Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

İşte İmamoğlu’nın İBB’deki işçi kıyımının belgeleri

İşte İmamoğlu’nın İBB’deki işçi kıyımının belgeleri
12.11.2019
A+
A-

Seçimlerden önce oy kaygısıyla “işçilere dokunmayacağız” diyen CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Bütün işçilere namus sözü ve garanti veriyorum. Kazandığımız bir belediyede, belediye başkanı haksız yere bir işçinin işine son verirse gelecek beni bulacak” ifadeleriyle verdiği vaatler seçimlerden sonra yalan oldu. Seçimlerden sonra işçi kıyımına başlayan CHP’li belediyelerin ardı arkası kesilmedi. İstanbul’da yapılan işçi kıyımının bilançosu ise “İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İşçi Çıkarmaları İle İlgili Araştırma Komisyonu Raporu”yla ortaya çıktı. Rapora göre 5 bin 831 işçinin işine son verildi. Ekrem İmamoğlu’nun işçi kıyımını örtmek için söylediği “Seçim öncesi işe girenleri çıkardık” sözü de yalan çıktı. Raporda yer alan bilgilere göre kıyıma uğrayanların arasında 18 yıllık çalışanların da olduğu görüldü.

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Bütün işçilere namus sözü ve garanti veriyorum. Kazandığımız bir belediyede, belediye başkanı haksız yere bir işçinin işine son verirse gelecek beni bulacak” ifadeleriyle verdiği vaatler seçimlerden sonra yalan oldu.Belediye Başkanı seçilmesi halinde kimsenin ekmeğiyle oynamayacağını ifade eden CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da koltuğa oturur oturmaz işçi kıyımına başladı.

İmamoğlu, mazbatasını aldıktan sonra “Birine antrikot birine musakka olmaz. Herkes beraber yiyecek” demişti ama işçileri ekmeğinden de etti. İstanbul’da yapılan işçi kıyımının bilançosu ise “İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İşçi Çıkarmaları İle İlgili Araştırma Komisyonu Raporu”yla ortaya çıktı. Rapora göre 5 bin 831 işçinin işine son verildi.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSPARK, İSTAÇ, BELTUR, İSTGÜVEN, MEDYA A.Ş gibi birçok şirkette yapılan işçi kıyımlarını ‘Seçim öncesi ve iki seçim arası işe girenleri çıkardık’ sözleriyle savunmuştu. Rapor İmamoğlu’nun bu sözlerini de yalanladı. Raporda yer alan bilgilere göre kıyıma uğrayanların arasında 18 yıllık çalışanların da olduğu görüldü. Raporda işçilerin işe alınım ve mülakat tarihlerine kadar tüm detaylar yer aldı.

Ekrem İmamoğlu tarafından seçim sürecinde hiçbir işçinin ekmeğiyle oynanmayacağı taahhüt edilmesine rağmen 24.06.2019-24.10.2019 tarihleri arasında 4 aylık sürede 3.400 işçinin işine son verilmiştir. Bu rakama işten çıkarılan geçici işçilerin ve kısmi süreli çalışanların sayısı dahil değildir.

İmamoğlu, “Mart ayı ve sonrasında işe alınanları çıkarttık” demişti, ancak gerçekler öyle çıkmadı. Çıkarılan işçilerin 1.008 adedi 6 ay ve daha fazla süreli çalışan işçilerdir.

 

5,831 İŞÇİ EKMEĞİNDEN OLDU

23 Haziran’daki seçimin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iştirak şirketlerinde toplam 5,831 işçinin iş akdinin feshedildiği hazırlanan raporla ortaya çıktı.

24 Haziran 2019 – 24 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden 3.299 işçinin, Belediye Müdürlüklerinden 101 işçinin, toplam 3.400 işçinin iş akdi işveren tarafından feshedilmiştir.

Bu rakama, sözleşmesi yenilenmediği için işsiz kalanlar, geçici işçiler, kısmi süreli çalışan ve sözleşmeleri yenilenmeyen işçiler dahil değildir. (Örneğin İSMEK bünyesinde kısmi süreli çalışan 2.081 işçinin ve İSKİ’de Teknik Hizmetlerde çalışan 350 işçinin sözleşmesi yenilenmemiştir. Bu işçiler de dahil edildiğinde sayı 5.831 olmaktadır.).

BELEDİYE ŞİRKETLERİ ZARARA UĞRATILDI

Belediye şirketlerinden işten çıkarılan işçilere 24.10.2019 tarihine kadar kıdem tazminatı olarak 42.432.129,94 TL, ihbar tazminatı olarak 14.732.491,09 TL olmak üzere toplam 57.164.621,04 TL ödenmiştir. Belediye müdürlüklerinden işten çıkarılan işçilere ise kıdem tazminatı olarak 15.001.244,58 TL ihbar tazminatı olarak 3.763.065,60 TL olmak üzere toplam: 18.764.310,18 TL ödenmiştir. Belediye şirketlerinden ve müdürlüklerden çıkarılan işçilere 24.10.2019 tarihine kadar toplam 75.928.931,22 TL kıdem ve ihbar tazminatı ödenmiştir Haklı bir sebep olmaksızın işten çıkarılan işçilere çalışma sürelerine göre kanuni hakları olarak ödenecek olan ihbar tazminatı ve kıdem tazminatlarına ilaveten, işe iade davaları sebebiyle ödenecek olan haksız fesih tazminatı ve çalışmadığı süreler için ödenecek tazminat sebebiyle Belediye ve kamu kaynağı kullanan belediye şirketleri zarara uğratılmıştır.

İŞÇİLERE MOBİNG UYGULANDI

İşten çıkarılmak istenen işçilere görevleriyle bağdaşmayacak işler verilerek ya da işten çıkarılacakları diğer işçilere daha öncesinden beyan edilerek mobing uygulandığı ifade edilmiştir.

İşten çıkarılan işçilere yönelik “bankamatik” ifadesi kullanılarak bu işçiler rencide edilmiştir.

1529 İŞÇİYE İŞTEN ÇIKARTILMA SEBEBİ BİLDİRİLMEDİ

İşten çıkarılan işçilerden 1.529 İşçiye işten çıkarılma sebebi bildirilmemiştir. 4857 sayılı İş Kanunun 19.maddesi “İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.

Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez. Ancak, işverenin 25 inci maddenin (II) numaralı bendi şartlarına uygun fesih hakkı saklıdır.” hükmünü taşımaktadır. İşten çıkarma bildirimleri için Kanunun bu hükmüne aykırı davranılmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.