İP’in istismarı ayağına dolandı

İP’in istismarı ayağına dolandı
23.11.2018
A+
A-

MHP, emeklilikte yaşa takılanlar ve polis, uzman jandarma ve uzman çavuşlara 3.600 ek gösterge için aylar öncesinden TBMM’ye kanun teklifi verdi ve bu tekliflerin Meclis’ten geçmesi için yoğun çaba harcıyor. İP, MHP’nin kanun teklifleri üzerinden kirli bir oyun oynamaya çabalarken suçüstü yakalandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmaları devam ederken İP’ten polislerimizi inciten sinsi bir adım geldi. Polislere 3600 ek gösterge verilmesini araştırma önergesi teklifiyle çözebileceğini zanneden İP istismar yolunu tuttu. İP Genel Başkanı Meral Akşener ise partisinin yaptığı sinsi istismarı “Plan bütçe komisyonunda Emniyet mensuplarına 3600 ek gösterge verilmesini sağlamak amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü Bütçesi için 627 milyon lira ilave ödenek önergesi verdik. Ama bilin bakalım ne oldu? Önergenin gündeme alınması AK Parti, HDP ve MHP oylarıyla reddedildi” cümleleriyle savundu. 3600 ek gösterge üzerinden istismar siyaseti yapan İP, verdikleri araştırma önergesinin hiçbir çözüm getirmeyeceğini bilmelerine rağmen bu konuda ısrarcı olarak asıl niyetini gösterdi. İP’in AKP, MHP ve PKK’nın siyasi uzantısı aynı çizgide buluştuğu gibi kara propaganda yapma niyetiyle ortaya attığı araştırma önergesi teklifi çok geçmeden ayyuka çıktı.

İP AYNI DUVARA İKİNCİ KEZ ÇARPTI

AKP ve MHP’li milletvekilleri ise sorunun önerge vererek değil 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki ek gösterge cetvellerinin yasayla değiştirilmesiyle mümkün olabileceğini ifade ettiler. Plan ve Bütçe Komisyonunda kurum bütçeleri görüşülürken de bu yönde bir düzenleme yapılmasına yasal imkânın olmadığını söylediler. İP’in araştırma önergesi teklifinin usulsüzlük gereği reddedilmesi, Plan ve Bütçe Komisyonunda kurum bütçeleri görüşülürken bu yönde bir düzenleme yapılmasına yasal imkânın olmaması gereğince İP’in teklifi gündem dışı bırakıldı. Ancak İP milletvekilleri bu konuyu farklı bir şekilde gündeme taşıyarak polislerin 3600 ek göstergeden faydalanmasının AKP, MHP ve HDP tarafından reddedildiği şeklinde istismar yolunu tuttular. İP, daha önce de EYT üzerinden araştırma önergesi vererek konuyu istismar aracı haline getirmeye çalışmış, ancak EYT ile ilgili MHP’nin önceden kanun teklifi verdiğinin gündeme taşınmasıyla İP’in istismar girişimi havada kalmıştı. İP’in, polisler üzerinden yaptığı bu sinsi girişimle Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını isteyerek gerçek niyetlerini hasıraltı ettikleri şeklinde yorumlandı. 16 Nisan referandumunda HDP ile alenen birlikte hareket eden İP, 24 Haziran seçimleri öncesinde de aynı ağızdan terörist Selahattin Demirtaş’a sahip çıkmıştı.31 Mart Yerel seçimleri için ise HDP Eş Başkanının AKP ve MHP haricinde tüm partilerle il başkanlıkları düzeyinde görüşme yaptıklarını ifade etmesi ve 16 Nisan ittifakının CHP-HDP-İP üzerinden tekrardan kurgulanması kimlerin kimlerle birlikte olduğunu ispatladı.

İP’İN İSTİSMARI SERT TEPKİLERE NEDEN OLDU

İP’in her fırsatta HDP’den kendini soyutlar nitelikteki sahte girişimlerine bu kez de polisleri alet etmesi sert tepkilere neden oldu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı “Şu işe bakar mısınız? EYT’lilerin sorunlarının çözümünü, polise 3600 ek gösterge verilmesini, asgari ücretten vergi alınmamasını engellemişiz. Vay be! Yalanınız batsın. Komisyon kurarak, ödenek artırmayla bu işler çözülmez. Öğrenin de öyle gelin. Basit ve ucuz siyaseti bırakın” diyerek tepki gösterdi. İP’in polisler üzerinden yaptığı siyasi istismara bir tepki de MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu’dan geldi. Aksu “MHP olarak polisimize, uzman jandarma ve uzman çavuşlarımıza 3600 ek gösterge verilmesi, seçim beyannamemizde yer verdiğimiz bir taahhüdümüzdür. Gerçekleştirmek için mücadele etmekteyiz ve TBMM’ye kanun tekliflerini sunmuş bulunmaktayız. Polisimizin ek göstergesinin 3600’e çıkarılması, ancak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki ek gösterge cetvellerinin yasayla değiştirilmesiyle mümkündür. Plan ve Bütçe Komisyonunda kurum bütçeleri görüşülürken bu yönde bir düzenleme yapılmasına yasal imkan yoktur. Bu husus komisyonda, Komisyon başkanı ve tarafımızca ifade edilmiştir. Durum bu kadar açık ve net iken, usulsüzlük gerekçesiyle komisyonda işleme dahi alınmayan bir girişim üzerinden polisimizi siyasi istismar aracı yapmak onlara saygısızlık ve hakaret olacaktır. İP’lilerin bugün yaptığı gibi güvenlik güçlerimizi istismar etmek, cahillikten değilse maksatlıdır ve asgari siyasi ahlaka da aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Kalaycı’nın o teklifi

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, 11 Ekim 2018 tarihinde 3600 ek göstergeyle ilgili kanun teklifi vermiş ve basın açıklaması yaparak kamuoyu ile paylaşmıştı. İP’in araştırma önergesi vererek çözeceğini sandığı 3600 ek gösterge için MHP’nin verdiği kanun teklifinden haberinin olmadığı anlaşıldı. 11 Ekim 2018 tarihinde kanun teklifinin TBMM’ye sunulmasının ardından basın açıklaması yapan MHP Konya Milletvekilli Mustafa Kalaycı; “657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek gösterge cetvellerinin bir bütün olarak yeniden ele alınması kaçınılmaz hale gelmiştir. Türkiye KAMUSEN ek gösterge konusunda da kapsamlı bir çalışma yapmıştır. Bu çalışmadan da yararlanarak ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin 3600 ek gösterge vaatlerini de içerecek şekilde hazırlayıp, Meclis Başkanlığına verdiğim Kanun teklifinde, 657 sayılı Kanunun eki cetveller detaylı bir şekilde ele alınmış ve ek gösterge rakamları tüm hizmet sınıfları için hiyerarşik sıra ile yeniden belirlenmiştir. Yardımcı hizmetler sınıfında bulunan personel de ek gösterge kapsamına alınmıştır” demişti.

‘Söz verdik demişti’

15 Kasım’da açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “Polislerle ilgili biz 3600 konusunda söz verdik, bunu yerine getireceğiz. Bu sözün arkasındayız” demişti. AKP ve MHP’nin 3600 ek gösterge konusunda bugüne kadar ki girişimleri ve yaptığı çalışmalar olgunlaşmaya başlarken, İP’in 3600 ek gösterge üzerinden polisleri istismar etmeye çalışması gözlerden kaçmadı. Polisler üzerinden siyasi rant elde etme, AKP ve MHP’yi PKK’nın siyasi uzantısı bir partiyle aynı fikirdeymiş gibi gösterme girişimleri ters tepti. MHP’nin seçim beyannamesinde yer verdiği ve polis, uzman jandarma ve uzman çavuşlara 3600 ek gösterge verilmesi konusunda aylar öncesinde kanun teklifi hazırlayıp meclise sunduğunun ortaya çıkması İP’in sinsi oyunu bir kez daha deşifre etti.

KADİR YILDIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.