İstanbullu’ya 210 milyon liralık metrobüs kazığı

05.04.2016
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İETT’nin 65 milyon 397 bin 500 Euro’ya (yaklaşık 210 milyon lira) aldığı; geç teslim, eksik ekipman ve arızalar sonucu uğradığı zarar nedeniyle tazminat davası açtığı 50 otobüsün üreticisi Hollandalı Advanced Public Trasport Systems iflasını açıkladı.

İflas kararı, İETT’nin firmaya açtığı 16 milyon liralık tazminat davasının görüldüğü İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’ndeki dosyaya 7 Aralık 2015’te ulaştı. İflas kararı ile birlikte mahkemeye başvuran firmanın Türkiye’deki avukatları, vekillik görevlerinin sona erdiğini belirterek bundan sonraki tebligatların şirkete tasfiye memuru olarak atanan avukat J.A Van Ded Meer’e yapılmasını istedi. Yeni gelişme üzerine mahkeme, bir sonraki duruşmayı yurt dışı tebligat işlemlerini dikkate alarak 29 Eylül 2016’ya erteledi.

“SORUMLU KADİR TOPBAŞ”

8 Mart 2016 günü oy birliği ile alınan karar doğrultusunda iflas eden şirkete atanan kayyuma tebligat için işlemler başlatıldı. Açılan davaların şikayetçisi CHP’li Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, şunları söyledi: “İETT hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Alacaklarını tahsil edemediler, teminat mektubunu paraya çeviremeden adamlar iflas bayrağını çekti. Tazminat davası da gitti. Biz çok uyardık, kimse dikkate almadı. Kadir Topbaş’ın sorumlu olduğunu defalarca dile getirdik. Sorumluluğundan kaçamaz” dedi. Metrobüs alımı sırasında Capa City firmasının şartlarının daha iyi olmasına rağmen Phileas otobüslerini tercih ederek belediyeyi zarara uğrattığı gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında da dava açılmıştı. Topbaş ve 20 sanık hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan açılan ve beraatle sonuçlanan dava şu an Yargıtay aşamasında…

Uyum sağlamadı

Hollanda’dan adedi 4 milyon liraya alınan Phileas marka 50 otobüs, İstanbul’un yol koşullarına uyum sağlayamayıp sık sık arızalandığı için arada sırada sefere çıkıyordu. Otobüslerden biri geçen yıl Şirinevler durağında cayır cayır yanmıştı. Yangından sonra otobüsler tamamen seferden kaldırılmıştı.

Sözcü

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.