DOLAR 6,0534
EURO 6,5602
ALTIN 308,3
BIST 120.151
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

Kayserili pazarlığı!

10.03.2016
82
A+
A-

Türkiye’de iyi giden, ümit veren ne var diye bakarsanız, bulabileceğiniz hiçbir şey yoktur. AKP’nin bilerek ve isteyerek azdırdığı terör, memleketin başına bela olmuştur. “Temizledik, az kaldı, hadlerini bildirdik” nutukları atıyorlar, ama değişen bir şey olmuyor ve ne acıdır ki, şehit cenazeleri aynı hızla gelmeye devam ediyor. Bütün terör uzmanları yapılan açıklamaların tersine, tablonun daha da ağırlaştığını söylüyor ve alınan tedbirlerin yetersizliğine dikkat çekiyorlar. Terörün siyasi uzantılarıyla ilgili fezlekeler nihayet meclise geldi, ancak, bunun göstermelik olup olmayacağı bilinmiyor. Zira, başta başbakan olmak üzere AKP adına yapılan açıklamalar, sadece terörist cenazesine giden sözde milletvekiliyle sınırlı bir işlem yapılabileceğini gösteriyor.

BÜYÜK VE DERİN AÇMAZLAR
İçerideki sorunlar sadece terörle de sınırlı değildir. İstisnasız her alanda büyük ve derin açmazlar var. Suriyeli mülteci sayısının 3 milyonu bulduğu belirtilmektedir. Büyük ve derin bir sosyal sorun baş göstermiştir ve ne olacağı, bu işin sonunun nerede kalacağı konusunda hiç kimse fikir sahibi değildir. Hükümet bu sorunun altından kalkamadığını artık itiraf etmektedir. Diğer taraftan kevgire dönen sınırlarımızdan hiç beklenmedik belaların başımıza yağdığını, Kilis’de düşen füzelerle birlikte bir defa daha gördük ve yaşadık. Ülkenin her yerinde büyük bir güvenlik sorunu olduğunu, yine iktidarı elinde tutanlar söylüyor ve bu duruma çareler arıyor.

HAPİSHANELERDE YER KALMADI
Ekonomiden gelen imdat sinyalleri, artık can yakmaya başlamıştır. Piyasalardaki durgunluk, ekonomik kriz dönemlerini aratır seviyededir. Küçük esnaf ve üretici kan ağlamaktadır. Yılbaşında verilen sadaka niteliğindeki maaş artışları, daha iki ay geçmeden zam ve vergilerle geri alınmıştır. Yoksulun daha da yoksullaştığı, açlık sınırı altında yaşayan insan sayısının bir defa katlandığı, devletin resmi rakamlarıyla belgelenmiştir. Milli ve manevi değerlerdeki büyük erozyona bağlı olarak meydana gelen toplumsal çürüme hazin sonuçlar vermekte, talan ve yalan sıradanlaşmakta, can güvenliği dahi ciddi bir soruna dönüşmektedir. Hapishanelerde yer kalmadığı ve bir takım ilave tedbirler alınması için harekete geçildiği, gazetelerde manşetten duyurulmaktadır.

MASALLAR KARŞILIK BULMUYOR
İktidar adına söz söyleyenlerin ne övünmeleri, ne anlattıkları masallar artık hiçbir karşılık bulmuyor. Millet ümitsiz ve kırgındır. Memnun olan, mutlu olan ve sesleri çıkanlar sadece yanaşma ve beslemelerle birlikte hısım, akraba ve birinci derece yakınlardır. Bu feci durumu gizlemek için hukuku daha da baskı altına alıyor, medyayı susturacak yeni ve bütün dünyayı şaşkına çeviren yöntemler geliştiriyorlar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar, ortadaki vahamet değişmiyor ve Türkiye’nin her alandaki kan kaybı önlenemiyor. Bunun böyle gitmeyeceğini ve sürdürülebilir olmadığını iktidar sahipleri de görüyor. Gündem değiştirmek ve biran önce özel hesaplarını hayata geçirmek için ortaya attıkları başkanlık düzeni de artık yalama oldu ve bir karşılık bulamıyor. MHP lideri sayın Devlet Bahçeli’nin, nasıl bir başkanlık düzeni istediklerinin ve bunu nasıl hayata geçireceklerinin Türk milletine anlatılması çağrısı, telaşlarını daha da arttırdı.

SIFIRA SIFIR
İçeride bunalan ve çaresiz kalan hükümetin, bir manevra ile dışarıya sarılmaya uğraştığını, ibretle izliyoruz. Birden bire AB’yi hatırladılar ve yeni bir şanlı sefer başlattılar. Sayın Başbakanın açıklamalarına bakılırsa, Avrupa’yı ters köşeye yatırmış ve “biz bunları nasıl düşünemedik” dedirterek, destan yazmışız. Bunun adına da “Kayserili pazarlığı” diyor. Kayserililer bu alış verişe çok kızacaklar. Zira, bu kadar laf var, bu kadar övünme yapılıyor, ama ortada hiçbir şey yok. Esnaf deyimiyle, “sıfıra sıfır elde var sıfır.” Mülteci belası yine bize, hem de tek başımıza fatura edildi. Bırakın istediğimizi, daha önce kendilerinin söz verdiği paranın akıbeti meçhul. Serbest dolaşım konusunda hiçbir söz verilmediğini bütün Avrupa liderleri açıkladılar, ama bizim hükümetimize göre haziran’da her şey tamam. Tam üyelik müzakerelerinin yokuşa sürülmesi kaldığı yerden devam ediyor. Geriye de hiçbir şey kalmadı. Bu saydıklarımızın dışında her hangi bir gelişme yaşansaydı, sadece bir tanesi konusunda bir arpa boyu mesafe alınsaydı, emin olun şu anda Türkiye’de yine gündüz vakti havai fişek patlatarak kutlamalar yapar, yanaşma ve beslemeler gazetelerinin sayfalarını destanlarla doldururlardı.

YUNAN TEZLERİ AYNEN DEVAM EDİYOR
AB fiyaskosunun ortaya çıkmaması ve anlattıkları masala milletin inanması için ikinci bir tedbir daha aldıklarını hayretle izliyoruz. Yunanistan Başbakanı Çipras, 95 yıl sonra İzmir’e geldi. Ve sayın başbakanın açıklamalarına bakılırsa Çipras’la ayrı bir kahramanlık yaşanmış. Yunanistan’la bütün buzları eritmişiz ve artık iki tatlı komşu gibi yaşayacakmışız. Keşke öyle olsa. Ancak, akıl ve izan sahibi bunun böyle olmadığını biliyor. Yunanistan’la aramızdaki sorunların hiçbirisi çözülmüş değil. Çok daha önemlisi bu sorunların yaşanmasına sebep olan Yunan tezleri aynen devam etmektedir. Nitekim, Yunanistan tarafı bu sorunları uluslararası alana taşımıştır ve tam bir kilitlenme yaşanmaktadır.

KIBRIS’I TESLİM Mİ ETTİK?
Yunanistan’la bahar havası yaşanabilmesi, ancak ve ancak Yunan tezlerinin kabulü ve gereğinin yerine getirilmesine bağlıdır. Yani, Kıbrıs’ı Rum’a teslim edeceğiz. Yunanistan’ın Ege denizi hükümranlığı anlamına gelen, 12 mil alanını tanıyacağız. Adalardaki işgali görmezden gelmekle kalmayacak, oluşturulan fiili durumu kabulleneceğiz. Bütün bunların karşılığında da eğer ikna olursa, Yunanistan AB vetosunu kaldıracak. Oysa bırakın bu haklarımızdan vazgeçmeyi, eğer haklarımıza müdahalede bulunulursa, bunu savaş sebebi anlamına gelen “casus belli” ilan edilmiştik. Bu durum hala geçerliliğini koruyor. Bizi asıl endişelendiren Yunanistan’la estirilen bu havanın bir süre sonra yeni bir Suriye çıkmazı oluşturmasıdır. Malum aynı baharı Esad’la da yaşamıştık ve sonu sadece Suriye’nin değil, bütün bölgenin bataklığa dönüşmesi oldu.
Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.