Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

“İsralin’in Güvenliği, Kürt Devleti Ve AKP’nin Vazifesi

02.07.2014
A+
A-

İsmail Özdemir

Irak’ta haftalardır süre gelen çatışmalar ve IŞİD’in ilerleyişi pek çok tartışmayı beraberinde getirdi.

Bunların başında da 100 yıl önce çizilen sınırların, 100 yıl sonra yeniden çizilmeye başladığı geliyor.

Irak’ın üçe bölünme ihtimali pek çok çevre tarafından dillendiriliyor ve değerlendiriliyor.

Bu konuda da IŞİD’in başta Musul olmak üzere Irak’ın pek çok önemli merkezlerini ele geçirmesi ve buna paralel olarak da Barzani’ye bağlı peşmerge güçlerinin Kerkük başta olmak üzere Irak ordusunun çekildiği alanlara yerleşmesi baş nedenler arasında sunuluyor.

Irak’ta IŞİD’in peşmerge ile doğrudan çatışmaya girmekten kaçınması, öncelikli hedef olarak kendisine Türkmenleri ve Türkmen yerleşim birimlerini seçmesi ortada “kurgulanan” senaryonun ve neye hizmet ettiğinin açık bir göstergesiydi.

Yani uzun lafın kısası Irak’ı bölmek isteyen ve Kürdistan’ı kurmak isteyenlerin yaptıkları Türkmenleri katletmek, yaşadıkları bölgeleri ellerinden almak olarak karşımıza çıktı.

Şimdi de bu amaç uğruna var güçleriyle çalışıyorlar.

* * *

Bu durumu Barzani inkar etmiyor!

Uzun yıllardır “kısık” sesle söylediği Kürdistan söylemini, şimdi tonu günden güne yükselen bir şekilde dile getirmeye başladı.

Bu anlamdaki ilk sözlerini 23 Haziran 2014 günü ABD’li yayın kuruluşu CNN’de canlı yayına bağlandığı sırada telaffuz etti ve program sunucusunun “Iraklı Kürtlerin uzun zamandır hayalini kurdukları kendi kaderini tayin ve hatta bağımsızlık kararının vakti geldi mi” sorusuna “Artık Kürt halkının geleceğini tayin etme vakti geldi. Biz de Kürt halkının kararı neyse onu destekleyeceğiz” cevabını verdi.

Bu ifadeleri söylemesinden 4 gün sonra yani 27 Haziran 2014 günü, bu kez İngiltere Dış İşleri Bakanı William Hague ile yaptığı görüşmede “Irak’ta artık geri dönüş yok” diyerek Kerkük başta olmak üzere, peşmergeleri gönderdiği alanlardan çıkmayacaklarını söyledi.

Yapılan değerlendirmelerin hepsi ve mesajların verildiği yerlerin neye ve hangi amaca hizmet ettiği ortadadır.

ABD ve İngiltere her ne kadar Irak’ın toprak bütünlüğünden dem vursalar da Barzani’nin söylediklerinin kendilerinin temennisi olduğu da bir gerçektir.

* * *

Irak’ın toprak bütünlüğü konusunda en çarpıcı açıklama ise İsrail’den gelmiştir.

İsrail Başbakanı Natenyahu ve Dış İşleri Bakanı Lieberman peş peşe “Bağımsız Kürdistan kurulmalı” ve “Kürdistan’ın kuruluşu engellenmez” açıklamalarını yaptılar.

Öyle zannediyorum, İsrail kanadından gelen bu açıklamalar Irak’ta yaşanan vahşetin ve kargaşanın neye hizmet ettiğinin, destekçilerinin ve senaryo sahiplerinin kimler olduğunun görülmesine daha da bir derinlik ve anlam kazandırıyor.

Çünkü İsrail, bölgede kurulacak bir Kürt devletinin, kendileri açısından hayati önem taşıdığını düşünüyor.

Uzunca bir süredir bu meseleyle alakalı pek çok şey yazıldı, konuşuldu ve söyledi.

İsrail’in Kürt devletinin kurulması konusunda uzunca yıllardır hesap yaptığı, gizliden ve açıktan çalışmalar yürüttüğü zaten bilinen bir gerçekti.

Etrafının Araplarla çevrili olduğu coğrafyada Kürt devletinin kurularak, kendi üzerlerinde toplanan tepki ve anti-çalışmalarının böylece açılacak bir başka yeni mevzi ile tesirinin azalacağını ve dağılacağını düşünüyorlar.

Hatta Barzani öncülüğünde kurulacak Kürt devletinin 2. İsrail olduğunu düşünenlerde mevcut. Ve ayrıca Yahudilerin kayıp kabilesinin “Barzaniler” olduğunu savunanlarda…

Dolayısıyla Kürt devletinin kurulması yolunda İsrail’in çabası ve söylemleri öyle görünüyor ki artarak devam edecektir.

* * *

Tüm bunlar yaşanırken Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakın adamlarından olan AKP’li Hüseyin Çelik’ten de Kürt devletinin kurulması yönünde destek içeren bir açıklama geldi!

Irak’ta yaşananlar ve Barzani’ye bağlı unsurların yaptıklarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hüseyin Çelik “Eskiden bağımsız bir Kürt devleti mevzuu Türkiye için savaş nedeni sayılıyordu. Hatta Kürdistan kelimesi bile insanları sinirli ve agresif yapmaya yeterliydi. Ama onların adı Kürdistan ve bunun kabul edilmesi gerekli. Eğer Irak bölünürse ki bu kaçınılmaz görünüyor; onlar bizim kardeşimizdir” diyerek bir bakıma “mensubiyetinin ve meşrebinin” gereği olan sözleri söyledi.

Yani Hüseyin Çelik, Kürt devletinin kurulmasını “süslü” cümlelerle “uygun” bulduklarını ifade etmiş oldu.

Bu sözlerin AKP’nin görüşlerini yansıtmadığını kim iddia edebilir?

AKP kongresinde, katılımcılarına “seninle gurur duyuyoruz” türünden sloganlar attıran, sazlı sözlü ortamlarda Barzani ile yiyip içen ve son olarak Diyarbakır’da bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından el üstünde ağırlanıp, başına düşen konfetileri temizlenen Barzani’nin Kürt devleti fikri konusunda AKP’nin, O’ndan farklı düşünmesi hiç mümkün olabilir mi?

* * *

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Irak’taki bölünme senaryoları ve Barzani’nin devlet kurma girişimine yönelik İsrail’in söylemlerini geride bıraktığımız gün değerlendirerek, İsrail’in kendisini güvende hissetmesi açısından Kürt devleti kurulması söylemlerinde bulunduğunu belirtti.

Sanki İsrail’in güvenliği kendilerinin de meselesi değilmiş gibi…

Kürecik’e yerleştirilen füze kalkanı acaba kimin güvenliği için topraklarımıza ve kim tarafından yerleştirildi?

Meseleyi AKP iktidarı “İsrail’in güvenliği” açısından değerlendiriyorsa, sizce Kürt devletinin kurulması konusunda AKP’den daha istekli başka birileri olabilir mi?

En yakın dostları Barzani olanların, İsrail’in güvenliğini bölgesel politikalarının önceliği haline getirenlerin sizce Kürt devleti konusunda İsrail, Barzani ve PKK’dan farklı düşünmesi ne derece mümkündür?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.