Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Rüzgarlı

IŞİD ve PKK-PYD’den “Büyük Savaş” Çağrısı

29.08.2016
A+
A-

 

 

TSK başta olmak üzere diğer bazı koalisyon ülkelerinin hava desteği ilerleyen ÖSO, kısa zamanda sınırımıza yakın 8 köyde ve Cerablus merkezinde kontrolü ele geçirdi ve bölge IŞİD’den temizlendi.

Azez ve Cerablus arasında kalan sınır hattımızın mevcut durumda Cerablus, Al Rai ve Azez çevresi tümüyle kontrol altına alınmış olsa da halen bu hattın tamamının kontrol altına alınamadığını belirtmek gerekir.

Geride bıraktığımız günlerde, Cerablus’a yönelik askeri harekâtın başlamasından hemen evvel açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Hem Afrin’den doğuya doğru kuzeyden giden, hem de Cerablus’tan başlayacak operasyona da her türlü desteği vereceğiz.” Sözlerine bakılırsa, şimdilik Cerablus ve Menbiç arasında gözlemlenen ilerlemenin, yakında Azez’den başlayarak Cerablus’a kadar uzanacak alana yayılacağını söylemek mümkündür.

Dolayısıyla doğu-batı istikametinde TSK destekli ÖSO ilerleyişinin nihai amacına ulaşabilmesi için önünde kat etmesi gereken yaklaşık 36 km’lik bir alan daha söz konusudur.
Aynı alanın derinliği ise yaklaşık olarak 30 km’lik bir bölgeyi kapsadığını ilk bakışta işret ediyor.

ÖSO çatısı altında bulunan ve Suriye’nin en etkili güçlerinden olan Türkmenlerin kurduğu Sultan Murat Tugayı lideri Albay Ahmet Osman’a göre ilerleyiş Cerablus’tan sonra batıda Mare’ye kadar olacak ve bu satıhtaki 70km’lik alan öncelik alınarak IŞİD’in elinde tuttuğu, Türkiye ile sınırı olan tüm yerleşim birimleri temizlenmek istenmektedir.

Açık ki bu alanın IŞİD’den temizlenmesi, PKK-PYD tehdidine karşı gerektiğinde vurucu ve yok edici bir güce ulaşabilmesi için mevcut durumdan daha fazla kuvvetin sınır ötesine gönderilmesi gerekir. ÖSO’nun mevcudiyetini artırmak bir yana dursun, TSK’nın da sınır ötesindeki kuvvetlerinin, bu amaca uygun olarak artırılması gerektiği açıktır.
* * *
Nitekim Cumartesi günü İstanbul’da bulunan 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan Gaziantep’in Islahiye ilçesine gönderilmek üzere 15 tank ve obüsü içeren yeni bir sevkiyatın yapımına başlandı.

Basına yansıyan bilgilere göre sevkiyatın 6 Eylül’e kadar süreceği ve toplamda 105 tank ve obüsün sınır hattına taşınacağı bilgisi mevcuttur.

Bu gelişmeleri beraber değerlendirdiğinizde TSK’nın sınır ötesindeki varlığının, Suriye’nin kuzeyi boyunca uzanacak alanda kontrol sahası genişledikçe, ona paralel bir şekilde kuvvetlerini artıracağı durumu tabi olarak karşımıza çıkıyor.

Bunlarla beraber yine Cumartesi akşamı Menbiç’in kuzeyinde TSK’ya ait bir tankın PKK’nın Suriye kolu olan PYD’ye bağlı askeri kanat olan YPG’li teröristlerce “tanksavar füzesi” ile vurulduğu ve bir askerimizin şehit olduğu haberi geldi.

Belli ki PKK-PYD yapılan uyarılara rağmen, Fırat nehrinin doğusuna geçmemeye yeltenmek istemektedir.
PYD’li terörist başı Salih Müslim’in haline bakmadan sözde meydan okumalarında bulunması da bunun bir başka göstergesidir.
Diğer yandan PKK’nın merkez üssü olan Kandil’in, Ayn El Arap ve Tel Abyad’ta militan toplama seferberliği başlattığı ve kendisine bağlı teröristlere “Menbiç-Afrin hattında yaşanacak büyük savaşa hazırlıklı olmaları” talimatı verdiği bilgisi de mevcuttur.
Öyle görünüyor ki önümüzdeki haftalarda El Bab merkezli olmak üzere Suriye’nin kuzeyinde büyük bir çekişme yaşanacaktır.

Zira solunda Mare, sağında Menbiç ve kuzeyinde El Rai’nin bulunduğu bu sahada hali hazırda ÖSO, IŞİD, PKK-PYD ve Esad’a bağlı güçler bulunmaktadır.
TSK’nın da aynı alana doğru muhtemel ilerleyişi düşünüldüğünde, şimdiye kadar Halep’te görülenden çok daha büyük ve geniş kesimli bir çatışmanın yaşanması ihtimali mevcuttur.

* * *
Sahadan IŞİD’le ilgili gelen haberlere göre IŞİD’in de bu alanda yaşanacak büyük bir çatışmaya hazırlık yaptığı, özellikle El Bab’a yoğun bir yığınak yaptığı görüşü hakimdir.
Kaldı ki Menbiç düşmeden evvel IŞİD tüm militanlarına çağrı yapmış ve bazı İslami referansları kendisine propaganda malzemesi haline getirerek Melhame-i Kübra’nın, yani kıyamet öncesi yaşanacağı söylenen büyük savaşın yakında Dabık’ta (Kilis sınırından 20 km uzaklıkta ve El Bab’ın da yaklaşık olarak 25 km kuzey doğusunda kalan bir kasaba) gerçekleşeceğini, bu savaşa hazır olunması gerektiğini duyurmuştur.

Belli ki bölgede bulunan ve Türkiye için açık bir tehdit olan iki terör örgütü, yani IŞİD ve PKK-PYD “aynı çatışma başlığı ve aynı muhtemel çatışma sahası için yine ilginç bir şekilde farklı farklı olsa da, aynı zaman diliminde” hazırlık yapmaktadır.

Bu iki terör örgütünü Türkiye’ye karşı kullanan kesimlerin amaçları bu çerçevede içerisinde bulunduğumuz şimdiki günlerde doğru okunmalıdır.

IŞİD’in elinde, özellikle de Menbiç’te tanklar yokken, PKK-PYD’lilerin “hangi gerekçeyle ve kimlerin sağladığı imkânlarla Fırat’ın batısına tanksavar füzeleri geçirdiği” üzerinde doğru değerlendirmeler yapılmalıdır.
Türkiye’ye yönelen tehlikeleri bertaraf etmek için Suriye’ye askeri müdahalede bulunmak son derece doğru bir kararken, bu alanda TSK’ya karşı kurulabilecek olası tuzaklara karşı da uyanık ve hazır olunmalıdır.
Geride bıraktığımız günlerde bu köşeden ifade ettiğimiz gibi “Mademki Suriye’nin toprak bütünlüğü esas gayemiz haline geldi ki, en doğrusu da budur, o vakit bu alanda da Esad’ın kontrolü sağlaması, bölgeyi IŞİD ve PKK-PYD’lilerden arındırması çabası Türkiye’nin lehine olacaktır.” seçeneği üzerinde durulmasında fayda vardır.

İsmail Özdemir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.