Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

İktidarda kalabilmek için yapamayacakları şey yok

09.04.2013
A+
A-

Yazının başlığı AKP’nin özetidir. Bir yorum veya yakıştırma değil, 11 yıllık AKP sicilinin ortaya koyduğu kesin bir tespittir. Sayın Başbakanın hafta sonu yaptığı açıklamalarla bir defa daha tescillenmiş, bir defa daha doğrulanmıştır. İktidarda kalabilmek için ülkenin varlığı, birliği dahil, akla gelebilecek her değerin en küçük bir tereddüt gösterilmeden feda edilebileceği ibret verecek biçimde ortaya konulmuştur.

 

PKK, AKP’yi besliyor

MHP ve Sayın Devlet Bahçeli için söylenen akla ziyan şeylerin, başka türlü izahı mümkün değildir. Yıllardır PKK’ya yapılamayan yakıştırmalar, hücumlar, saldırılar, bugün neden MHP’ye yapılıyor? Sebebi gayet basit. PKK’nın AKP iktidarı için bir sakıncası yoktur. Hatta besleyip yükseltiyor. Nitekim, terör olaylarındaki artışla AKP oylarındaki artış arasındaki çarpıcı bağlantı daha önce bu köşede Türk milletinin dikkatine sunulmuştur. Terör arttıkça AKP oyları yükselmiştir. Kaldı ki, İmralı canisinin AKP ile yapılan işbirliği hakkında beyanları var ve bunlar yalanlanmadığı gibi, sessiz kalınarak kabul edilmiştir. Daha da önemlisi PKK, AKP’nin Cumhuriyetle hesaplaşma ve asıl hedefini ulaşmasında bulunmaz bir fırsat oluşturmuş ve hazmettirmeye kolaylaştırmıştır.

 

MHP hesaplarını bozuyor

MHP durumu ise bunun tam tersidir. AKP’nin maskesini indirmiş ve PKK ile kurduğu ortaklığı millete ifşa etmiştir. Ülkenin bölünmez bütünlüğü önünde aşılmaz bir engel olmuş ve hiçbir saldırıdan, hiçbir iftiradan, hiçbir tehditten yılmamıştır. MHP var oldukça AKP’nin de, PKK’nın da asıl hedeflerine ulaşmalarının imkansız olduğu anlaşılmıştır. Bu da yetmemiş, son kamuoyu yoklamaları MHP’nin hızla yükseldiğini, AKP’nin ise aynı hızla çakıldığını ortaya koymuştur. İşte bu noktada ip kopuyor. MHP’ye saldırmak için tam bir seferberlik başlatılıyor. Ellerindeki her imkan, her yol sonuna kadar zorlanıyor. MHP düşmanlığı AKP için tek ve değişmez gündem oluyor.

 

Kısa süre önce başka şey söylüyordu

Sayın başbakanın son günlerde neredeyse bütün konuşmalarını MHP üzerine kurmasının tek sebebi budur. Unutmamak lazım ki, kısa süre öncesine kadar MHP’yi muhatap bile almadığını söylüyordu. Bugün bu sözünü de unutmak zorunda kalmış ve siyasetini tamamen MHP üzerinden götürmeye başlamıştır. MHP bir muhalefet partisidir ve iktidarın cevap vermesi veya göndermelerde bulunması anlaşılabilir bir durumdur.

 

Ancak, bugün yapılanın siyaset ölçüsüyle değerlendirilmesi imkansızdır. Sayın başbakanın özellikle sayın Bahçeli için söyledikleri ve MHP’ye yönelttiği suçlamaları hiçbir değerle, hiçbir ölçüyle izah edebilmek mümkün değildir. MHP’ye yapılan saldırıların trajikomik tutarsızlıkları üzerine sayfalarca yazı yazmak ve her birini, kelimesine varıncaya kadar çürütmek ve iade etmek son derece kolaydır. Nitekim, bankaları batırmakla ilgili söylediklerini bizzat kendi bakanının yalanladığını burada defalarca ispat ettik.

 

Daha ne olması gerekiyor?

AKP’nin PKK ve uzantılarıyla birlikte MHP’ye saldırmasından hiçbir ülkücü ve milliyetçi rahatsız olmaz. Başka türlü olsaydı ve bu yıkım ortaklarından MHP hakkında olumlu görüşler gelseydi, şüpheye düşer, nerede yanlış yaptığımızı araştırırdık. Bizim anlamadığımız ve kabul edemediğimiz şey, AKP’ye oy veren dini bütün, vatanını ve milletini seven vatandaşlarımızın bunu hala nasıl göremedikleridir. Hafta sonu sayın başbakanın yaptığı açıklamalara bakın, bir de neredeyse aynı saatlerde PKK sözcülerinden gelen açıklamaları dinleyin.

 

Neredeyse aynı cümlelerle MHP’ye saldırıyorlar. Başka hiçbir şeye gerek kalmadan, sadece bu kadarı aralarında nasıl bir ortaklık olduğunu anlamaya yetmez mi? AKP’nin PKK ile tek parti haline gelmiş olmasını, İmralı canisinin her istediğini eksiksiz yerine getirmesini içinize nasıl sindiriyorsunuz? Açın caninin BDP milletvekilleriyle yapığı görüşmenin tutanaklarına bakın, sonra da dönün AKP’nin söylediklerini ve yaptıklarını izleyin. Nasıl birbirini tamamladığını hayretle göreceksiniz. Daha ne olması gerekiyor?

 

11 yıldır neredeydiniz ?

Gelinen noktada bu kadarla kalmayacakları ve MHP üzerine yeni oyunların oynanacağı ve yatak odalarına girilmesine benzer operasyonların yapılacağı anlaşılıyor. Sayın başbakan bunu açıkça ilan etmiştir. Savcıları göreve çağırmanın başka bir anlamı yoktur.

Kendileri Anayasa ve kanunlarımıza göre ihanet sayılan suçları açık ve net bir şekilde işleyip, sonra da bunu pişkinlikle ilan ederlerken, yardım ve yataklık yaptıklarını itiraf edecek kadar ileri giderlerken seyirci kalan savcıların, MHP için neden ve hangi gerekçeyle harekete geçeceklerini sayın başbakan açıklamak zorundadır. Eğer elinizde bir bilgi ve belge varsa, bunu 11 yıldır niçin savcılara vermediniz? Yoksa bu bilgi ve belgeleri yeni mi tanzim ettiniz? Bu durum aynı zamanda, “MİT’e MHP için operasyon yapılması talimatı verildi” iddialarını da daha anlamlı kılmaktadır ki, zaten bugüne kadar bu konuda da hiçbir açıklama yapılmamıştır.

Yine geldik aynı yere. Öyle bir süreçten geçiyoruz ki, herkes açık ve aleni şekilde varlık sebebinin gereğini yapıyor. Birilerinin görevi yıkmak ve yok etmek, bizim görevimiz de yaşatmak ve yüceltmek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.