Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

İP

26.10.2017
A+
A-

MHP’nin kaçkınları yanlarına siyasi ömrünü tamamlamış bazı muhteremleri de alarak, kendilerine bir parti kurdular. Partilerinin adını da “İyi Parti” koydular. Siyaset dünyasında parti isimleri genellikle kısaltılarak kullanılır. Dolayısı ile bu parti “İP” diye adlandırılacaktır. Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. MHP’ye attıkları ip tutmadı. Belli ki, ipi tutanlar vazgeçmemişler. Bağlayacak ve bağlanacak bir yer bulmuşlar. Malum, bir “İP” de (İşçi Partisi) Doğu Perinçek’in elinde vardı. Ucunu bağladığı yerin talimatıyla ipi bırakıp “Vatan” maskesi taktı. Şu garip tesadüfe bakınız ki, bazı kaçkınlar da orada yuvalandılar.

DURUMA GÖRE VAZİYET
MDP olmalarını bekliyorduk. Kendilerini öyle tanıtmış öyle anlatmışlardı. Yazdığımız yazının rüzgarıyla savrulup, vazgeçtikleri anlaşılıyor. Biz, İP’in kendisinden çok, ucunu tutanların vereceği şekli merak ediyorduk. MHP’ye ülkücülük ve milliyetçilik ayarı verecekleri iddiasıyla tarlada kurultay toplamaya kalkışmışlardı. Bu ayara kendilerinin ne kadar uyacakları aslında çok önceden belli olmuştu. Her ne kadar birinin söylediğini diğeri yalanlasa da, ülkücülük ve milliyetçiliği ağızlarına almayacaklarında birleşmişlerdi. Yönü, kıblesi, omurgası olmayan, duruma göre şekil alan, akıntıya kürek çeken bir yapı kuracaklarını çok önceden ilan etmişlerdi. Başka türlüsü zaten nasıl mümkün olabilir ki? MHP kaçkını kurucuların tarla kurultayı sırasında söyledikleri meydanda dururken, hangi ilke etrafında biraraya gelebilirler? Koray Aydın için Meral Akşener organizasyonlarını FETÖ’nün yaptığı ve dolayısı ile de önünün kesilmesi şart olan biri değil miydi? Ümit Özdağ, etrafındakilere Genel Başkan Yardımcılığını bırakma sebebini, “biz ortaya çıkmazsak, partiyi bunlar ele geçirir” diyerek, Akşener’i hedef göstermiyor muydu? Hepsinin birden kurultay isteme gerekçesini MHP’nin siyasetini beğenmemek ve milliliğini tartışmaya açmak oluşturmadı mı? Söylenenlerin mürekkebi daha kurumamıştır. Hepsi ispatlı şahitlidir. MHP’de Genel Başkan Yardımcılığını bir kenara itip tarlaya koşanlar, şimdi kimin ve neyin yardımcısı olduklarını nasıl izah ediyorlar?

KİMLERE ÜMİT OLDULAR
MHP’yi millikten uzaklaşmakla suçlayanlar, şimdi milliyetçi bir parti olmayacaklarını, ülkücülüğü ağızlarına dahi almayacaklarını, bozkurt işaretinden uzak duracaklarını daha yola çıkarken net olarak açıkladılar. Zaten net olan tek şey bu. Bu kadarla da kalmadı, terör meselesinde, dış politikaya bakışta ve ülkenin diğer sorunlarında CHP’yi ve hatta HDP’yi geride bırakan beyanlarda bulundular.Bulunmak zorundalar, zira ipin asıl sahipleri böyle düşünüyor, böyle hedefliyor, böyle istiyor. Elbette ne söyleyeceklerini, ne yapacaklarını kendileri bilir. Söyledikleriyle ülkesi ve milletiyle meselesi olan bazı kesimlere ümit oldukları da ayrı bir gerçektir.Bunların kim olduklarını merak edenler açsın televizyon kanallarındaki tartışma programlarını izlesin. Kimin kimi savunduğunu, ömrünü MHP düşmanlığı ile geçirmiş bazı kesimlerin İp’e nasıl sahip çıktıklarını ibretle göreceklerdir.

YA MHP’Yİ ELE GEÇİRSELERDİ?
Yer gelmişken dikkatlerden kaçan bir hatırlatma yapmak istiyorum. İP’cilerin bugün söyledikleri doğruysa, tarlada kurultay yapmaya çalışırken söylediklerini nereye koyacağız? O zaman söyledikleri doğruysa, şimdiki sözlerini nasıl izah edeceğiz? Doğru kabul edilmesi gereken şimdi söyledikleri olduğuna göre, tarla kurultayını sonuca ulaştırıp MHP’yi ele geçirselerdi, ne olacağını ve partinin nerelere savrulup, ne hallere geleceğini düşünebiliyor musunuz? Sadece bu kadarı dahi MHP’ye nasıl bir operasyon yapıldığını ve MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli’nin ufku, cesareti, öngörüsü ve kararlı duruşu ile nasıl bir felaketi önlediğini anlamaya da, anlatmaya da fazlasıyla yeter.

Çok daha ciddi, çok daha önemli, çok daha girift meselelerimiz var. Ülke çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor. MHP günlük siyasi çekişmeleri bir kenara bırakmış, gündeme ağırlık koymuştur. İletişim çağındayız ve bilgi çok hızlı biçimde her yere ulaşıyor. Türk milleti ne olup bittiğini, kimin nerede durduğunu, kimin ülkeye sahip çıktığını, kimin Pensilvanya’ya oyuncak olduğunu çok net görüyor. MHP bu milleti son ümididir. Çok iyi biliyoruz ki, başka partilere oy verenler de, sıra ülkenin bölünmez bütünlüğüne geldiğinde MHP’nin varlığına güveniyor. İşte bu yüzdendir ki, MHP hep hedeftedir. Herkes varlık sebebinin gereğini yerine getiriyor. Bu ülke ve milletle meselesi olanların MHP’yi hedef almaları bizi şaşırtmaz. Bizi şaşırtan MHP’ye genel başkan olma iddiası ile yola çıkanların yaşadıkları akıl almaz savrulma ve geldikleri yerdir.

BİR SEÇİMLİK ÖMRÜ VAR
Bazı medya kuruluşlarının güya çaktırmadan İp’e sarıldıklarının farkındayız. Bugün ucunun kimin elinde olduğu malum olan İP’in peşine takılanların tamamı olmasa dahi bir kısmının, çok uzun sürmeyecek bir zaman diliminden sonra büyük bir pişmanlık yaşadıklarını ve dönüp geldiklerini görebiliriz. Zira, şu anda gittikleri yolun sonunun nasıl geleceğini anlamak için kahin olmak gerekmiyor. Eğer birbirlerine düşüp darmadağın olmazlar veya maskeleri indirilmez de bir seçime kadar dayanabilirlerse, kendileri açısından büyük başarı olacaktır. Zira, takatleri daha fazlasına yetmeyecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.