Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Sisli

IKBY SEÇİME GİDERKEN

IKBY SEÇİME GİDERKEN
29.09.2018
A+
A-

Yalan dünyanın yalan insanları olduk.

Ne hayalimiz kaldı ne de umudumuz…

İnsanoğlunun bütün duygularını sömüren kahrolası düzene dur diyebilecek 3-5 insan kaldık adeta.

Dur desek de durmayacaklarını bildiğimiz halde dilimizi tutamadık, tutamadıkça dışlandık, fişlendik, bir kenara atıldık…

Hele ki Türkmen gardaşlarımız…

Irak’ta yok hükmündeler adeta…

Buna bir çare bir çözüm bulamıyoruz sadece Türk’ün mücadeleci ve yılmaz ruhuna güvenip, onları Allah’a emanet ediyoruz.

*

30 Eylül 2018 yani Pazar günü IKBY’ de parlamento seçimleri var. KDP ve KYB’ nin oy oranlarının yüksek olması beklenirken, Türkmenlerin partileri de mecliste yer almak için çaba gösteriyor. 8 Türkmen partisi seçimlere katılıyor. Türkmen partilerinden 2 tanesi Goran hareketi ve Barham Salih’in partisi altında seçime girecekler. Kısacası IKBY, Irak’ta hükümet kurma tartışmaları altında seçime gidiyor.

IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu verilerine göre, 30 Eylül’de yapılacak seçimlere katılmak üzere 31 parti ve koalisyon kayıt yaptırdı. Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe vilayetlerinde toplamda 3 milyon 88 bin kayıtlı seçmen, IKBY meclisine gönderilecek 111 milletvekilini belirlemek için sandık başına gidecek.

12 Mayıs’tan bu yana hükümet kurulamayan Irak’ta IKBY’ nin seçime gitmesini, sanki bir şeyleri ispat etme çabasını, ne yapmaya çalıştıklarını ileride daha iyi anlayacağız.

*

Pazar günü yapılacak olan seçimler, geçen seneki usulsüz 25 Eylül referandumundan sonraki ilk genel seçim olacak. Bu yüzden sonucun ve seçim ortamının nasıl olacağını az çok kestirebiliyorsunuzdur, genel olarak dengeler değişmeyecek yani anlayacağınız.

Denge değişiminden ziyade, IKBY bu seçimlere giderek uluslararası arenada güven tazelemeyi amaçlıyor. Irak merkezi yönetiminin IKBY’ ye uyguladığı bütçe kesintileri, terör örgütü DEAŞ ile mücadelenin getirdiği büyük yük ve Erbil-Bağdat sorunları nedeniyle zor günler geçiren halk, bölgesel parlamento seçimlerini ise bir çözüm yolu olarak görmüyor. Sokak ve caddeler adayların posterleriyle süslense de halkın ilgisizliği nedeniyle ortada bir seçim heyecanı yok.

*

Seçime katılımın düşük olacağı bekleniyor. Seçimde yeniliğin olmaması, 12 Mayıs Irak seçimlerinde usulsüzlüğün ve hilenin tavan yapması ile seçmen sandıklara küsmüş durumda adeta.

Bu durumun en baş sebebi, verilen vaatlerin yerine getirilmemesi. Bunun farkında olan KDP’ li yetkililer de aynı buhran ortamının yaşanmaması için Bağdat’a yakın durmayı tercih ediyorlar bu yüzden Bağdat’ın ve halkın güvenini yeniden kazanmak için seçimlerde elektronik sistemin kullanılmaması kararını aldılar, oy pusulaları elle sayılacak.

Buna rağmen, IKBY seçimleri 12 Mayıs seçimlerine göre daha yüksek katılımlı olacak diyen zihniyetlere anlam veremiyorum. Türkiye’den IKBY’ ye oy kullanmaya giden doğudan ve güneydoğudan bir çok Türkiye vatandaşı var, Erbil’ de oluşturulacak olan meclis sadece Kürt seçmenin iradesini yansıtıyor, Türkmenlerin ya da Arapların ve diğer etnik grupların değil. Zaten nüfus oranlamasına bakılırsa seçmenin etnik yapısını görebiliyoruz, bu yüzden katılım oranının yüksek olması çok doğal.

*

Nüfus yoğunluğuna güvenerek kasım kasım kasılan, her şeyin kusursuz gideceğini zanneden Barzani, cumhurbaşkanı adayı konusunda IKBY’ deki tüm tarafların tek bir aday üzerinde uzlaşmasını arzu ettiğini ancak KYB’ nin tek taraflı biçimde hiçbir şekilde danışmadan aday çıkardığını ifade etti. Irak’ta cumhurbaşkanını Kürtler arasında belirleyen taraf 2005’ten bugüne KYB oldu ancak partiler bu kez ortak bir isim üzerinde anlaşamadı. KDP, seçim propagandası dönemi boyunca cumhurbaşkanlığı müzakerelerinin sadece KYB ile değil kendisiyle de yapılmasını istedi.

*

Irak’taki seçimlerde şu zamana dek KYB’ nin aday gösterdiği Celal Talabani ve Fuad Masum, meclis tarafından seçilerek cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü.

2003’te gruplar arasında varılan gayri resmi anlaşmaya göre, Cumhurbaşkanı Kürtlerden, Başbakan Şiilerden, Meclis Başkanı ise Sünnilerden seçilmekte fakat bu seçimlerde dengeler değişir mi bilemiyoruz, Irak genelinde henüz hükümet kurulamamışken IKBY meclisini nasıl oluşturacak, hangi hile ve tehdit dolu yollara başvuracak elbette bunlara 30 Eylül’de şahit olacağız.

*

Özetle; bir yandan İran’ın sürekli tepesine binmesinden de bıkan IKBY kendisini ABD ve yalakalarına “Biz bir devletiz.” Edası vermek istiyor. İran’ın desteklediği iddia edilen KYB’ den çıkan aday Barham Salih’ e de kin bileyen Barzani, 2 Ekim Irak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bazı şeyleri aceleye getirerek Kuzey Irak’ı kendi istediği şekilde netleştirmek istiyor.

Belki de çoğunuz “Aman bana ne ya IKBY seçimlerinden!” diyorsunuz. Fakat komşuda pişen bize de düşer.

Irak’ın 2003 işgalinden sonra ortaya çıkan Barzani’den esinlenerek, Suriye iç savaşını fırsat bilen YPG ve türevlerinin hangi hayallerle sınırımızda olduğunu çok iyi biliyoruz.

Irak modellemesine bakılarak, YPG, peşmerge gibi meşrulaştırılırsa işimiz çok zor. Bu yüzden komşu ülkelerdeki seçimlere ve siyasi politikalara çok dikkat etmemiz gerek.

Devletlerin, Ortadoğu’daki satranç oyununda hangi taş ile hareket ettiğini görmek istiyorsanız gözünüzü dört açarak sahaya bakın derim. Hibrit savaşını kimin kazanmak istediğini kim görmek istiyorsanız Suriye’ye, demokrasi adı altında Türkiye sınırında Kürdistan hayalini kuranların hangi devletler olduğunu görmek istiyorsanız Irak’taki yerel ve genel seçimlere bakın…

*

Ortadoğu ve demokrasi kelimelerinin asla bir araya gelemeyeceğinde hem fikiriz, bunu hepimiz çok iyi biliyoruz ve Irak’taki seçimlerde neyi amaçladıklarını görebiliyoruz…

Ne yazık ki her doğru her yerde söylenmiyor, IKBY seçimlerini izleyelim görelim…

AYŞENAZ ÇİMEN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.