Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Kan üzerinden siyasete “hayır…”

22.10.2015
A+
A-

Yıllardır bu ülkede bazı siyasiler kan üzerinden siyasi prim elde etmeye çalışmışlardır. Bu konuda terörü de teröristleri de malzeme olarak kullananları gördük. 1 Kasım seçimlerine çeyrek kala, yine bazı siyasilerin kan üzerinden siyasi hesaplar yapmaya başladıklarını ibret ve üzülerek görmekteyiz.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör karşısında kale gibi duran, her şehit cenazesinde ağıtlar yakan, şehitlere ve şehit ailelerine sahip çıkan MHP cephesine “Kan üzerinden siyaset yapanlar” diye suçlama yapmıştır.
Yine AK Parti cephesi ve bu partinin destekçilerinin de MHP için koro halinde aynı suçlamaları yaptıklarına şahit olduk.
Hatta bunun boyutlarının zaman zaman diğer bazı siyasi partilerin de suçlanarak genişletildiğini gördük.
Önce görüşümüzü yansıtalım:
Teröre karşı olmak, şehitlere ve ailelerine sahip çıkmak hiçbir zaman kan üzerinden siyaset yapmak anlamına gelmez. Biz, böyle bir anlayışın karşısındayız. Her zaman da kan üzerinden yapılmak istenilen siyasete, siyasi prim elde edilmesine karşı olduk. Bugün de aynı noktadayız.
Öncelikle önümüze bakmamız gerekiyor.
Geçenlerde Başbakan Davutoğlu’nun Ankara katliamı sonrası yaptığı açıklamaya bakacak olursak kan üzerinden nasıl siyaset yapılmak istenildiğini daha iyi görmüş oluruz. Davutoğlu “Ankara saldırısından sonra anket yaptırdık, oylarımızda yükseliş var” diyor.
Günlerdir Başbakan Davutoğlu’nun bu talihsiz açıklamaları büyük tartışma yaratmış bulunuyor. Medyada ve özellikle de sosyal medyada Davutoğlu’na karşı tepkilerin yoğunlaşarak sürdüğünüz görüyoruz. Biz de bir Başbakan’ın ağzından böylesine talihsiz bir açıklamanın yapılmış olmasına inanmıyoruz ve inanmak da istemiyoruz. “Dil sürçmesi” desek Başbakan, bu konuda açıklama yapıp “Ben böyle demek istememiştim” demedi. Suskun kalışı da söylediklerinin arkasında olduğunu gösteriyor.
Ankara katliamının yaraları henüz sarılmadı. Böylesine bir olayın oluş şekli ve bu olayı meydana getirenlerin amaçları açık şekilde belliyken, bu katliamdan sonra “Oylarımızda yükselme oldu” demenin bir başka anlamı olabilir mi?
Şimdi bazı siyasi partiler ve çevreler ile medya Başbakan Davutoğlu’nu kan üzerinden siyasi hesaplar yapmakla suçluyor.
O zaman bu katliamın ardında bazı soru işaretlerinin var olabileceğini de düşünmek gerekmiyor mu? Çünkü böylesine bir açıklama kafalardaki soru işaretlerinin de çoğalmasına neden olmaktadır. Biz, başka nedenler ve şeyleri kesinlikle düşünmek istemiyoruz.
Burada görünen şu:
AK Parti oylarında düşüş var. Yapılan tüm kamuoyu araştırmalarından çıkan sonuçlar AK Parti’nin tek başına iktidar olamayacağını gösteriyor. Bazı araştırma şirketleri” AK Parti’nin 7 Haziran seçimlerde elde ettiği oyları bile toparlaması güç” diyor. Çıkan bu sonuçların AK Parti yönetiminde büyük bir panik havası yarattığı söyleniyor.
Hatta seçim sonrasında partiden kopmaların olabileceği, bazı milletvekili ve yönetim kadrosunun büyük rahatsızlıklar içinde olduğu da iddia ediliyor.
Nitekim MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin “Seçim sonrası Meclis’te 5.parti de olabilir” açıklamasının ardında yatan gerçeğin de AK Parti’den ayrılanların bir grup kurarak Meclis’te yeni bir parti adı altında birleşeceğine dikkat çekiliyor.
Bütün bunları alt alta koyduğumuzda siyasette çok dalgalanmaların olabileceği ihtimallerini göz önünde bulunduruyoruz.
Parti içindeki bu panik havasının yumuşatılması ve parti tabanına moral verilmesi bakımından Başbakan Davutoğlu’nun böyle bir çıkış yapmış olabileceğini de düşünmek gerekir.
Bugün hem siyasette, hem dış politikada ve ekonomide ard arda gelen olumsuz gelişmeler ister istemez siyasilerin de morallerini bozuyor. Teşkilatları ayakta tutabilmek, oy potansiyellerini yükseltebilmek için bu nedenle çeşitli yolların denenmekte olduğunu düşünüyoruz.
Ama ne olursa olsun, kan üzerinden siyaset yaparak bunu oya devşirmek ve puan yükselişine geçildiğini söylemek ne kadar doğrudur bunun da tartışılması gerekiyor. Biz, bu nedenle bu açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyor ve Davutoğlu’na da yakıştıramıyoruz.
Bu tür hesaplar kapıdan döner.
Şimdi bir bomba daha patlar, onca canlar giderse bu hesaplara göre AK Parti’nin oyları yeniden yükselişe geçerek tek başına iktidara mı gelmiş olacaktır? Başbakan Davutoğlu, Ankara katliamından önce % 41 olan partisinin oylarının bombaların patlamasından sonra % 44’e çıktığını söylüyor.
Bu nasıl bir siyasi hesaptır? Bu nasıl bir iktidarın ipine sarılmadır?
Başta söylediklerimizi yineleyelim: Hangi siyasi parti olursa olsun, ayrımı yapmadan kan üzerinden yapılacak her türlü siyasetin karşısındayız ve buna sonuna kadar da “hayır” diyoruz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.