DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Çok Bulutlu

Kemal Kazak: Memura Ek Zam Zarurettir

Kemal Kazak: Memura Ek Zam Zarurettir
11.12.2018
2.086
A+
A-

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal Kazak; Türkiye İstatistik Kurumundan alınan verilere göre, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından yapılan 2018 Kasım ayı asgari geçim endeksi sonuçları hakkında bir basın açıklaması yaptı.”

Yapılan araştırmada Kasım 2018 fiyatlarına göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.133 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.521 TL olarak belirlenmiştir.

Kasım’da Enflasyon % 1,44 Düştü, Harcamalar %0,39 Zamlandı

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,39 oranında arttığını gösterirken, çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %0,36 oranında yükselmiş ve 2.437 TL olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2018 yılı Kasım ayında 2.368 TL olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Kasım 2018 verilerine göre günlük 49,14 TL olduğu belirlendi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.474 TL oldu.

Maaşın % 70’i Sadece Gıda Ve Kiraya Gidiyor

Kasım 2018 itibarı ile ortalama 3.419 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %43’nü oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 894 TL olarak belirlenen kira gideri ise Kasım 2018 ortalama maaşının %26‘sına denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %69’ nu yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %30’zu kaldı.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Kasım 2018 maaşından geriye yalnızca 1050 TL kaldı.

Harcamalar Enflasyonu Solladı

Kasım 2002=100 olarak kabul edildiğinde Türkiye Kamu-Sen ARGE Merkezi tarafından hazırlanan açlık sınırı endeksi 513,29 olurken; yine Kasım 2002=100 olarak hesaplanan TÜFE endeksi 457,92 olarak hesaplandı. Buna göre anılan dönemde açlık sınırındaki artış TÜFE’den %10,78 daha fazla oldu.

Kemal Kazak: Memura Ek Zam Zarurettir

Yoksulluk sınırı araştırmasını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal Kazak, “Bu şartlar altında ek zam zaruret haline gelmiştir” dedi.

Kasım ayı enflasyon rakamlarının eksi çıkmasına rağmen ailenin harcamalarına gelen zamların hız kesmemiştir. “Eylül ayında yüzde 6,3 ile zirveye ulaşan enflasyon her ne kadar Ekim ve Kasım aylarında gerilemiş gibi görünse de vatandaşın cebine yansımamıştır. Aksine enflasyon daha da büyümüştür.

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezinin TÜİK verilerinden yararlanarak yapmış olduğu araştırma da bu gerçeği gözler önüne seriyor. Enflasyonun eksi çıktığı, döviz kurlarının düştüğü, gıda fiyatlarının azaldığı bu ayda bile vatandaşın mutfak masrafları artmaya devam ediyor. Dolayısıyla vatandaşın bütçesindeki açık her geçen ay biraz daha büyüyor ve kapatılamaz bir hal alıyor.

Enflasyon Farkı “Sıfır Zam” Demektir

Memurlara enflasyon farkı verilmesine rağmen, maaşlar yüzde 10’lar dolayında erimiş durumdadır. Zaten enflasyon farkı demek en iyi ihtimalle sıfır zam demektir. Bugün dört kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcamaları ortalama memur maaşının neredeyse iki katına yükselmiştir. Dolayısıyla, her ay memur bir maaşı tutarında içeriye girmektedir. Son çeyrek büyüme rakamları da yüzde 1,6 ile beklentilerden daha iyi bir performans sergiledi. Herkes küçülme beklerken ekonominin büyüdüğü görüldü.

Ekonomi büyürken pastadan memurun, işçinin, asgari ücretlinin aldığı pay küçülüyorsa ya da aynı kalıyorsa burada gelir dağılımı bozuluyor demektir. Bu bağlamda, sıfır zam doğuran enflasyon endeksli artışlardan bir an önce vazgeçilmesi zorunluluk haline geldi.

Mutfaktaki Yangın Hız Kesmeden Sürüyor

Maaş zamlarında mutlak surette enflasyonun üzerine büyüme ve refah payının da eklendiği daha adil bir sisteme ihtiyacımız var. Mutfakta yangın bütün hızıyla sürerken bu yangını enflasyon farkının söndürmesi mümkün değildir.

O sebeple; memur ve emekliye ek zam verilerek piyasalara can suyu sağlanmalıdır. Bu bir dilek değil, zarurettir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.