Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

İsrail Vahşeti Ve Akp

19.07.2014
A+
A-

İsrail, bu mübarek Ramazan ayında yeni ve alçak bir saldırı ile yine Filistin’i kan gölüne çevirdi. Televizyonlara Gazze’den çok acı görüntüler, çok vahim gelişmeler yansıyor. Ölü sayısından çok ölenlerin kim oldukları içimizi yakıyor. Çoluk-çocuk, genç-yaşlı toplu katliama uğruyor. Bu durumun hiçbir insani değerle izahı mümkün değildir. Ortada hiçbir sebep yokken, son yıllarda belli bir huzur ve istikrar sağlanmışken, böyle bir saldırının izahı hiçbir şeyle yapılamaz. Açık ve kesin bir soykırım yapılmaktadır. Sözüm ona medeni dünya bu soykırımı seyretmekte ve birkaç cılız tepki ile bir devlet terörüne yol vermektedir.

ABD’nin şımarık çocuğu

Saldırının zamanlaması ve niyeti son derece ilginçtir. İsrail’in bu vahşi terörünü ABD’den bağımsız düşünmek hiçbir şekilde mümkün değildir. İsrail, ABD’nin şımarık çocuğudur. Dünyaya kan ve gözyaşından başka bir şey sunamayan ABD, yeni katliamlara yol vermektedir. Başkanlar değişiyor, zaman geçiyor, ama İsrail’in tavrında değişen bir şey olmuyor. Sudan sebeplerle başlatılan kalleş soykırımın artarak süreceği, yapılan açıklamalardan anlaşılıyor. Dünyanın bu ilgisizliği ve İslam aleminin bu perişanlığı karşısında ne yazık ki, fazla ümitlenemiyoruz ve çok daha acı tabloların yaşanması endişesini taşıyoruz.

ABD vahşeti seyrediyor

Bu saldırının bizi ilgilendiren çok tarafı var. İnsani boyutu hepsinin önündedir. Bu çağda böyle bir vahşetin yapılması ve sürdürülmesi, hiçbir şekilde izah ve kabul edilemez. Orada katledilenler bizim dindaşlarımızdır. Osmanlı’nın son döneminde yaşanmış bazı acı hatıralar olsa da, akan Müslüman kanıdır. Ne yazık ki, medeni dünyanın böyle bir vahşete sessiz ve seyirci kalmasının bir sebebi de budur. Ortadoğu’nun dünyanın en önemli petrol bölgesi olması bir başka ve belki de en önemli sebeptir. ABD-İsrail işbirliği esasen bu sebebin üzerine oturmaktadır. Bölgenin istikrarsızlığı, patlayan bombalar, çıkan savaşlar ve ölen insanlar sadece ve sadece ABD’nin bölgede daha çok ve daha rahat yerleşmesini sağlıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğine varlığına yönelik bir ihaneti durdurmak için yaptığı meşru savunmayı bile başka yere çekip, dünyayı ayağa kaldıranların; Ermenilerin neredeyse bir asır öncesine ait yalan ve iftiralarını doğru kabul edip olmayacak yaptırımlara yönelenlerin böyle bir vahşete sessiz kalmaları, ikiyüzlülüğün ve soysuzluğun daniskasıdır. Ermeni iftiralarından dolayı özür kampanyası başlatanlar, “Hepimiz Ermeniyiz” diyerek sokakları karıştıranlar, şimdi çıksın bir İsrail kınaması yayınlasın, Filistin’deki soykırımdan özür dilesinler de görelim.

Dünyanın başına bela oldular

İsrail’in niyeti ve hedefinin mevcut sınırları ile yetinmek olmadığı ve en başından beri yürüttüğü yayılmacı ve istilacı politikasını kan ve gözyaşı üzerinden her fırsatta sürdürdüğü de unutulmamalıdır. Bu hedef ve niyetiyle dünyanın başına bela olmuştur ve bundan sonra da bunun devam edeceği çok açıktır. İsrail sergilediği vahşetle bir taraftan ABD’nin işini kolaylaştırırken, diğer taraftan kendi emellerine ulaşmanın hesaplarını yapıyor. Saldırıya uğrayan Hamas’ın da boş durmayıp bütün imkanlarını zorlayarak karşılık vereceği düşünülürse, daha çok kanının akacağı, bölgenin yeni ve sonu belirsiz bir kargaşaya sürükleneceği ortaya çıkmaktadır. Bölgeyi çok daha büyük kavgalar, çok daha krizler ve belirsizler beklemektedir.

BOP’un sonucu

Belki yeri ve zamanı değil ama bu ani gelişme ve büyük vahşet AKP hükümetinin, dışarıdaki itibarı ve ağırlığının ne olduğunu da acı bir şekilde ortaya çıkarmıştır. Konuşunca mangalda kül bırakmayan, neredeyse dünyayı kurtarmaya kalkışanların, BOP yolunda kahramanlığa soyunanların ortaya laftan başka bir şey koyamaması ibret vericidir. BOP’un aslının “Büyük İsrail Projesi” olduğu, Eşbaşkanlarının kime ve neye hizmet ettikleri şimdi çok daha net biçimde ortaya çıkıyor. İsrail için tehdit ve sorun teşkil eden bütün liderler indirilmiş, bütün ülkeler karıştırılmış ve bugünkü hazin tablonun zemini hazırlanmıştır. İsrail şimdi çok daha rahat, çok daha vahşi, çok daha azgındır. Bu zemini hazırlayanların esip-savurmaları ne yazık ki, ciddiye dahi alınmıyor.

Söylenecek çok şey var

Aslı Büyük İsrail Projesi olan Büyük Ortadoğu Projesi Eşbaşkanlığı’nın gereklerini Türkiye Cumhuriyeti başbakanlığının önüne geçirirseniz, boynunuzdaki Yahudi madalyası ile esip-gürlerseniz, bir inandırıcılığınız ve ağırlığınız olmaz. Söylenecek çok şey, yazılacak çok konu var, ama “yeri ve zamanı değil” diyerek, erteliyoruz. AKP’nin ve derin strateji masalları anlatanların artık akıllarını başlarına toplamalarını, nereden gelip nereye gittiği kestirilemeyen maceralardan vazgeçmelerini, teslim olunan yerlerin verdiği görevlerle değil de; Türkiye Cumhuriyeti’nin menfaatlerine, ciddiyetine ve onuruna yakışır bir dış politika izlemeleri gerektiğini söylemekle yetinelim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.