Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü

İYİ YERE KAPAK ATANLAR

30.10.2017
A+
A-

Alt tarafı siyasi parti ismi deyip geçmek olur mu?
Neye hizmet edeceklerini göstermesi bakımından önemlidir siyasi partilerin isimleri.
Tamam, Milliyetçi Hareket gibi disiplin ve dinamizm kokan, İşçi Partisi kadar sınıfsal ya da Halkların Demokratik’liğine çengel atan bölücü bir çağrışım beklemiyorduk ama İYİ PARTİ neyin nesi?
‘İdeolojik kaygımız yok’a uygun bir isim bulmak için gülünç duruma düşme hali mi?
***
Adınız ne? İYİ Parti…
“Çok iyiden kötü, kötüden biraz iyiyiz. Orta yolların yolcusuyuz…”
Yine kendini gösteriyor “merkez olma” tutkusu!
İki yüz adam beyin yakarak bir araya geliyor ve “İYİ”de mutabakat sağlıyor.
En “iyi”si buysa kötüsü acaba neydi?
Pensilvanya Muhipleri Cemiyeti, Milletvekili Olamayanlar Oluşumu falan mı?
***
Mikrofonu hangi siyasal iletişimciye uzatsalar komik isimli oluşuma benzersiz sıfatlar yüklüyor. Siyasal İletişim’den ziyade siyasallaşan iletişimdir bunun adı…
Neyse ki yalancının mumu yatsıya varmadan isimle sembolün araklama olduğu ortaya çıkıyor. Çalıntı sembol ve isimle kurulduğu halde “Yolsuzluğu, hırsızlığı bitireceğiz” demeleriyse “iyi” bir espri mahiyetindeydi…
İYİ Parti kendisini “ideolojik kaygımız yok” temelinde pazarlıyor ve “Tavşan b.ku gibi ne kokar ne bulaşırız” imajı çizmeye çalışıyor. Fakat parti programından pek de “iyi” kokular gelmediğini söyleyelim.
Türk milletinde artık tiksintiyle karşılık bulan “Kürt sorunu” garabeti abrakadabraya uğrayarak “Doğu ve Güney Doğu Sorunu” adıyla iyileştirilmiş!
Sorun çözmeye değil de sorun üretmeye gelmiş gibiler…
***
Doğu ve Güneydoğu sorununu “eşit vatandaşlık”la çözeceklermiş. Türkiye’de etnik ayrımcılık mı var ki “eşit vatandaşlık” lafı geveliyorsunuz?
Yoksa danışmanlık hizmetini KONGRA GEL’den mi aldınız?
Hangi çiçekten bal alacağını “iyi” bilen Avrupa “Kurtarıcı Akşener” analizlerini sevabına yapmıyordu elbette.
Bunun bir karşılığı olacaktı. Ve karşılık İYİ Partinin programında bolca mevcuttur.
15 Temmuz darbecilerinin arkasında duran NATO’ya yersiz ve zamansız bir bağlılık vurgusu, Türkiye’ye verdiği hiçbir ahdi yerine getirmeyen AB’ye göz kırpmalar, eşit vatandaşlık gibi HDP-PKK söylemleri İYİ Parti’nin kimler tarafından kurgulanan “iyi bir proje” olduğunu ortaya koymaktadır.
***
AKP’nin 15 yılda tecrübe ederek vazgeçtiği ithal politikaların enkazı üzerinde doksan kapının ipini çekenler tarafından kurulan proje oluşum; AB’nin, NATO’nun, CHP ve HDP’nin tam merkezinde PKK manzaralı “iyi bir yere” kapak attı anlayacağınız…
Yanlışı ayyuka çıkmış tezlerle iktidar oyunu oynamaları “çoban kulübesinde padişah rüyası” görmektir.
Bu partinin mensupları ve sempatizanları arasında muhakkak halisane duygularla bulunanlar vardır. Olması da çok doğaldır.
Fakat İYİ’nin kimler tarafından ileri sürülen bir proje olduğu anlaşıldıkça “Vardık kebap kokusuna gördük eşek dağlıyorlar” diyerek pul pul dökülecekleri de şimdiden aşikârdır!

BAHADIR ÇOBAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.