DOLAR 5,9390
EURO 6,6512
ALTIN 289,2
BIST 114.754
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Yağışlı

İmralı canisine ne söz verdiniz?

08.01.2013
61
A+
A-

Türkiye’nin son 30 yıldır yaşadığı terör belasının en önemli sorumlusu olan bebek katilinin muhatap alınması ve müzakere yürütülmesi, bu ülke ve milletle meselesi olanları coşturdukça coşturuyor. Fırsatı ganimet sayan bütün ihanet güruhu payına düşebilmek için sıraya girdi. Artık arkadan dolanmaya, üstü kapalı mesajlar vermeye bile gerek görmüyorlar. Ne istediklerini, ne beklediklerini açıkça ilan ediyor, tehditler savuruyorlar.

 

Fırsatı ganimet bildiler

Ülkenin şu anda içinden geçtiği süreci, ihanet güruhunun bir dönüm noktası olarak gördüğü aşikardır. Daha önce Oslo’da muhatap alınan Kandil’deki eli kanlı çete reisleri ve dağlardaki katiller fırsatı kaçırmadılar. Masanın bir tarafında da kendilerinin oturmaması durumunda hiçbir yere varılamayacağı tehdidinde bulunuyorlar. Sayın başbakanın medya ve sivil toplum kuruluşlarından dert yanmasının sebebi hikmeti de tam bu noktada ortaya çıkıyor.

 

Çünkü ihanetin buralara kadar uzanabilmesi için, çok daha fazlası gerekiyor. Yanaşma ve beslemeler başta olmak üzere yalakalar ve hainler daha yoğun gayret göstermeli ve sıraya girenlerin payını almalarının hazmını kolaylaştırmalıdırlar. Nitekim, anında harekete geçilmiş, hep bir ağızdan “bu fırsat kaçırılmamalı” türküleri söylenmeye başlanmıştır. Fırsat dedikleri şey, İmralı canisi ile başlayan sürecin genişletilmesi ve devam ettirilmesidir ki, içeride ve dışarıdaki bütün ülke-millet düşmanlarının isteği ve beklentisi de zaten budur.

 

Birbirlerini tamamlıyorlar

Aysel Tuğluk’un daha dün Diyarbakır’da söyledikleri nasıl bir oyun oynandığını, birbirlerini nasıl tamamladıklarını ibret veren şekilde bir defa daha ortaya koymuştur. İmralı canisinin muhatap alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, açlık grevleri oyunuyla bu sürecin nasıl hazırlandığını da itiraf ediyor.

 

Açık ve aleni şekilde AKP ile kurdukları kumpası dile getiriyor. BDP aldığı talimatlara göre oyunu planladığını, PKK kan dökerek zemin hazırladığını, bütün bunların sonucunda AKP’nin gereğini yaptığını ve İmralı canisi de hasılatı topladığını anlatıyor. CHP’ye de bütün bunları onaylamak ve alkışlamak düşüyor. Şimdi aynı oyunu Kandil katillerinin muhatap alınması için oynayacaklarını ilan ediyor.

 

Barzani’de sıraya girer

Hiç kimsenin şüphesi olmasın, bu kadarla da bitmeyecektir. Çok yakında ihanet oyununun diğer piyonları ve AKP’yi ganimet sayan ülke-millet düşmanları da paylarına düşeni alabilmek için sıraya girerler. Mesela Barzani’den yeni ve daha net dört parçalı Büyük Kürdistan ilanları ve meydan okumalar duyarsanız hiç şaşırmayın. Bu oyunun gidip dayandığı yer orasıdır. Bunu hiçbir zaman söylemeyecekler, söyleyemeyecekler. Ancak hayata geçtikten sonra göreceğiz. Sayın başbakan boşuna mı, müzakerelerde varılan mutabakatı açıklamayacaklarını, bunun ancak uygulandığı sırada görüleceğini söylüyor.

 

Kış bastırınca ateşkes akıllarına geliyor

Türkiye’de adam gibi medya olsa, şerefli, namuslu ve ahlaklı basın bulunsa bugün tartışılan şey, İmralı canisi ile neyin konuşulduğu, hangi sözlerin verildiği olurdu. Oysa tek taraflı bir süreç işliyor. Önce ateşkes ilan edilecekmiş. Dağdaki katiller Kuzey Irak’a çekilecekmiş. PKK silah bırakacakmış. Kana bulaşmış olanlar yurt dışına çıkacakmış.

Ve terör sona erecekmiş. Her ne hikmetse ateşkes yapmak, Kuzey Irak’a çekilmek kış bastırıp dağdaki katillere hareket alanı kalmadığı zamanlarda akıllarına geliyor. Şu tesadüfe bakın ki, yine aynı şey oldu ve bahar aylarına kadar sonuç alınamaması durumunda her şeyin kaldığı yerden devam edileceği tehditleri savruluyor. Biz yine de bu tiyatroya inanmış görünelim ve söylenenleri bir an için gerçek kabul edelim. Peki, bütün bunlar neyin karşılığında oluyor?

 

Hangi güvence verildi?

Türk milleti adına Arap Baharı denilen bataklığı da, Suriye’de başımıza açılan belaları da, yargının ve bütün kurumların ne hale getirildiğini de ne yazık ki uygulamalar ortaya çıktıktan sonra gördü. AKP 10 yılık iktidarında hiçbir zaman ne yapacağını, neyi hedeflediğini önceden söylemedi. Kömür ve makarna hayalleriyle, inanç istismarıyla milleti oyaladı ve oy aldı. Sonrasında tamamen iktidara getirilme sebebine uygun işler yaptı.

 

Bugün de öyle oluyor ve ne düşündüklerinin, ne yaptıklarının anlaşılması için sonucun ortaya çıkmasını beklemek gerektiğini artık kendileri itiraf ediyor. İmralı canisine hangi sözlerin verildiğini hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Dağdaki katillerin hangi güvence ile silah bırakacaklarını hiç bilemeyeceğiz. Siyasi uzantıların neye razı edildiklerini aklımıza bile getiremeyeceğiz. Sonra bakacağız bir vesile ile İmralı canisi serbest ve itibarlı hale gelmiş. Ülkenin bir bölümü diliyle, sınırlarıyla, bayrağıyla ayrılmış ve sınır çizilmiş. Barzani’nin dört parçalı Kürdistan hayalinin Türkiye tarafı da tamamlanmış.

 

Yine aynı yere geldik. Oyun belli, hedef belli. Birilerin varlık sebebi ayrıştırmak, bölmek ve yıkmak. Birilerinin varlık sebebi de direnmek, yaşatmak ve yüceltmek. Yıkım yolcuları çok sevinçli görünseler de, unuttukları bir şey var: Bu millet henüz son sözünü söylememiştir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.