Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Katillerle kucaklaşmayı da hazmettirdiler

10.12.2012
85
A+
A-

Orhan Karataş

Dağdan inen eli kanlı katillerle kucaklaşan 10 BDP milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündeme geldiği zaman bunu olumlu bir gelişme saymış; ancak AKP sicilinin böyle bir sürecin tamamlanmasına uygun olmadığını ve bunun da bir hazmettirme gayretinden ileri gitmeyeceği yönündeki endişelerimi dile getirmiştim.

Böyle bir niyetleri hiç olmadı

Aradan kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen, yine yanılmadık. Ne AKP’nin geçmişi, ne parti yapılanması ve içinde barındırdığı dehşet dengeleri, ne de varılmak istenen hedef, BDP’lilerin dokunulmazlıklarını kaldırmaya izin vermedi. Zaten böyle bir niyetleri hiçbir zaman olmadı. Bütün mesele ihaneti nasıl sıradanlaştırdıklarının Türk milleti tarafından fark edilmesinin önünü kesmekti. Bu büyük alçaklığı da bu millete hazmettirmekti. Yapılan bundan ibarettir. Nitekim, daha önce de benzer oyunlar oynadılar. İdam konusunda söyledikleri ve yaptıklarının üzerinden henüz haftalar geçmiştir ve millet bu gelişmeleri ibretle izlemiştir.

Kendi yaptıklarını örtbas ediyorlar

İhanet kucaklaşması AKP için hiçbir önem arz etmiyor. Bakmayın siz başta sayın başbakan olmak üzere parti sözcülerinin her ağızlarını açtıklarında söze bu kucaklaşmayı hatırlatarak ağır eleştiriler yapmalarına. Bu tamamen kendi yaptıklarını örtbas etmek içindir. Başka da hiçbir anlamı yoktur. Zira kendi yaptıkları da o kucaklaşmadan farklı değildir. Hatta ülkenin kaderinde söz sahibi olma hakkını ve yetkisini ellerinde bulundurdukları için çok daha ağır, çok daha vahim ve çok daha can yakıcıdır.

Aralarında bir fark yok

Defalarca söyledik, bir defa daha altını çizelim. Dağdan inen katilleri kucaklayanlarla, Kandil’den gelen hainlerle ve İmralı canisiyle aynı masa etrafında toplanıp müzakere yürütenlerin ne farkı var? O müzakereler kimin talimatıyla yürütülmüş ve hangi sonucu vermiştir? Eli kanlı katiller ve onları kucaklayanların talepleri ile, AKP’nin eyalet sistemi kuran düzenlemesini, Kürtçeyi resmi dil haline getirme girişimlerini, seçilmiş vali ve PKK’ya af anlamına gelen yurt dışına gönderme projelerini yan yana koyun. Aralarında zerre kadar bir fark olmadığını göreceksiniz. PKK kan dökerek zemin hazırlıyor, İmralı ne yapılması gerektiğinin talimatını veriyor, BDP tehditlerle siyaset gündemine getiriyor, AKP hayata geçiriyor. Bu kadar açık bir işbirliği orta yerde dururken kucaklaşmanın hesabının sorulacağına nasıl inanacağız? Eğer ciddi biçimde meclis gündemine getirilseydi ve bir BDP’li çıkıp bütün bunları hatırlatarak, “ey AKP sizinle bizim ne farkımız var? İkimiz de aynı sonuca ulaşmak için çabalamıyor muyuz? Eğer bu yüzden dokunulmazlık kaldırılacaksa, önce sizden başlayalım” deseydi, ne cevap vereceklerdi?

Hazmettirmeye dönüştü

Bizim gördüğümüzü, bizim bildiğimizi elbette onlar da biliyor. Bilmenin ötesinde bizzat içindeler. Haliyle tribünlere oynamak ve milletin gazını alarak, bu ihaneti de hazmettirmek dışında bir amaçları hiçbir zaman olmadı. MHP’nin bastırmasıyla dokunulmazlıkları kaldırmayı gündeme getirmek zorunda kaldılar, ama yine bir yerlerden servis edilen bir toplum mühendisliği ile işi bir hazmettirme operasyonuna dönüştürdüler. Ancak, bu defa o kadar açık, o kadar aleni, o kadar trajikomik bir haldeler ki, ne yapsalar bir tarafları hep açıkta kalıyor. Oynanan oyun ifşa oluyor. Battıkça çırpınıyor, çırpındıkça batıyorlar. Bu kadar yalanın, bu kadar planın, bu kadar ihanetin elbette uzun sürmesi beklenemezdi. Bir yerinden dönecekti. MHP kararlı, milli ve dürüst siyasetiyle bu dönüşü hızlandırdı.

İbret veren açıklama

AKP’nin kendi içindeki toplantılar ve sonrasında parti sözcüsü olarak Hüseyin Çelik’in yaptığı açıklama sulandırmanın, kıvırmanın, hazmettirme oyunun ibret veren yansıması olmuştur. Başbakan başta olmak üzere parti sözcülerinin söyledikleri orda yerde dururken, “bizim hiçbir zaman kişilerin dokunulmazlığını kaldırmak gibi bir niyetimiz olmadı” gibi bir açıklama bu milletin aklıyla alay etmekten başka bir şey değildir. Bütün dokunulmazlık dosyalarının gözden geçirilmesi ve bunların meclis gündemine getirileceğinin söylenmesinin iki anlamı olabilir. Birincisi ve çok yüksek ihtimalle uygulamaya geçirilecek olanı, kapsamı genişleterek işi çıkmaza sokmaktır. Geniş kapsamlı bir dokunulmazlık kaldırma girişimin meclisten onay almayacağı neredeyse kesindir. Daha önce denenmiş ve bunun kolay olmayacağı görülmüştür. Güya sureti haktan görünecekler ve “biz yaptık, ama meclis onaylamadı” diyecekler.

Ucuz kahramanlık

İkincisi kendi gruplarını baskı altına alarak seçilmiş bazı dosyaların gündeme getirilip meclisten geçirilme ihtimalidir. Yarıyı arka bahçe yaptıkları için hangi dosya hakkında ne tür bir yargılama yapılacağı ve hangi sonucun çıkacağını da kestirebiliyorlar. Deniz Feneri örneğinde olduğu gibi aksi bir duruma zaten izin vermez, o savcıyı da, hakimi de anasından doğduğuna pişman ederler. Bu durumda başta sayın başbakan olmak üzere AKP’li bir çok isim hakkındaki dosyaların meclisten geçirilerek hem bir ucuz kahramanlık yapmak, hem de bu ağır suçlamalardan kurtulup aklanmayı sağlamak mümkün olabilir. Bu ihtimalin gerçekleşmesi, sonuçtan ne kadar emin olduklarına bağlıdır.

Neresinden bakarsanız bakın, dokunulmazlık sulandırılmış ve Habur ve Oslo pazarlıklarından sonra, dağdan inen katillerle kucaklaşmak da bu millete hazmettirilmiştir. En azından öyle zannediliyor. Milletin hazmedip hazmettiğini, bu kadar ihanete izin verip vermeyeceğini, seçim sandıkları gösterecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.