DOLAR 5,7482
EURO 6,3840
ALTIN 272,7
BIST 108.659
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

İtibar Yerlerde

29.11.2013
71
A+
A-

Orhan Karataş

İran’ın imzaladığı nükleer anlaşmayla birlikte bölge dengeleri tamamen değişiyor. AKP, bugüne kadar izlediği dış politika ile Türkiye’yi iyice yalnızlaştırıp Barzani’ye mahkum etti. Ancak, bunu bile başaramadılar. Dört varil petrol için Barzani’ye mahkum olma vahameti, Irak merkezi hükümeti ve ABD duvarına tosladı. Daha kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, ihanetten başka elde hiçbir şey kalmamış durumdadır. Bu çok acı ve ibret vericidir. AKP’nin tutarsız, dengesiz, güven vermeyen politikalarının üzerine yaşanan bu gelişmeler, Türkiye’yi çok daha zor durumlara düşürecektir.

BÖLGE DENGELERİ DEĞİŞİYOR

Başka hiçbir şey olmasa bile, siz bugün söylediğinizi yarın tersine çevirir, “kardeşim” diye ağırlayıp ailece tatil planları yaptıklarınızı kısa süre sonra en büyük düşman ilan ederseniz, zaten kafalarda çok ciddi soru işaretleri uyandırır, güvenirliğinizi sorgulatırsınız. Buna bir de BOP yolundaki hazin gidişi eklediniz mi ne itibar kalır, ne saygınlık. Sıfır sorun denilerek çıkılan yolda, gelinen yer derin ve büyük bir yalnızlıktır. Türkiye Cumhuriyeti gibi her dönem bölgenin en önemli, en ağırlıklı, en çok ciddiye alınan ve sözü dinlenen ülkesi, AKP ile birlikte bu duruma düşürülmüştür. Çok daha acı olan çarenin ve çıkışın, bizzat kendilerinin “postal yalayıcısı” dedikleri, ihanetin başı, Türkmen katili Barzani gibi bir hainde aranmasıdır.

İRAN ETKİSİ

Gelişmeler ve AKP’nin BOP yolundaki tutarsızlığının arttırarak devam etmesi, Türkiye’nin önünde çok zor bir dönemin olduğunu ve zaten yerlerde sürünen itibarın, bundan sonra daha da acı sonuçlar vereceğini ortaya koyuyor. İran, imzaladığı nükleer anlaşmayla birlikte 34 yıllık ambargodan kurtulmuş ve elini çok daha güçlendirmiştir. Ağır bir baskı altındayken bile bölge dengelerini kendi lehine değiştirmekte çok mahir olan İran, bundan sonra çok daha güçlü ve aktif bir siyaset takip edecektir. Bu anlaşmanın Türkiye-İran ilişkilerine yansımaları elbette olacaktır. Hatta ticaret hacminin büyümesi muhtemeldir. Ancak, bu anlaşmayla birlikte İran’ın bölgede çok daha aktif ve etkili bir konuma geldiği ve AKP’nin akıl almaz yanlışları yüzünden çok daralan Türkiye’nin oyun sahasını iyice sıkıştıracağı da muhakkaktır.

ABD’NİN TUTUMU

Ambargosunun kaldırılmasında, yeni seçilen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle birlikte değişen ve yumuşayan İran politikaları kadar, ABD’nin bölgedeki yeni arayışlarının da rolü vardır. Kavga etmek yerine işbirliği yapmayı çıkarlarına çok daha uygun gören ABD ve diğer batılı ülkeler, İran’ın yeni Cumhurbaşkanın uzattığı eli geri çevirmemişlerdir. Verilen teminatlarla birlikte İran bir anda bölgenin öne çıkan ülkesi olmayı başarmıştır. Bundan sonra İran’ın bölgede çok daha etkili olacağı su götürmez bir gerçektir. Bölge ülkelerinin AKP tutarsızlığı yüzünden Türkiye’ye mesafeli durması İran’ın işini çok daha kolaylaştırıyor. Tahran’ın verdiği teminatlara bağlı kalacağını zaman içinde göstermesi durumunda, başta ABD olmak üzere batılı ülkelerle ilişkilerini çok daha ilerileri taşıma ve böylece etkisini arttırma ihtimalini de gözden uzak tutmamak gerekiyor. İran’ın bu durumundan rahatsız olan başta Körfez ülkeleri olmak üzere bölgenin diğer aktörleri için Türkiye ile yakınlaşmak bir çıkış yoludur. Ancak, AKP’nin güven vermeyen tutumu bu yolu daha başlamadan kapatıyor ve başka arayışları beraberinde getiriyor.

ÖNCE İMZALADI, SONRA ERTELEDİLER

AKP tutarsızlığının Türkiye’ye hangi bedelleri ödettiğinin bir başka çarpıcı ve sıcak örneğini daha yaşadık. Başbakan Erdoğan, Diyarbakır’a Barzani’nin ayağına giderek, Türkmen katili bu peşmergebaşına özel bir önem gösterdi. Bununla da yetinmedi, “Kürdistan”diyerek hem Barzani’yi hem de içerideki hainleri çok daha ümitlendirdi ve coşturdu. Bunun karşılığında Kuzey Irak petrollerinden Türkiye’nin çok daha geniş şekilde faydalanacağı söylendi. MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli’nin deyimi ile dört varil petrol için hem Türkiye’nin varlığı ve birliği peşkeş çekildi, hem de müzakere ortağı ve işbirlikçileri küstürüldü. Ancak, ABD’den gelen ikaz üzerine bu hesabın da yanlış yapıldığı ortaya çıktı. İki gün önce Ankara’da ağırlanan Kuzey Irak Bölesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile imzalanan ve Aralık ayının sonuna kadar yürürlüğe gireceği açıklanan Kuzey Irak petrolünü Türkiye üzerinden dünyaya ulaştıracak petrol sözleşmesinin ertelendiği duyuruldu. Bu ertelemede Irak merkezi hükümetinin duyduğu rahatsızlıkla birlikte, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Psaki’nin, “Irak federal hükümetinin onayı olmadan Irak’ın herhangi bir kesiminden petrol ihracını desteklemiyoruz. Irak federal hükümeti ve Kürt bölgesel yönetimini anayasal bir çözüme varmaya çağırmayı sürdürüyoruz” sözlerinin de etkili olduğu anlaşıldı.

SADECE İHANET KAZANIYOR.

Çıkışı ve çözümü Barzani’de arama ve ülkenin varlığını ve birliğini dört varil petrole satma girişimi böylece daha başlamadan bitmiş oldu. Geriye çok daha azdırılmış bir hain güruhu ile birlikte, çok daha yalnızlaşmış bir Türkiye kaldı. Bölge dengeleri yeniden oluşuyor. Menfaat düzenleri yeniden kuruluyor. Ancak ne yazık ki, Türkiye bunların hiçbirinin içinde yer alamadığı gibi, kaybeden ve hesaba katılmayan bir ülke durumuna düşmekten kurtulamıyor. AKP ile kazanan ve ileri giden tek şey terör, ihanet, yalan ve talandır. Bunun dışında dünden daha iyi olan hiçbir şey kalmadığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin çok zor ve sıkıntılı dönemi yaşamaya mahkum edilmiştir. Türk milleti bu duruma daha fazla müsaade edemez. İlk sandıkta bütün bunların hesabı sorulmalı ve Türkiye Cumhuriyetini artık gerçek gücüne ve itibarına kavuşturacak, milli bir iktidara kavuşturulmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.