Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Yoğun Kar Yağışlı

İlk önce ‘küçükler’ batağa sürüklendi

İlk önce ‘küçükler’ batağa sürüklendi
07.11.2018
A+
A-

75 bin mikro işletme daha bankalara borçlandı. Bankacılık sektöründeki her 100 liralık batık borcun 40 lirasını KOBİ’ler yükleniyor. KOBİ kredilerinde batık tutarının 11 milyar 847 milyon lirasını yüklenen mikro işletmelerin ise hızla iflasa sürüklendiği ortaya çıktı.

Piyasalarda konkordato fırtınası sürerken, KOBİ’ler de borç batağında yüzüyor. Batık kredilerdeki artışa karşı düşük faizle kullandırılan Kredi Garanti Fonu (KGF) kredileri de çözüm olamadı. Aksine, KOBİ’lerde batık eylül ayı itibarıyla son bir yılda yüzde 45.5 gibi rekor bir artış gösterdi. Bu da yaklaşık 164 milyar lirası KOBİ’lere tahsis edilen KGF kefaletli kredilerin, borç krizini ertelemekten öteye gitmediğini gösterdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) eylül ayı KOBİ kredileri verilerine göre, yaklaşık 89 milyar liraya ulaşan batık kredilerin yüzde 40’ı KOBİ’lerin sırtında. KOBİ kredilerinde batık tutarının 11 milyar 847 milyon lirasını yüklenen mikro işletmelerin ise hızla devrildiği ortaya çıkıyor.

Söz konusu dönemde 75 bin 511 mikro işletme daha bankalara borçlandı, kredisi takibe düşenler arasına ise 8.642 mikro işletme daha eklendi. Buna göre eylül ayı itibarıyla 10 kişiden az çalışanı olan 2 milyon 608 bin 239 işletmenin bankalara olan borcu yüzde 41 artarak 179 milyar 812 milyon liraya ulaştı. Bunların 266 bin 804’ünün ise 11 milyar 847 milyon liralık batık kredisi bulunuyor. Eylül ayı verilerine göre son bir yılda takibe düşen toplam KOBİ sayısı yaklaşık 4 bin azalarak 326 bin 484 geriledi. Ancak, işletme sayısındaki bu düşüşe rağmen, aynı süreçte takibe düşen kredi tutarı da 11.2 milyar liralık artışla 36 milyar 128 milyon liraya yükseldi. 50 kişiden az çalışanı olan küçük işletmeler arasında takibe düşenlerin sayısı da 7.837 işletme eksilerek 48.177’ye düştü. Ancak bu işletmelerin, batık kredi tutarı yüzde 53 artışla 11.8 milyar liraya yükseldi. Yine aynı dönemde, 250’ye kadar çalışanı olan orta büyüklükteki işletmelerde takibe düşenlerin sayısı 4.627 azalarak 11 bin 503’e inerken, takibe düşen kredi miktarı yüzde 45 artışla 12 milyar 470 milyon lira oldu. Böylece, KOBİ kredilerinde toplam takipteki kredilerin tutarı yüzde 45.5 artışla 36 milyar 128 milyon liraya kadar ulaştı. Yani, bankacılık sektöründeki her 100 liralık batığın 40 lirasını KOBİ’ler yükleniyor.

SİSTEM NASIL YÜKLENECEK?

Batık firmaların oluşturduğu batık kredi sorununun bankacılık sistemi tarafından nasıl yüklenilebileceği henüz açıklığı kavuşturulmadı. Bankacılar takibe düşen alacakların artmaya devam edeceğini söylerken ‘dramatik’ bir artış olmayacağını savunuyor ancak, yapılandırmaya giren ‘yakın izlemedeki kredilerin’ yükünü nasıl taşıyacakları konusunda ise endişeli olduklarını dile getiriyor.

Uzun vadeli kaynak sıkıntısı yaşıyorlar

JCR Eurasıa Rating Başkanı Orhan Ökmen, iktisadi faaliyette öngörülen daralmanın ise iş gücü piyasasını olumsuz etkileyeceğini ve işsizlik oranlarını yükselteceğini belirtirken, böyle bir konjonktürde Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmemiş olmasının KOBİ’lerin toplu iflas olasılıklarının artmasını göreceli olarak azalttığını söyledi. Ökmen, “Artık orta ve küçük ölçekli firmalarda uzun vadeli fon temininde zorluklar yaşanmaya başladı. Öz kaynaklara dayalı olarak bu grup firmalarda fon kullanımı daha çok duran varlıklarda devam ediyor. Küçük ölçekli işletmelerin de fon elde etme eğilimi zayıfladığı için yatırım yapma gücü azalacaktır” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.