Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

“Kertenkele” Sadece Dizi Filmlerde Mi?

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
01.11.2014
A+
A-

17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası ortaya dökülen belge ve dokümanlardan sonra Türkiye’de hırsızlık ve rüşvet en çok konuşulan ve tartışılan konu olmuştur. Bu operasyonun muhatabı AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanlığı makamındaki zat-ı muhterem olduğu için, bunların yaptığı başka olaylar olsa bile, laf dönüp dolaşıp, bu tartışmalara gelmekte ve söz burada düğümlenmektedir.

Hırsızlık ve rüşvet konusu Türkiye’nin en popüler konusu olmayı başarmıştır. Hem de muhafazakar olduğunu iddia eden bir iktidar zamanı.

“Hırsızlık” içerikli dikkat çeken başka bir konuda, hırsızlığın dizi filmlerde baş konu yapılması ve bu manadaki dizi filmlerin artışı olmuştur. Hırsızlık konusu dizi filmlere senaryo ilhamı olmaktadır. Senaryosu ‘Hırsızlık’ merkezli olan dizi filmler üzerinden “Parayı sıfırladın mı?” gibi laf çakmalar olurken, kimi dizilerde de hırsızlık sempatik bir meslek gibi yansıtılmaktadır.

‘Ulan İstanbul’, ‘Benim Adım Gültepe’, ‘Gönül İşleri’ ve ‘Kertenkele’ gibi diziler bu manada şuan popüler bir hale gelmiştir. Bundan sonrada bu tür diziler daha da artacaktır.

Son günlerde adı en çok tartışılan ve ATV’de yayın hayatına başlayan dizilerden birisi de “Kertenkele” isimli dizidir.

“Kertenkele” azılı ve sabıkalı bir hırsızın hapishaneden imam kostümüyle kaçıp, toplumda itibar gördüğünü fark edince bu rolü oynamaya devam edişini anlatan bir dizidir.

Bu dizinin rüşvete adı karışan, havuz medyası olarak anılan “ATV” isimli televizyon kanalında yayınlanıyor olması ise bu diziye ayrı bir renk (!) katmaktadır.

Zaten yandaş yazar Meryem Gayberi “Kertenkele” karakterini Sabah gazetesindeki köşesinde “Hırsız, gaspçı ve aynı zamanda yardımsever” olarak tarif etmiş…

Bu tariften 17/25 Aralık operasyonu sonrası Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hayırsever İşadamı” tarifi aklınıza gelmedi mi? Evinde kutularla para çıkan müdürlerin “İmam Hatip yaptıracaktım” sözlerini hatırlamadınız mı?

ATV hırsızlığı gündemde tutmakta ve sevimli göstermekte bir sakınca görmemektedir. Ama bazıları bu dizide böyle bir karakterin imam kılığında gösterilmesine haklı olarak tepki gösteriyor. Din adamı kılığında birinin hırsız, dolandırıcı gösterilmesi elbette üzüntü vericidir.

Ama bir şeyi hatırlatmak da bizim görevimiz ve bunu da 17 Aralık’tan sonra defalarca yazdık.

Nedir o hatırlatacağımız?

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası Türkiye’nin birçok yerinde hırsızlara dualı destek veren sözde imamları, müftüleri, ilahatçıları, din adamlarını hatırlamadınız mı?

Hırsızlığın, rüşvetin İslam’da yeri belliyken bu sıfatları taşıyarak hırsızlara, rüşvetçilere destek için dualı propaganda yapan sözde din adamlarına ne diyeceğiz peki?

Camilerdeki hutbelerde hırsızlara ve rüşvetçilere ince ince destek mesajları veren din adamları papaz mı, haham mı? Kaldı ki, hırsızlık ve rüşvet tüm dinlerde büyük günah sayılmaktadır.

Camilerde, televizyon ekranlarında rüşvetçilere, hırsızlara destek vermenin bir fazilet olduğunu, hatta imanın gereği olduğunu anlatacak kadar yoldan çıkan din adamlarına şahit olmayan var mı?

Bu duruma MHP Lideri Devlet Bahçeli bile isyan ederek “Rüşvet ve yolsuzluk devlet ve toplum hayatını çürütürken âlimim, ilim sahibiyim diye ahkâm kesen, hocayım, hacıyım, keramet ehliyim diye mangalda kül bırakmayan malum kişilerden hiçbir omurgalı ses işitilmemiştir. Aksine bilhassa ülkemizde rüşveti ve hırsızlığı meşrulaştırmaya kadar işi götüren, yozlaşmaya kılıf uyduran sahte fetvacılara bile tesadüf edilmiştir. Açıktır ki, bu adaletsizlik, bu samimiyetsizlik, bu kötürüm manzara İslamiyet’in ruhuna, anlamına ve mesajlarına tamamen aykırıdır.” dememiş miydi?

Gerçek hayatta imamların, müftülerin camilerde hırsızlara, rüşvetçilere destek için seferberlik başlattığında sesi çıkmayanların, bugün hırsızın, dolandırıcının imam kılığına girerek dizi filmde başrol olmasına mı tepki gösteriyor?

Yüce Allah öteki dünyada dizi filmdeki hırsız rolüne tepki göstermene değil, gerçek hayatta hırsıza, rüşvetçiye karşı duruşuna bakacaktır.

Muhafazakar olduğunu iddia eden bir iktidar zamanı toplumsal bozulma her alanda kendini göstermektedir. 17/25 Aralık sonrası din adamlarının çoğu hırsıza, rüşvetçiye, yolsuzluk yapana dualı destekler vererek sınıfta kalmıştır.

Hele ki bu desteği Diyanet Başkanlığının organize etmesi ve Cuma hutbelerinde “Gemiyi alttan delmek isteyenlere izin vermeyin” mesajlarını verdirmesi, hırsızlık ve rüşvet konulu hutbeleri değiştirmesi “Kertenkele” kılıklıkların gerçek hayatta da var olduğunu göstermiştir.Herkesi böyle görmek elbette mümkün değildir. İmanı ve yaşantısı ışık gibi parlayan,yol gösteren gerçek din adamları muhakkak vardır.

Bizim lafımız, sözümüz hırsıza ve rüşvetçiye destek olanadır.

“Etrafımızda Kertenkele görmedik” diyen zaten yalan söyler…

“Kertenkele” hayatın gerçeğidir. Müslüman kılığında vatan satanlar, besmele çekerek memleket soyanlar revaçtadır.

Yüce Allah’ın “Lanet olsun o namaz kılanlara /dua edenlere ki, namazlarından /dualarından gaflet içindedir onlar” (Mâûn 4-5) sözü ibret almak isteyenlere en büyük hazinedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.