İP, ümidini PKK uzantısı HDP’ye bağladı

16.11.2018
A+
A-

Mahalli seçimler yaklaştıkça, yıkım cephesindeki hazırlıklar hız kazanıyor ve milletin aklıyla alay edenlerin gerçek yüzleri ortaya çıkıyor. Bütün ümitlerini PKK’nın siyasi uzantısı HDP’ye bağlamış durumdalar ve hesaplarını buna göre yapıyorlar. Bir taraftan milletin gazabından korktukları için bu kirli ortaklığı mümkün olduğu kadar gizlemeye uğraşıyorlar. Diğer taraftan aralarındaki pazarlığı sürdürüp, paylaşım yapmaya çabalıyorlar.

HDP İLE ORTAKLIK

Hiç arkadan dolanmaya gerek yok. İP müdiresinin CHP’nin genel başkanıyla yaptığı görüşme, tamamen HDP’yle kurdukları ortaklığı, bu millete nasıl hazmettirecekleriyle ilgilidir. Bu bir iddia değildir ve HDP’den gelen net açıklamaların ortaya koyduğu bir tespittir. HDP Eş Başkanı Pervin Buldan grup konuşmasında, “AKP-MHP dışında hemen hemen bütün partilerle görüşmeler il başkanları düzeyinde oluyor. Onlardan gelenler oluyor, bizden ziyaretler gerçekleşiyor. Şimdilik bu aşamada. İstişareler, ziyaretler diyaloglar devam ediyor.” Demiştir. CHP ile mahalli seçimlerde işbirliği yapabileceklerini açıklamıştır. Aynı şekilde CHP sözcüleri çeşitli defalar HDP’ye selam göndermişler, kapı aralamışlar, hatta açıkça ittifak daveti yapmışlardır. Çeşitli seviyelerde yapılan görüşmelerle yetinilmemiş, Kemal Kılçdaroğlu, HDP’li Ahmet Türk’le mahalli ittifakın detaylarını görüşmek ve bir formül oluşturmak için bir araya gelmiştir. CHP ile HDP birbirlerine bu kadar sıcak ve yakındır ve resmi olmasa da mahalli seçimlerde işbirliği yapacakları kesindir.

SİCİLLERİ MÜSAİT

İP, doğrudan HDP ile biraraya gelecek cesareti bulamadığı için, CHP üzerinden bu ortaklığa dahil oluyor. Kemal Kılıçdaroğlu, büyük ihtimalle Ahmet Türk’le yaptığı görüşme ve düşündükleri formülü, bir araya geldiği İP müdiresine sundu. Başka hiçbir şey bilmesek dahi, sadece bu kadarı CHP, HDP ve İP’in bir yıkım işbirliği hayata geçirmek için uğraştıklarını anlamaya da, anlatmaya da fazlasıyla yeterlidir. İP’in sicili HDP ile ortaklık için son derece uygundur. 24 Haziran seçimleri öncesinde birbirlerini korumak ve kollamak için yapılan karşılıklı açıklamalar, kayıtlarda mevcuttur. HDP’nin hapisteki Eşbaşkanı için ortak ağıtlar yakılmış, serbest bırakılması çağırıları yapılmıştır. Seçim sonrasında duyduğumuz, “yanlış yaptık” gibi sözlerin, gerçek yüzlerinin ifşa olmasından korktukları için rol icabı söylendiği, şimdi daha iyi anlaşılıyor.

CHP’NİN SIRTINDA MECLİSE GİRDİLER

İP’i siyaset sahnesine sürenler, bütün gayretlerine rağmen umduklarını bulamamışlardır. Türk milleti oyunu bozmuştur ve hesaplarını alt-üst etmiştir. Barajı dahi aşamamış, CHP’nin sırtında meclise girebilmişlerdir. Cumhurbaşkanı olacaklarını iddia etmiş, HDP’nin bile gerisine düşmüşlerdir. Ne yaparlarsa yapsınlar, tek seçimlik parti olmaktan ileri gidemeyeceklerdir. İçeriden çözülme giderek hızlanmaktadır ve artık önlenemez boyutlara ulaşmıştır. Partiden ayrılanlar, çok çarpıcı ifşaatlarda bulunuyor, partinin idaresinden programlarına kadar çok vahim şeyler söylüyorlar.

VEBAL OMUZLARINDA

Mahalli seçimlerin İP’in sonunu getireceği bellidir ve kendileri de bunun farkındalar. Şimdi son bir hamleyle, denize düşenin yılana sarılması misali, siyasi ömürlerini uzatmak için PKK uzantısı HDP’ye tutunuyor, CHP’ye sarılıyorlar. Siyaseten ömrünü tamamlamış, ama hala son bir şans arayan Mansur Yavaş gibi isimler üzerinden hesaplar yapıyorlar. 24 Haziran seçimlerindeki oy oranı üzerinden bazı illerle ilgili planlar olduğunu hayretle izliyoruz. O oy konjonktürel olarak alındı ve bir daha oraya ulaşmaları imkansızdır. Nitekim, akıl ve izan sahibi herkes aynı şeyi söylüyor. Bütün çabaların boşuna olduğunu görmeleri çok zaman almayacaktır. Milliyetçilik nutukları atarak, Kandil’den talimat alan HDP’ye teslim olmanın vebali omuzlarındadır. Bu vebale ortak olmak istemeyenlerin seslerini yükseltmeleri ve yeni kopmaların yaşanması bizim için sürpriz olmayacaktır. Çözülmenin önümüzdeki dönemde hızlanması kuvvetle muhtemeldir. Cumhur ittifakının mahalli seçimlerde devam etmeyecek olması, bütün siyasi dengeleri bozmuştur. Ancak, kimse hesabını yanlış yapmasın. Bütün siyasi partiler bir samimiyet sınavından geçeceklerdir. Millet her şeyi görüyor ve biliyor. Gereğini yapmak için gününü ve sırasını bekliyor.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.