Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Rüzgarlı

KADINA ADAM OLAMADIK!..

07.12.2019
A+
A-

Biz, kadınları her alanda erkeklerle eşit değerde görüyoruz. Kadınlara yapılan haksızlıkların, şiddetin, itelenmenin, geri planda bırakılmasının da şiddetle karşısındayız. Kadınlarımızı da toplumda hiçbir zaman ikinci sınıf olarak görmüyoruz, değerlendiremiyoruz.

* Öncelikle, ülkemizde kadınlarımıza gereken değer ve önem veriliyor mu? Sanmıyoruz.
* Kadınlarımız şiddete karşı korunuyor mu? Sanmıyoruz.
* Kadınlarımızı toplumda erkeklerle eşit şekilde temsil hakkı verebiliyor muyuz? Sanmıyoruz?

Siyasetten, ekonomiye, hemen her alanda kadınlarımız hep geri planda bırakılmış. Şiddetle karşı karşıya kalıyor.

* Böylesine bir toplum anlayışında kadın kendisi için gereken yeri bulabilir mi?
* Kadına toplumda gereken yeri açabilmek, onları erkeklerle eşit duruma getirebilmek için öncelikle kadınlarımızı her konuda korumamız gerekiyor?
* Peki, kadınlarımızı koruyabiliyor muyuz? Buna da vereceğimiz yanıt “HAYIR” olacaktır.

Dikkat edilecek olursa birçok meslekte kadınların gösterdiği başarının küçümsenemeyecek kadar büyük ve başarılı olduğunu da görmekteyiz. Kadınlarımızdan korkmayalım. Onlara verilecek değer, toplumun aynası ve başarısı olacaktır. Biz, kadınların toplumun lokomotifi olduğunu da açık biçimde ifade etmek istiyoruz.

Önümüzde bazı istatiki rakamlar var, önce onlara bir göz atalım.

* Türkiye’de 2014 yılında 11 ayda 240 kadın öldürüldü. Yüzlercesi de yaralandı, sakat kaldı. 2019 yılını baz aldığımızda artık siz düşünün kaç kadınımız katlamalı öldürüldü, Yüzlerce kadınımız sakat kaldı… Her 3 kadından birinin evde kocasının ya da sevgilisinin fiziksel şiddetine maruz kalarak darp edildiği görülüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre cinsel saldırı suçlarında da artışlar yaşanıyor. Buna göre cimsel saldırım suçları son 5 yılda yüzde 60 oranında artış görüyor…

Her yıl ortalama 40 binden fazla kadın cinsel saldırı ile karşı karşıya kalıyor. Aslında iç kesimlerde, Doğu ve Güneydoğu’da kadın çok daha gazla şiddet görüyor. Ancak, bunlar açıklanmıyor, saklanıyor. Bu nedenle de bunlar istatistiklerin dışında kalıyor.

Örneğin, bazılarının korktuğu için saldırganlardan şikayetçi olmuyor. Bunun oranın da yüzde 60’lara vardığı ifade ediliyor. Önemsenmesi gereken bir rakam olarak görüyoruz. Kadın toplum içinde rahat edebilmelidir. Huzur içinde olmalı, kendisini güvende hissedebilmelidir.

Kadın, barışın, adaletin, toplumların geleceğinin temel direğidir. Öncelikle bunu kabul etmeliyiz. Kadınsız bir toplum sakattır. Kadının toplumun her alanında var olması demek, denge demektir. Kadınını ikinci sınıf gören anlayışlar hep iflas etmiştir. Biz, Türkiye’yi öncelikle kadın-erkek eşitliğine oturtmak durumundayız.

Cumhuriyet Türkiye’sinde Atatürk, kadınlar için bu olumlu adımları cesurca atmıştı. Biz, bu nedenle Atatürk’ü her alanda olduğu gibi kadınlara verdiği bu değerden dolayı da minnet ve şükranla anıyoruz, onu arıyoruz. Bugünleri görüp, yaşadıkça Atatürk’ün büyüklüğünü, yol göstericiliğini çok daha iyi anlıyoruz.

İrade beyanı insanın hürriyetidir. Kadını hür millet esir olmaz. Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 85. yılı kutlu olsun.

Zakir Tercan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.