Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

İstanbul’daki kademeli mesai çalışmasının ayrıntıları açıklandı

İstanbul’daki kademeli mesai çalışmasının ayrıntıları açıklandı
19.09.2020
A+
A-

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bir süredir görüşülen kademeli mesai saatlerini açıkladı. İlkokul 1. sınıf ve ana sınıfı öğrencileri 21 Eylül Pazartesi günü saat 9:00, ikinci hafta 9:30’da okula gidecek. 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren vardiya sistemiyle görev yapan bazı bölge müdürlükleri ile jandarma, emniyet ve sahil güvenlik komutanlığı, 07:00’dan başlayıp kademeli olarak 08:00’de ve 09:00’da görev türlerine ver yerlerine göre mesailerine başlayacak. “Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz saat 08:00 ve 16:30’da sağlık teşkilatımız saat 08:30 ve 16:30’da diğer tüm kamu kuruluşlarımız da 09:00 ve 16:30’da mesaiye başlayacak” diyen Yerlikaya, özel sektörde de kademeli mesai konusunda uzlaşma sağlandığını, iş dünyasının temsilcileriyle birlikte yakında bu saatlerin açıklanacağı duyurdu.

 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, dün yapılan İl Pandemi Kurulu toplantısının ardından bugün kamuda kademeli mesai saatlerini açıkladı.

İstanbul’da Haziran sonu itibariyle 5 milyon 225 bin 983 çalışanın olduğunu belirten Yerlikaya, büyükşehir belediyesi İETT verilerine göre pandemi öncesinde ulaşımda günlük yolcu sayısının 7,6 milyon olduğunu, bugün bu sayının 4,1 milyon seviyelerine düştüğünü söyledi.

İstanbul’da toplu ulaşımda yoğunluğun yaşandığı iki zaman dilimine işaret eden Yerlikaya, bunların sabah 07:00 ile 09:00 ve akşam 17:00-20:00 saatleri olduğunu belirtti.

“Bütün çalışmalarımızın tek amacı var. Bu yoğun zaman diliminde, hemşehrilerimizi salgın riskinden korumak” diyen Yerlikaya, “Dün yaptığımız İl Pandemi Kurulu toplantısında toplu taşımda pik saatlerdeki yoğunluğu gidermek için sadece kamu sektörü değil mutlaka özel sektörün de kademeli mesai saatleri ve esnek çalışma usulune geçmesinde büyük fayda olacağı yönünde görüş birliğine varılmıştır” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERİN DERSBAŞI YAPACAĞI SAAT BELLİ OLDU

Yerlikaya, kamudaki mesai saatlerini şöyle açıkladı:

* Resmi ve özel olmak üzere ilkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi ana sınıfı öğrencilerimiz, ayrıca özel eğitim okullarımızın da ana sınıfı ve 1. sınıfındaki öğrencilerimiz 21 Eylül Pazartesi günü sabah 09:00’da, ikinci haftadan itibaren saat 09:30’da dersbaşı yapacak.

* 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren vardiya sistemiyle görev yapan bazı bölge müdürlüklerimiz ile jandarma, emniyet ve sahil güvenlik komutanlığı, 07:00’dan başlayıp kademeli olarak 08:00’da ve 09:00’da görev türlerine ve yerlerine göre mesailerine başlayacaklardır.

* Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz saat 08:00 ve 16:30’da sağlık teşkilatımız saat 08:30 ve 16:30’da diğer tüm kamu kuruluşlarımız da 09:00 ve 16:30’da mesaiye başlayacaklardır.

ÖZEL SEKTÖRDE KADEMELİ MESAİ KONUSUNDA UZLAŞMA SAĞLANDI

Yerlikaya, özel sektörde yapılacak düzenlemelerle ilgili ise şunları söyledi:

* Sanayi sektöründe çalışan kardeşlerimizin mesai başlangıç ve bitiş saatleriyle ilgili olarak iş dünyamızın temsilcileri, ticari odamız, sanayi odamız, ticaret borsası, deniz ticaret odası, esnaflar ve sanat odaları birliği, TÜSİAD, TİM, MÜSİAD, Hak-iş ASKON, DİSK, Türk-İş başta olmak üzere işçi ve işveren sendikalarımız, OSB yönetimleri, küçük sanayi sitelerini yönetimleri, STK’larımız ve diğer kesimlerle 3 haftadan beri çok yoğun toplantılar yaptık.

* Dünyanın 14. büyük metropolü İstanbul’da hemşehrilerimizin salgından korunması noktasında yaptığımız tespitlerde görüşlerine başvurduğumuz tüm kesimler kademeli mesaiye geçişin çok gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Bu konuda uzlaşma sağlandı.

* İş dünyası temsilcilerine gösterdikleri anlayış ve işbirliği için yürekten teşekkür ediyorum. Saatlerin netleştirilmesi ve toplu ulaşım sektörünün hazırlıklarıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

* Bu çalışmalar tamamlandığında iş dünyamızın bütün temsilcileriyle hep birlikte bu saatleri sizlerle paylaşacağız. Çoğu gitti, azı kaldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.