Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

İhsanoğlu Birliğin ve Kardeşliğin Üzerinden …

26.06.2014
A+
A-

Durmaz, yazılı açıklamasında, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, Cumhurbaşkanı adayları Ekmeleddin İhsanoğlu hakkındaki sözlerini eleştirdi.

Yozgat Milletvekili ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Türk Milleti’nin Cumhurbaşkanı adayı, Yozgat’ın değerli evladı, büyük devlet adamı Sayın Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu hakkında “Millet Google’dan tanımaya çalıştığı Cumhurbaşkanı adayına oy vermez” demek suretiyle, aklı sıra adayımızı küçük düşürmeye, hafife almaya çalışmıştır.

İlk önce ifade etmek gerekir ki; vatan ve millet kavramlarıyla kavgalı, milliyetçiliği ayaklar altına almaya kararlı, bayrak hassasiyeti olmayan, aidiyeti tartışmalı birisinden, hemşerilik hukukuna sahip çıkması, en azından saygı göstermesi beklenemezdi.

2007 yılında yapılan genel seçimlerde Kayserili olan Sayın Abdullah Gül’e ‘hemşerimiz’ diye her türlü desteği verenlerin, Yozgat’ın yetiştirdiği çok değerli bir devlet adamının adaylığı söz konusu olunca, bırakın desteği, köstek olmaya çalışması, en hafif tabirle sorunlu ve oturmamış bir kişiliğin dışa vurumudur.

Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü 2007 seçimlerinde “Yozgat’ın 6. Milletvekili olacak, bir kez olsun Kayserili gibi düşünelim” diyerek ilçe mitinglerinde konuşturanlar, Yozgat’ın tarihinde ilk defa yaşayacağı bu onur ve şereften Yozgatlıyı mahrum etmek için yoğun bir gayretin içerisine girmişlerdir.

Kendi ilinden bir değerli şahsiyetin Cumhurbaşkanı adayı olmasından şerefyab olamayanların, şereflerini Oslo’da ve İmralı’daki pazarlık masasında bıraktıklarını hatırladığımızda, esasen bu durumun çok şaşırtıcı olmadığını anlayabiliyoruz.

Yozgat 12 yıldır yerelde, genelde AKP’ye çok yüksek düzeyde destek vermiş, ancak verdiği desteğin karşılığını alamamış bir ilimizdir.

Yozgat’ı göçe, yoksulluğa ve işsizliğe mahkum edenlerin, Yozgat’ın önüne çıkan tarihi bir fırsatı heba etmek için bu kadar hevesli olmaları, hastalıklı bir ruh haline işaret etmektedir.

Asgari saygı düzeyinden uzak, hemşerilik hukukundan nasiplenmemiş, talihsiz açıklamayı yapanlara sormak gerekir ki;

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliğine aday gösterirken Google’dan mı buldunuz?

Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adını Bozok Üniversitesi Tarih ve Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne verirken kendisini Google’dan mı tanıdınız?

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adını, dedesinin ve babasının doğup büyüdüğü evin bulunduğu caddeye törenlerle verirken Google’dan arayarak mı verdiniz?

Bozok Üniversitesi Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bizzat Bekir Bozdağ’ın söyledikleri bugünkü sözlerini tekzip etmektedir.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, Yozgat’ın iftihar ettiği değerli bir şahsiyet olduğunu belirten Bozdağ, “İhsanoğlu bey, Yozgat’ın evladıdır, büyük bir bilim insanıdır. Hem ülkemizde hem de ülkemizin dışında Türk-İslam medeniyetine, kültürüne ve tarihine çok önemli eserler kazandırdığı gibi çok değerli insanlar da yetiştirmiştir. Sadece Türkiye’de değil dünyanın başka ülkelerinde de çok değerli bilim insanlarının yetişmesine katkıda bulunmuştur dedi.

Bozdağ, İhsanoğlu ve babasının kitaplarıyla kurulacak kütüphane ve araştırma merkezinin birçok bilim adamı ve araştırma görevlisinin bilimsel çalışmalarına kaynak sağlayacağını söyledi.”

Takiyeci, ikiyüzlü siyasetin mimarlarından başka bir tavır ve başka bir açıklama beklenemezdi.

Çatı adayı olarak tüm Türkiye’yi kucaklayan, Türk Milleti’nin birliğinin ve bütünlüğünün teminatı olacak, Sayın İhsanoğlu’nun adaylığı AKP’nin kimyasını bozmuş, hesaplarını alt üst etmiştir.

Yozgat’ı ve Yozgatlıyı temsilde sorunu olan, her konuşması ve tavrıyla Yozgatlıları tereddütte düşüren Sayın Bozdağ’ın, Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu anlamak için Sayın İhsanoğlu’nun insanlık tarihine kazandırdığı ve Sayın Bozdağ ve Başbakanının boyundan büyük kitaplarını okumalarını tavsiye ederiz.

Sayın Bozdağ Cumhurbaşkanı adayının Yozgatlı olmasını içine sindirememiştir.

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlunun Yozgatlı olması bizler için bir gurur vesilesi olmalıdır.

Çünkü Sayın İhsanoğlu inançlı, manevi değerlere sahip, milli ve birikimli bir Cumhuriyet aydını, millet değeridir. Ekmeleddin İnsanoğlunun adaylığından korku duyanlar ve telaşa kapılanlar milletimizi ayrıştıranlardır.

Küresel komplonun, yabancı hayranlığının, uluslararası senaryoların uşaklığına gönüllü olarak iştirak eden ne kadar dili ve zihniyeti bozuk insan varsa Sayın İhsanoğluna çamur atmaya kalkışmaktadırlar. Sayın Bozdağ da bunlardan biridir.

Sayın İhsanoğlunun geçmişinde; haram lokma yoktur, ayakkabı kutuları yoktur, soygun yoktur, yolsuzluk yoktur, bölücülerle pazarlık yoktur. Milliyetçiliği ayaklar altına almak, yol için cami yıkmak, keyif için gönül kırmak, evlat için hazine arazisi yağmalamak, iktidar koltuğu için iradesini ipotek ettirmek yoktur.

Sayın İhsanoğlunu’nun temelinde Türk ve İslam’a ait tüm değerler vardır.

Sayın İhsanoğlu’nun temelinde bizatihi Türk milleti, mayasında millet aşkı vardır.

Sayın İhsanoğlu birliğin ve kardeşliğin üzerinden yükselmiştir.

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu Yozgat için ve ülkemiz için çok büyük bir değer olup, adının açıklandığı ilk andan itibaren tüm Türkiye’de ve toplumun büyük bir kesiminde çok büyük bir Hüsnü kabulle karşılanmıştır.

Yozgat ilk defa karşılaştığı bu tarihi fırsatı heba etmeyecek, sadece Yozgat’ta yaşayanlar değil, Türkiye’nin her tarafında yaşayan hemşerilerimiz ve yüce Türk Milleti büyük bir heyecanla sayın Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığını beklemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.