Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Çok Bulutlu

İradesi Olmayan Başbakan !

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
08.09.2014
A+
A-

Yıldıray Çiçek

“Kukla Başbakan” denilince ilk akla gelen isim Yıldırım Akbulut olmaktaydı. Şimdi ise Yıldırım Akbulut’un yanına Ahmet Davutoğlu ismi de eklenmiştir. Cumhurbaşkanı görünümlü Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat atadığı, AKP kongresini bizzat yaparak görevi teslim ettiği Ahmet Davutoğlu ruhuna, bedenine Recep Tayyip Erdoğan girmiş bir şekilde Başbakan sıfatını taşıyacaktır. Ahmet Davutoğlu öyle bir eziklik yaşıyor, öyle kompleksli ve şartlanmış bir haldedir ki, her konuşmasını “Cumhurbaşkanımız şunu dedi, Cumhurbaşkanımız bunu yaptı, Cumhurbaşkanımız şunu düşünüyor” şeklinde bağlamaktadır.Yani Ahmet Davutoğlu’nu “Yıldırım Akbulut modeli” diye tarif etmek bile Yıldırım Akbulut’a gerçekten büyük hakaret olur.

Asıl Başbakan, asıl AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı görünümlü Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ahmet Davutoğlu sadece onun istek ve arzularını uygulama memurudur. Bu durumu Ahmet Davutoğlu’nun tüm konuşma ve davranışlarında görebilirsiniz. Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahmet Davutoğlu’nu ve adı açıklanan bakanları zırt-pırt yanına çağırması, onlara talimat vermesi kukla ötesi bir manzarayı da daha ilk günlerden ortaya çıkarmıştır. Recep Tayyip Erdoğan AKP’yi elinde tutmaya mahkumdur. Kendi Genel Başkanlığı döneminde %50’den %43’lere düşen AKP oyu, Ahmet Davutoğlu ile birlikte daha da aşağıya düşecektir. Yapılan anketlerde bu çok net gözükmektedir.

AKP’nin en başarısız olduğu alanlardan birisi de dış politikadır. Bu başarısızlığın mimarı olarakta Ahmet Davutoğlu olduğu tüm dünyaca bilinmektedir. Türkiye tarihinin en rezil dış politikasını AKP zamanında Ahmet Davutoğlu’nun iradesiyle yaşamış ve yaşamaya halen devam etmektedir. Bu iradenin zihniyeti yüzünden çevresinde kavga etmediği komşu bırakmamış, bulaşmadığı kirli politika kalmamış, vatandaşlarımız aylardır IŞİD’in elinde esir ve yaşayıp -yaşamadıkları dahi belli değil, PKK-Barzani ve PYD’de Kürdistan’ı kurma provaları yapıyor, ABD, Almanya, İngiltere Türkiye’yi baştan sona dinleyip bilgilerimizi depolamış bunlar hala özellikle TRT ve diğer yandaş kanallar üzerinden “Stratejik Derinlik” masalları anlatmaya devam ediyorlar.

Bunlar öyle trajı-komik adamlar ki. Hatırlat mısınız “Cemaat-i İslami Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla’nın idamını erteleten kararın ardında Ahmet Davutoğlu çıktı.” şeklinde bir haber çıkmıştı. Bu haber bütün haber sitelerinde de yer almıştı.

Oysa bu haberi servis ettikleri vakit , Abdülkadir Molla’nın idamı gerçekleşmiş, adamı toprağa gömüyorlar üstüne duasını okuyorlardı. Bunların her işi işte böyle şekillenmektedir. Kendi kendilerine kahraman diyorlar, buna inanıyorlar ve herkesi de inandırmaya zorluyorlar. İnanan da yok değil elbette, sürüyle bu sanal kahraman pozlarına inanan var. Sonra da zaten “Şeyh uçmaz, mürit uçurur” misali propaganda dişlileri tıkır tıkır işliyor.

AKP hükümeti şuan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde kukladır. Başbakanı, bakanları o belirlemiş, hükümetin atacağı her adımı o belirlemektedir.

“Kukla Başbakan” olarak anılan Ahmet Davutoğlu’nun “Yolsuzlukların üzeri kapatılmaz, yolsuzluk yapanların elini kırarız” dediği günlerde , 17-25 Aralık yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvet operasyonunun muhataplarının dosyasının kapatılması da kendi kendilerine yaptıkları kapak olmuştur. Ahmet Davutoğlu ,Bilal Erdoğan’ın dosyası da kapatılınca bırak el kırmayı alnından öpmüş müdür? Öpmüştür! Yoksa Recep Tayyip Erdoğan’ın yüklediği sistemle çalışan Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık sıfatını taşıma ömrü anında biter.

Ahmet Davutoğlu’nun misyonu Recep Tayyip Erdoğan ve ailesini korumak, onların duygu, düşünce ve eylemlerini tatmin etmek üzere programlanmıştır. Bu sistem bir yerde tıkanacaktır. Ahmet Davutoğlu’nun bu konuda iflas edecektir.

Ahmet Davutoğlu’nun durumu MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin hafta sonu gerçekleştirdiği basın toplantısında yapmış olduğu şu tespitlerdeki gibidir:

“Başbakan Davutoğlu, Erdoğan tarafından kulağına fısıldanan ve hatta talimatlandırılan ne varsa benimsemiş, daha doğru bir deyimle benimsemek zorunda kalmıştır.

AKP Genel Başkanlığı ve Başbakanlık koltuğunun şarta tabi olarak Davutoğlu’na tevdi edilmesi boşuna değildir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 62’inci Hükümet’in ruhunu haczetmiş, iradesini gasp etmiştir.

Davutoğlu siyasi velayet altına girmiş, Erdoğan vasiliğine ve vesayetine boyun eğmiştir.

Ayakları üzerinde duramayan, ilkeleri ve ahlaki sınırları bulanık bir iktidarın iç ve dış problem sahalarının genişlediği bir dönemde siyasi sorumluluk üstlenmesi milletimiz adına bahtsızlıktır.”

***

Recep Tayyip Erdoğan’ın saltanatı için Başbakanlık yapan Davutoğlu kısaca işte bu haldedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.