Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

İsrail-AKP İktidarı El Ele Kürdistan’a Merhaba

01.07.2014
A+
A-

Fikri Atılbaz

Peşmerge yalnız başına Irak’ı bölemeyeceğini anladı. Bunu idrak ettikten sonra; daha fazla Amerika, daha fazla İsrail, daha fazla BOP dedi. BOP dedikçe daha fazla Türkiye demek zorunda kaldı. Daha fazla Türkiye, bu durumun farkında olduğundan, önce Ortadoğu’ya rol model oldu. Amerika ve AB tarafından bu işe itildi. Desteği arkasına alan AKP iktidarı, esti gürledi. Fakat öyle yanlış politikalar izledi ki, gittiği yol sebebiyle karizmasını yerle bir etti. Komşularıyla sıfır sorun yerine, itibarı sıfır oldu. Sözü geçmeyen akçe oldu.

Suriye paranoyalığı onu ÖSO adı altında toplanan çetelere mecbur kıldı. Onlara yardım etti, onları büyüttü. Sonuçta Suriye’nin yıkılacağını, parçalanacağını, Esad’ın devrileceğini, Şam’da fetih namazı kılacağını sandı. Ancak bu işler sanmakla olmuyor.

Geldiğimiz noktada ne Esad devrildi, ne Suriye parçalandı. İkisi de yerinde duruyor. Yıkılan, Tayyip Erdoğan’ın ve Ahmet Davutoğlu’nun hayal dünyaları oldu. Suriye’de seçim yapıldı. Erdoğan’ın, yargının da yerine koyduğu sandıktan Esad çıktı. Esad dama yaptıkça, AKP iktidarı, dostu Obama’nın uyarılarına rağmen, ÖSO’nun içinde yer alan irili ufaklı katil çetelere özgürlüğün çocukları, Suriye’nin öz evlatları diye yardımda bulundu. Her türlü yardımı yaptılar, onlara sarıldılar.

Erdoğan ve Davutoğlu bir ara Amerika’yı da kendi kurdukları hayal dünyalarına kaptırmıştı. Ne var ki, sevgili dostları Obama erken uyandı ve AKP iktidarından bir şey olmayacağını gördü. Hemen dönüş yaparak Suriye’ye yakınlaştı. Suriye’de pabucun pahalı olduğunu gören, ÖSO’yu oluşturan terör çetelerinden biri olan IŞİD Irak’a girdi. Çünkü oyunun planı değişti. Irak Ordusu zayıf halkayı oluşturacaktı. Öyle de oldu. IŞİD’in girdiği erlerde onlar mevzileri, nöbet yerlerini terk edip gittiler.

Özellikle Kerkük Bölgesine yardımcı olmak amacıyla, boşalan mevzilere peşmerge yerleşti. Konsolosluk çalışanlarının kaçırılmasıyla Türkiye’nin sözde eli kolu bağlanmış oldu. IŞİD’in girdiği yerler peşmergenin eline geçti. Irak Ordusu kaçtı. Katliamlar son sürat devam ediyor. Amerika seyrediyor, BM seyrediyor, ne seyretmesi, sırtlarını dönüyor, görmezden geliyorlar.

Barzani ve peşmergeleri bütün bunları tek başına yapamazdı. Türkiye, göz göre göre bu oluşuma izin veremezdi. Ülke daha buna hazır değil. Bu nedenle plan değişti, önce IŞİD sahneye çıktı. Sonra peşmerge o yerlere girdi. Barzani, ‘girdiğimiz yerlerden çıkmayız’ dedi. Türkiye adına Hüseyin Çelik, kurulmamış, ilan edilmemiş bir yeri ‘Kürdistan bizim kardeşimizdir’ diyerek sahip çıktı. Tanımaya hazır olduklarını açıklamış oldu.

Böylece başta Türkiye, BOP dahilinde hareket ettiğini bir kez daha göstermiş oldu. Peşmerge, Irak’ı parçalamayı kesinleştirdiğine inanıyor. En büyük desteği AKP iktidarı…

Yarınlarda Kürdistan devletini ilan etmeye hazırlanıyorlar. Barzani, başından konfeti toplayan Erdoğan’a güveniyor. Bu haleti ruhiye içinde, “Kerkük Kürdistan toprağıdır” diye posta koyabiliyor. Çünkü karşılarında Irak’ın bölünmesinden, Kürdistan’ın kurulmasından yana bir Türkiye var.

Bağımsız Kürdistan’ın kurulmasını isteyen, hedef alan başka bir ülke de İsrail. İsrail ve AKP’nin yönettiği Türkiye aynı yolda birlikte hareket ediyorlar. Bu olaylar, tüm söylenmelere, uyarılara rağmen boynundaki Yahudi madalyasını iade etmeyen Erdoğan’ın, Yahudilerle işbirliğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu arada İsrail Gazze’yi vurmaya devam ediyor, bizim kartondan aslanlarda ses yok.

Bu arada düne kadar besledikleri IŞİD, ‘İslam Devleti’ adı altında halifeliğini ilan etti. Bakalım bunlara ilkönce kim, Barzani mi, Tayyip mi biat edecek? ‘İslam Devleti’ni önce kim tanıyacak? Bakalım BOP başarıya ulaşacak mı? Onlar açısından her şey yolunda görünüyor. Peki, bölgedeki diğer güçler konu hakkında ne düşünüyor? BOP’un sınır değişikliklerine evet diyecekler mi? Başta Rusya olmak üzere diğerleri aslen karşı olmadıkları Kürdistan’ın kurulması için, çok ısrarcı olan Amerika, İsrail ve Türkiye birlikteliğine geçit verecekler mi? Bu devletlerin kontrolündeki bir Kürdistan Rusya’nın işine gelecek mi?

Geldiğimiz noktada açık bir şekilde, İsrail-AKP İktidarı dolayısıyla Erdoğan el ele Kürdistan’a merhaba demekte, kurulan ‘İslam Devleti’ne selam vermektedirler. Bu birliktelik göstermektedir ki, anti semitizm yapanları Yahudi severliğe taşıyacaktır.

Ben Müslüman’ım derken, Hıristiyan BOP’a teslim olmak, Yahudileri veli ilan etmek ne kadar acı bir olay, Allah’a şirk koşmaktır. Allah ıslah etsin. Perde aralandıkça, gerçekler, çirkin ilişkiler net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Her şey bitmedi. “Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.”

Sağlıcakla kalın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.