Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

İKTİDAR OYUNLARI..

18.07.2016
A+
A-

12 Eylül askeri darbesini yaşamayan bizim nesil için belki çok anlam ifade etmeyebilir. Benim 12 Eylül’ü yaşamış dava büyüklerimin sıklıkla okuyup, bizzat onlardan dinlemiş olmam olaylara bakış açımı geniş tutmama sebep olmuştur.

Darbeler insan onuru ve yaşam hakkının gaspıdır. Hiçbir darbe gerekçesi ne olursa olsun savunulamaz lakin bu darbe deyip olayı hemen ‘’darbeyi bastırdım kahraman oldum’’ hakkını kimseye vermez.

Şimdi bu darbeyi yaptığı iddia edilen bu paralel örgüte bir dönelim. Bu yapı 1960’lı yıllarda ABD dernekleşmeleri vasıtasıyla ülkemizde yapılanmaya başlamış. Sait-i Nursi hareketinin temsilcisi sıfatıyla 12 Eylül 1980’e kadar sessiz ve derinden millete ve devlete sirayet etmişlerdir. 12 Eylül darbesinden sonra bu yapılanmanın devlet kademelerinde en önemli noktalara kadar girme şansı yakalamıştır. 2002’ye kadar tüm siyasilerle iyi diyaloglar kurma çabası içerisinde olmuş sadece MHP’den bekledikleri ilgiyi görememiştir.

2002 genel seçimleriyle AKP’nin iktidar olmasıyla önlerindeki bütün engeller kalkmış, aklın ve hayalin alamayacağı devlet imkanları bu yapıya sunulmuştur. Hatta 2014 yerel seçimlerine kadar bu yapının Pensilvanya’daki ele başı mezardan ölüleri kaldırıp AKP’ye oy verdirtecek kadar dinden, imandan uzaklaşmıştır. 2002’den günümüze kadar dikkat çeken bu yapının Türk milletine düşmanlık yaptığını açıkça dile getiren tek lider vardı ki; o da Sn Devlet BAHÇELİ’dir.

2012 itibariyle yeterince güçlenip, palazlanan Pelsilvanya zatı aynen İran’daki şahlık düzenini yıkıp islam devleti adı altında yapılanmayı kuran Humeyni modelini ülkemize getirip kendini devletin başı sanmaya başlayıncaya kadar. Oysa unuttuğu bir şey vardı. 2002 den bu yana ülkeyi yöneten kendisine hocam deyip saygıda kusur etmeyen RTE’nin ihtiraslarının asla ve asla devlet yönetimini kimseye vermeyeceğini anlamamış olmasıydı. Bunun üzerine 17-25 aralık yolsuzluk olayları servis edilse de toplumun büyük bir kesimini uyutmakta mahir olan bu yönetim bu olayı da bertaraf etmiştir.

Asıl fırtına, asıl iktidar oyunları bu tarihten sonra oynanmaya başlandı. 7 haziran seçimleri AKP için büyük bir yıkım olmuştur. Bunu çok iyi gören RTE kirli planları uygulamaya süratle koymaya başladı. Çözüm sürecinin mimarı olmakla övünen Apo katilinin itibarını savunan akilsizler heyetiyle toplumu avutan bu zihniyet Suruç ile düğmeye basmıştır. Apo’nun katil olduğu çözüm sürecinin aslında ihanet süreci olduğu saraydan dillendirilmeye başlanmıştır. 1 Kasım seçimlerine kadar akan kan ve terör nedeniyle ülkede istikrar için tek başına iktidar sloganı ön plana çıkartılıp yaratılan kaos ve korku ortamıyla tek başına iktidar şansı yakalamışlardır. 1 Kasım seçimleri sonrası terörle mücadelede MHP çizgisini kabullenip Güneydoğu’da hainlik projesinin etkilerinin ortadan kaldırmaya başlamıştır.

Bu sırada Pelsilvanya din adı altında yaptığı tüm kirli işler ortaya dökülüp köşeye sıkışınca son çare olarak siyasi bir partiyi ele geçirme ve iktidar olmasını engelleyen MHP’yi güdümüne alma çabalarına hız verdi. 1 Kasımdan hemen sonra MHP üzerinde oynanan oyunların boş olmadığı dün itibariyle ortaya çıkmıştır. Bu konuda Sn Devlet BAHÇELİ’nin aylardır dile getirdiği ‘’Pelsilvanya’ya teslim edilecek partimiz yoktur’’ sözünün ne anlama geldiğini şimdi çok daha iyi anlıyoruz.

Dün yapılmaya çalışılan adına ister darbe diyin, ister isyan diyin bu alçakça olayın altında yatan sebep kirli iktidar oyunlarının son versiyonudur. Ordumuz itibarını kaybetmiştir. Gencecik askerlerimiz linç edilmiştir. Vatandaşımıza asker elbisesiyle ateş edilmiş, savaşta dahi saldırıya uğramayan Atatürk’ün ve milletin meclisi bombalanmıştır. Ülkem en az 10 yıl kaybetmiştir.

Bu gün sokaklarda millete nutuk atanlar dün sığınaklardan cep telefonlarıyla vatandaşlara sokağa çıkma çağrısı yağanlar değil sanki. Her gün onlarca şehidin geldiği ülkemizde bırakın camilerden sela okunmasını Cuma hutbelerinde dahi hatırlamayanlar saat başı selalarla minarelerden insanlarımızı sokağa çağırarak kirli iktidar oyunlarını kahramanlığa dönüştürme çabalarıdır. 2 konu daha var ki çok dikkat edilmelidir. 1.’si E. Ala bu akşamlarda meydanlarda olun ve kutlama yapın derken yüzlerde ölünün varlığından haberdarmıdır? 2.’si ise son dönemlerde Güneydoğu’da çok başarılı işler yapan 2. Ordu komutanının göz altına alınması ev hapsi denilen hainlere bir işaret mi?

Dünden bu yana yaşadıklarımız ne kadar utanç verici ve korkutucu olsa da olayların başladığı andan itibaren makamından ayrılmayan, tüm ülkücüleri itidalli davranmaya çalışan hükümetin ve devletin yanında olduğunu açıkça ifade eden Sn Devlet BAHÇELİ’nin duruşu milletimize umut vermiştir. Yanlızca MHP üzerinde oynanan oyunlar değil, ülkemiz üzerinde de oynanan kirli siyaset oyunlarına son verecek olan Lider Sn BAHÇELİ’dir.
AYŞE TUĞBA TEMEL

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.