Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu

İzmir’deki TOKİ Konutları Molozların Üzerine Yapılmış

08.05.2015
A+
A-

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Alim Murathan, bir süredir heyelan riskiyle gündemde olan Çiğli Evka-5 Mahallesi TOKİ konutları hakkında şok gerçeği açıkladı. Murathan burada yaşayan insanların can ve mallarının ciddi tehdit altında olduğunu söyledi.

Jeoloji Mühendisleri Odası uzmanlarının bölgede inceleme yatıklarını belirten ve 9 Mayıs Cuma günü, hazırladıkları raporla ilgili basın toplantısı düzenleyeceklerini belirten Murathan, “Bölge jeolojik ve jeoteknik etütler yapılmadan imara açılmış. TOKİ buraya konutlar yapmış. Temelden çıkan malzemeyi şevlere yığmışlar, dereler doldurulmuş. Yeni arsa elde edilmiş. Yapılan sondajda 27 metre dolgu olduğu ortaya çıktı.

BÜYÜK RİSK VAR

100 hektarlık bir alan. Bakanlık imara açılma sürecinde kendi inisiyatifini uygulamış. Jeoloji mühedisleri uygulamaları olmadığı için yanlışlar var. Bugün ciddi risk olduğu için burada yaşayan insanların başka yerlere taşınması gerekir. Bu riskin ne AFAD, ne TOKİ ne de İzmir Büyükşehir Belediyesi farkında” diye konuştu.

5 ŞİDDETİNDE AKTİFLEŞECEK

Dep­rem uya­rı­sı da ya­pan Mu­rat­han, “Bu kent 1’in­ci de­re­ce­de dep­rem böl­ge­sin­de ve 13 ak­tif fay üze­ri­ne ku­ru­lu­dur. 5.0 şid­de­tin­de dep­rem­de he­ye­lan ak­tif ha­le ge­le­cek­tir. Bu ne­den­le TO­Kİ ko­nut­la­rın­da otu­ran­la­ra ‘ba­şı­nın ça­re­si­ne bak’ de­ne­mez. Bu­ra­da­ki va­tan­da­şal­rın baş­ka yer­le­re yer­leş­ti­ril­me­si ge­re­kir” de­di.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.