Karlov suikastı davasında karar: 5 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet

Karlov suikastı davasında karar: 5 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet
10.03.2021
A+
A-

Son dakika haberi… Karlov suikastı davasında karar çıktı. 5 sanık hakkında “anayasayı ihlal” ve “terör amaçlı tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın “örgüt abisi” olduğu belirtilen Şahin Söğüt, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Karlov’la ilgili örgüte bilgi sızdırdığı belirtilen eski istihbaratçı Vehbi Kürşad Akalın ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıl hapis cezası aldı. Büyükelçi Karlov’a yönelik suikast talimatını Altıntaş’a ilettiği belirlenen Salih Yılmaz, iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov suikastına ilişkin FETÖ elebaşı Gülen’in de aralarında bulunduğu 28 sanıklı davada karar açıklandı.

5 SANIĞA MÜEBBET

Mahkeme, 3 sanığın ikişer kez, 2 sanığın ise birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. 7 sanığa “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7 yıl 6 ay ile 10 yıl 6 ay arasında değişen sürelerde hapis cezası veren mahkeme, 6 sanığın beraatına, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de olduğu 9 firari sanığın dosyasının ayrılmasına hükmetti.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Bugünkü celsede sanıkların son sözleri soruldu. Suçsuz olduklarını öne süren sanıklar, beraat talebinde bulundu. Daha sonra mahkeme başkanı, yargılamanın bittiğini bildirerek sanıklar hakkındaki hükmünü açıkladı.

Mahkeme, sanıklar Şahin Söğüt, Ahmet Kılınçarslan, Salih Yılmaz, Hüseyin Kötüce ve Vehbi Kürşat Akalın’ın “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Bu sanıklardan Söğüt, Kılınçarslan ve Yılmaz, Karlov’u “terör amacıyla tasarlayarak öldürme” suçundan ayrıca birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Kötüce ve Akalın ise Karlov’u “terör amacıyla tasarlayarak öldürmeye yardım” suçundan ayrıca 15’er yıl hapse mahkum edildi.

Mahkeme 7 sanığa “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan ceza verdi. Mahkeme, bu suçtan sanıklar Ramazan Yücel ve Hayreddin Aydınbaş’a 10 yıl 6’şar ay, sanıklar Ayşe Söğüt ve Kaan Bülbül’e 9’ar yıl, sanıklar Hasan Tunç, Sercan Başer ve Ufuk Gül’e 7 yıl 6’şar ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

FETÖ ELEBAŞI GÜLEN’İN DOSYASI AYRILDI

Sanık Mustafa Timur Özkan’a ise “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan 3 yıl 9 ay hapis verildi. 6 sanığın beraatına hükmeden mahkeme, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, Şerif Ali Tekalan ve Emre Uslu’nun da bulunduğu firari 9 sanığın dosyasının ayrılmasını kararlaştırdı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.