Hak din olduğuna inanıyorlar. Bu yüzden Kilise yerine camiye sığındılar. Camiye Müslüman sığınır Kiliselere ise ‘ibadethane’ diyenler..

Sizler sakallı olarak İslam’ın tevhit anlayışını inkâr ediyorsunuz. “Sadece İslam’ın Hak olduğu” gerçeğini sulandırıyorsunuz.

Çapulcular İslam’a değil sizin takiyyeci duruşunuza karşılar.

Üstelik camiye gelen bir canlı Allah’ın misafirleridir. AKP’nin değil… Oylarınızla destek olduğunuz AKP’nin desteği ve duası ile Irak’ta Amerika askerleri camilere pislediler, gıkınız bile çıkmadı…

Keşke bu çapulcuların İmanı kadar iman sahibi olsanız da, bu ülkeyi Amerikan emperyalizminden kurtarma yolunu seçseniz. O takdirde birer çapulcu olurdunuz!

Yusuf KARACA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.