İpini tuttukları Esad’a değil, ikiyüzlülüklerini deşifre eden Devlet Bahçeli’ye tepki veriyorlar

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
15.02.2020
A+
A-

Beşar Esad’ın rejim güçlerinin Türk ordusuna yönelik ilk saldırısında 8 şehit, sonraki saldırısında ise 5 şehit verdik. Rejim güçlerinin Suriye’deki terör örgütlerine karşı kayıtsız kalırken, Türk ordusuna saldırması gerçekten bir alçaklık olmaktadır. Türk ordusunun Suriye üzerindeki tek mücadelesi terör örgütlerine karşı olurken, rejim askerlerine yönelik bugüne kadar hiçbir müdahalesi olmamıştır. Rusya’nın güdümündeki Esad rejiminin Türk ordusuna yönelik saldırıları elbette Rusya’yı doğrudan bağlamaktadır.

Türkiye, Rusya ve İran arasında gerçekleşen Astana Mutabakatı’na göre, İdlib ve çevresi çatışmasızlık bölgesi ilan edilirken, ipi Rusya’nın elinde olan Esad güçlerinin Türk askerlerine yönelik kendilerine saldırı olmadan saldırmalarını nasıl değerlendireceğiz?

Astana Mutabakatı’nın bir maddesinde Ortak İran-Rus-Türk Koordinasyon Merkezi’nin amacının çatışmasızlık bölgelerinde konuşlu çatışmasızlık kontrol güçlerinin aktivitelerinin koordine edilmesi olduğunu ilan eder” yazarken, rejim güçlerinin Türk ordusuna yönelik  saldırısına sessiz mi kalacağız?

Rusya Dışişleri Bakanlığının “Yansın Suriye, yıkılsın İdlib, kahrolsun Esad.” diyerek, şehitlerimizin hakkının savunulmasını, korunmasını ve hesabının sorulmasını isteyen MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yönelik Suriye’deki krizin çözümü konusunda ülkelerimiz arasındaki yapıcı diyaloğa hiçbir şekilde katkıda bulunmayan kışkırtıcı yorumlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyoruz. Trajik olayların, iç siyaset tartışmalarında “puan” kazanma amacıyla kullanılmasının kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz” açıklaması gösteriyor ki, sessiz kalınsın!

MHP Lideri Devlet Bahçeli Suriye, resmen olmasa bile Rusya’nın fiili sömürge ülkesi haline gelmiştir. Esad’ın yuları Moskova’ya bağlanmıştır. Demem odur ki, şehitlerimizin vebali saldırgan Suriye kadar buna ortam açan, perde gerisinde teşvik ve tahrik eden Rusya’nın omuzlarındadır. Bu gerçekle yüzleşmek şarttır. Suriye’de var olan krizi çözmek için siyasi ve diplomatik temaslar aldatmadır, masaldır, oyalanmadır. Esad tahtından indirilmeden ne Suriye’ye ne de Türkiye huzur gelecektir” diyerek, Rusya’nın maskesini indirdiği için, Rusya bu durumdan rahatsız olmuştur.

Türkiye hem Astana Mutabakatı’na, hem Soçi Mutabakatı’na harfiyen uyacak ama Rusya’nın güdümündeki rejim güçleri tarafından askerlerimiz şehit edilecek… Bunun izahını yapamayan Rusya’nın bir de akıl vermesi, akıl alacak gibi değildir.

Kendi toprakları üzerinde, ABD tarafından güçlendirilmeye çalışılan terör örgütü YPG’ye saldırmayan Esad güçleri, niçin Türk ordusuna saldırmaktadır?

Beşar Esad’ın rejimini güdümüne alan Rusya bunun tatmin edici cevabını vermeyip, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye laf mı yetiştirmeye çalışıyor?

Rusya “Biz Beşar Esad’a söz geçiremiyoruz” diyebilir mi?

Bunu diyebilmesi mümkün değildir. Hele 2017 yılının son ayında Suriye’deki Rus askeri üssünü ziyaret eden Putin’in yanında yürümek isteyen Beşar Esad’ın bir Rus general tarafından kolundan tutulup, Putin’in yanına gidip beraber yürümesinin engellenmesi hafızalarımızda iken bunu kim diyebilir? Beşar Esad kendi vatan toprağında adeta esir gibi, adeta köle gibi davranmaya zorlanmıştır.

Bütün iradesini Rusya’ya vermiş Beşar Esad’ın Türk ordusuna yönelik saldırısı bu yüzden Rusya’dan habersiz sayılamaz. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin dikkat çektiği ve maskeleri düşürdüğü işte bu noktadır.

Zaten Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova’nın “Davet edilmediğiniz bir ülkenin topraklarında size saldırı olması doğaldır” demesi, Rusya’nın olaylara bakışının özetidir. Suriye ile sınır olan ve ülkesine sürekli terör örgütü tehdidi alan Türkiye’nin Suriye’de olmasına bakan Rusya, acaba hangi hakla Suriye’de bulunmaktadır?

Yine Suriye ile sınır komşusu olmayan İran ve okyanus ötesinden gelen ABD, niye Suriye’de yerleşik düzene geçmiştir.

Astana ve Soçi Mutabakatı yaptığınız ve her yönüyle anlaşmalara uyan Türkiye’ye “Davet edilmediğiniz topraklarda size saldırı olur” demek “Ayıdan postRus’tan dost olmaz” sözünün tescili mi oluyor?

Demek ki, Suriye rejiminin Türk askerine saldırısı Rusya’nın onayı ve izniyle gerçekleşiyor. Rus yetkililerin ifadelerinden bu anlaşılmaktadır. 13 şehidin hesabını vermesi gereken rejim güçlerine Rusya bu kadar kol kanat geriyor ve Türkiye’yi suçluyorsa, Rusya’nın ikiyüzlülüğünü görmemiz gerekiyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, Rusya’nın ikiyüzlülüğünü ve Suriye’deki rejim güçlerinin alçaklığını ortaya seren açıklamalarına “kışkırtıcı yorum” diyebilen Rusya, ipini tuttuğu Beşar Esad’a “Türk askerlerine saldırmama” telkininde bulunabilmiş midir?

Rusya, Astana ve Soçi Mutabakatı’na ihanet etmektedir. İhanet ederken de Türkiye’ye karşı  ikiyüzlü ve nankör davranmaktadır.

YILDIRAY ÇİÇEK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.