İP, CHP’den HDP’ye uzadı

16.11.2018
A+
A-

24 Haziran seçimlerinde “seçmen rahatsız olur” denilerek CHP-İP ortaklığı içine alınmayan, ancak yedekte tutulan HDP, yerel seçimlerde yine bu ittifakın gözdesi haline geldi. HDP’nin bu ittifaka doğrudan dahil edilmesi yerine, CHP üzerinden bir formül bulundu.

CHP ve İP yerel ittifak arayışı tahterevalliye dönüştü. Tahterevallinin bir ucunda HDP diğer ucunda ise İP var. Tam ortasında ise CHP oturuyor. 24 Haziran seçimlerinde “seçmen rahatsız olur” denilerek CHP-İP ortaklığı içine alınmayan, ancak yedekte tutulan HDP, yerel seçimlerde yine bu ittifakın gözdesi haline geldi. HDP’nin bu ittifaka doğrudan dahil edilmesi yerine, CHP üzerinden bir formül bulundu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yerel seçimlerde ittifak yapmak için önce HDP’li Ahmet Türk’le biraraya geldi ve uzlaşma sağladı. Daha sonra da İP Genel Meral Akşener’le bir görüşme yaptı ve yerel ittifakı görüştü. Böylece CHP ve HDP ortaklığına İP’de dolaylı olarak dahil oldu.

24 Haziran seçimlerinde İP’in hezimetle karşılaşması parti içinde “CHP ile ittifak hataydı” eleştirilerini gündeme getirmişti. İP, aynı hataya düşmemek için CHP ve HDP ile resmi değil örtülü ittifak üzerinde anlaştı. HDP ile İP arasındaki yerel ittifak trafiğini ise CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yürüteceği öğrenildi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde HDP’li Ahmet Türk ile bir araya gelmiş ve yerel seçimlerde HDP seçmeninin ağırlıklı olduğu ama belediye başkanlıklarının AKP’de bulunduğu illerde ortak aday çıkarma konusunu görüştü. Uzlaşma sağlanması için Ahmet Türk’ten devreye girmesinin istendiği belirtildi. 8 Ekim’de CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ın yerel ittifakın alt yapısının oluşturulması için HDP eski vekil Celal Doğan ile İstanbul’da bir otelde bir araya geldikleri ortaya çıkmıştı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan 2 Kasım’da yaptığı açıklamada İstanbul, Adana ve Antalya’da güç birliğinin şart olduğu ve ittifak üzerinde çalıştıklarını söylemişti.

“DİYALOGLAR DEVAM EDİYOR”

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan yaptığı açıklamada “AKP-MHP dışında hemen hemen bütün partilerle görüşmeler il başkanları düzeyinde oluyor. Onlardan gelenler oluyor, bizden ziyaretler gerçekleşiyor. Şimdilik bu aşamada. İstişareler, ziyaretler diyaloglar devam ediyor.” demişti.

ANKARA’DA ANLAŞAMADILAR

Kılıçdaroğlu ve Akşener’in yaptığı yerel ittifak görüşmelerinde 24 Haziran seçimlerinde İP seçmeninin CHP ile yan yana gelmesinden duyulan rahatsızlık gündeme getirildi ve seçmeni ürkütmemek açısından 16 Nisan referandum dayanışmasının yani “Hayır Cephesi” stratejisinin daha uygun olacağı üzerinde duruldu. Bu formül ile Ankara, İstanbul, Adana, Antalya ve Mersin için ortak aday etrafında birleşilebileceği konuşuldu. Ankara için özel bir parantez açıldı ve Mansur Yavaş ismi gündeme geldi. Meral Akşener Mansur Yavaş’ın kendi partilerinden aday olması ve CHP’nin desteklemesini istedi ancak CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Bunu seçmenimize anlatamayız. Mansur Bey 2014 yerel seçimlerinde bizden aday olmuştu. Partinizin, CHP’nin adayı olarak Mansur Yavaş’ı desteklemeleri daha uygun olur” dediği öğrenildi. Ankara adayı üzerinde anlaşma sağlayamayan Kılıçdaroğlu ve Akşener “Bu konuyu ileriki günlerde netleştirelim ve kararı Mansur Yavaş beye bırakalım. Hangi partiyi isterse oradan olsun ve diğer parti destek olsun” şeklinde uzlaştılar.

CHP-HDP ve İP ittifakına bir yeşil ışıkta Saadet Partisinden geldi. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, “Genel prensibimiz bütün il, ilçe ve beldelerde adaylarımızı çıkarmaktır. İstisnai yerlerde farklı iş birlikleriyle şartlar uygun olursa bizim çizgimizi bozmayacak şekilde olursa yapılabilir. Çok katı değiliz.” dedi. 24 Haziran seçimlerine aynı çatı altında giren CHP-SP ve İP seçimlerin hemen ertesinde ittifaklarının sadece seçimle sınırlı olduğunu söyleyerek ittifakı dağıtmışlardı. 31 Mart Yerel Seçimleri için ise aynı partiler tekrar bir araya gelmenin formülünü aramaya başladılar. 24 Haziran seçimlerinde “seçmen rahatsız olur” denilerek alınmayan HDP, yerel seçimler için denklemin içerisine alındı. CHP ve İP’in yerel ittifak sürecini yürütmesi için her parti kendi içinde komisyon kuracak ve bu komisyonlar belirli periyotlarla bir araya gelip bilgi alış verişinde bulunacaklar. Bu süreçte İP ve HDP üst düzey görüşme gerçekleştirmeyecek. İP ve HDP arasındaki trafiği ise CHP sağlayacak.

KADİR YILDIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.