Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

İslam Mabedimize Saldırması Asla Kabul Edilemez

07.11.2014
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı – Ankara Milletvekili Sayın Y. Tuğrul TÜRKEŞ’in “Mescid-i Aksa Saldırıları ve Filistin Meselesi” başlıklı yazılı basın açıklaması.

MESCİD-İ AKSA SALDIRILARI VE FİLİSTİN MESELESİ

5 Kasım 2014 tarihinde Mescid-i Aksa’ya yapılan çirkin saldırılar tüm Müslüman dünyasını derinden etkilemiştir.

Söz konusu saldırılarda Cami avlusu ses ve gaz bombalarıyla savaş alanına çevrilmiştir. İsrail askerleri postallarıyla mabedin mihrabını çiğnemiş ve burada ciddi tahribatlara sebebiyet vermiştir.

Kur’an-ı Kerimler etrafa saçılmış ve askerler plastik mermilerle sivillere ateş açmak suretiyle ciddi yaralanmalara neden olmuştur.

İktidara geldiği ilk dönemden bu yana gerilim üreten İsrail Başbakanı Netanyahu bu vesileyle tiksindirici kışkırtmalarına bir yenisini eklemiştir.

Günümüzde artık Batı liderlerinin dahi sorguladığı ve eleştirdiği Netanyahu, bölgesel barışı doğrudan tehdit eden hamlelerini kimseyi umursamadan sürdürmektedir.

Ortadoğu’daki mevcut karışıklıklardan istifade ederek akıl dışı gündemini hayata geçirmek isteyen Netanyahu, sinsi bir kurnazlık örneği sergilemektedir.

İfade edilmelidir ki, Netanyahu’nun söz konusu hezeyanları evvela kendi halkının, yani İsraillilerin güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

Ortadoğu gibi bir coğrafyada dinî mekânlar ve kutsallar ile uğraşmak çok büyük bir risktir. Netanyahu’nun Filistin meselesine ‘dinî karşıtlık’ temelinde yaklaşması da, bölgedeki sorunun yalnızca ‘güvenlik’ ile alakalı olmadığını ortaya koymaktadır.

Kendi varlığına, dinî değerlerine ve inanışlarına küresel çapta saygı gösterilmesini talep eden İsrail’in, İslâm dinince büyük önem atfettiğimiz mabedimize saldırması asla kabul edilemez.

Mescid-i Aksa ile alakalı statükonun muhafaza edilmesi hayatî bir öneme haizdir.

İsrail’in başındaki zatın ve dünya kamuoyunun anlaması lazımdır ki, Filistin meselesi ‘dinî’ değil, ‘millî’ bir meseledir.

Netanyahu, meseleyi dinî temellere çekmek suretiyle Filistin’in bağımsızlığını dinamitlemek ve imkânsızlaştırmak istemektedir.

Oysa Batı’daki ve dünyadaki son gelişmeler göstermektedir ki, Filistin’in bağımsızlığı için artık yol ve ufuk açıktır – geri dönüş de yoktur.

Partimiz, Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıları şiddetle kınamakta ve lânetlemektedir.

Aynı şekilde Partimiz, milletimizi Musevî vatandaşlarımıza karşı yapılabilecek provokasyonlara karşı da uyanık olmaya davet etmekte ve sağduyu çağrısı yapmaktadır.

Kamuoyuna duyurulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.