Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

İsrailli Casus Cohen’in Kemiklerini Esad’dan İsteyen Erdoğan

31.07.2014
A+
A-

Neval KAVCAR

‘Eyy Ekmel Efendi…’Ekmel biz senin ne olduğunu çok iyi biliriz. 8 yıl görev yaptın ama 8 yıllık görevinde adeta bir monşer örneği sergiledin. Ve hiçbir zaman yürekli bir çıkışı olmamıştır.” diyor AKP’nin adayı.

2004 yılında Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül’ün teklifi ile aday olup seçilen İhsanoğlu, hiçbir şey yapmadıysa niçin ikinci dönem yerine başkasını seçtirmediler. Aslında öyle değil işte. İhsanoğlu, yedi düvele rağmen atabileceği tüm adımları attı. En önemlisi de ‘Müslüman devletlerin ortak savunma gücü’ anlamındaki askeri birlikteliği. Kimse yanaşmadı.

Başbakan Erdoğan ‘biz seni iyi biliriz’ diyor fakat Ekmeleddin Bey onun İslam coğrafyasında nasıl tanındığını, sözüne kıymet verilmediğini, zerre kadar güvenilmediğini söylemeye ar ediyor.

‘İlerde hatıratımı yazarsam, belki..’ diyor. Şimdi söylemeli..Hiç olmazsa Filistin konusunda. Meselâ İsrail’e yaptırım için başvurup, sonra niye çekti Erdoğan teklifi?

İslam Konferansı örgütü için ‘adım atmadı’ diye vatandaşı yanıltıyor. Adı üzerinde örgüt. ‘Güvenlik konseyi’ bile kilitli durumda iken, Filistin için ABD, İngiltere, Rusya başta olmak üzere anlaşamazken o örgüt ne yapmalıydı acaba?

On iki yıldır esip savuran bir Başbakan olarak kendisi Filistin konusunda hangi adımı attı?

Attığı adımları ben söyleyeyim. Oğlu, İsrail ile ticaret yapıyor. Türkiye’deki transit şirketler İsrail jetine yakıt satılıyor. Sonra Türkiye İsrail’e tank parçası gönderiyor. Hatta AKP iktidarı kendisi sözde mayın temizliği diye İsrailli şirkete Suriye sınırımızı peşkeşe kalkmıştı, yakalandı. Ne oldu mayın temizliği, AKP gençlik kolları mı temizliyor bilmiyorum.

Ha sahi henüz doğmadan babasına mektup yazıp ‘biraz da bizimle ilgilen’ diyen kızı vardı hani. İşte o İsrail konsolosluğu önü diye başka yerde göstermelik eylem yapmıştı geçenlerde. Bu arada oğlunu Filistin’e gönderdiğini söylüyor ki acaba Hayfa limanına demirleyen gemide oğlu mu vardı? İsrail’e miydi yükü, Filistin’e mi?

Mavi Marmara’da göz göre göre öldürülen on vatandaşımızın yakınlarını rahatlatmak için, İsrailli katilleri sözde ağır cezada yargıladılar. Ne oldu o işin sonu?

Sahi bu arada, ABD’li Musevi örgütünden ‘Cesaret nişanı’ aldı. Şimdilerde o nişan görünmesin diye üzerine, Filistin atkısı takıyor. ‘Nişanı geri ver’ diyenlere ‘vermem’ diyor. O kadar yanar döner ki, bir gün İsrail’le sarılıp öpüşüyor, ertesi gün ‘Filistin’ diyor.

***

ŞİMON PEREZ’İ TBMM’DE KONUŞTURAN ERDOĞAN’I NASIL BİLİRSİN EY CEMAAT-İ MÜSLÜMİN?

Cumhuriyet tarihi boyunca TBMM’de konuşan İsrail’li bir yetkili olmuş mudur acaba? Şimon Perez’i meclis kürsüsünde konuşturan, sonra onu alkışlayan AKP ve Erdoğan değil miydi?

İlk kez, Müslüman bir ülkenin parlamentosunda, Erdoğan’ın daveti ile gelip konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan geçmişte birde mekik diplomasisi yapmıştı. Ne oldu? Hangi yürekli çıkışı yaptı da Filistin’e faydası oldu? Suriye ve Irak Türkmeni yerine IŞİD’le kurulan samimiyet, Özgür Suriye Ordusuna verilen lojistik destekle Suriye’deki iç savaşı körüklemenin faturası Filistin’e çıktı. Bu mudur yoksa yürekli çıkışı?

***

ERDOĞAN’IN KEMİK ARABULUCULUĞU

Unutulmuş bir başka İsrail hizmetini hatırlatayım Gül ve Erdoğan’ın. İsrail casusu Eli Cohen’in Suriye’de idam edilmesi ve aradan geçen kırk yıldan sonra İsrail’in Cohen’in kemiklerini talep etmesi. Kim istedi dersiniz ‘Esad’dan? Önce Gül, ardından Erdoğan.

Kemik arabuluculuğu nasıl sonuçlandı bilmiyoruz? Esad’a birisi sorsa da öğrensek. Erdoğan kemikleri ne şekilde istemiş, kendisine ne cevap verilmiş? Böyle rezil dış politika yürüttü AKP iktidarı. Türkiye’ye mi kaldı Yahudi casusun kemiklerini istemek? Yazıklar olsun.

Suriye için Golan tepelerini kaybetmek anlamına gelen, Cohen’in kemiklerini istemek bile Suriye’ye hakaret değil de nedir? Bu kadar öngörüsüz bir dış politika bunların ki. İkide bir monşer diyerek, dış temsilcilik görevlilerimizi cahilce küçümseyen Erdoğan’a ‘keşke o monşerler gibi olabilseydin’ demek gerekiyor.

13 Kasım 2007 – TBMM – Şimon Perez TBMM’de

***

Söyleyeceğimi söyledim.

Sıra sizde şimdi.

MHP seçmeni ikilemde diye kafasını karıştırmaya çalışıyorlar ki, sakın ola kimse dolduruşa gelmesin.

10 Ağustos 2014 tarihine kadar, ne kadar çok insana ulaşabilirsek ulaşıp sandıkları, Ekmeleddin İhsanoğlu yazan oylarla doldurmalıyız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.