Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Sisli

İçişleri Bakanlığı Tüm Yurtta ADD’nin Şehitler Anmasını Yasakladı

İçişleri Bakanlığı Tüm Yurtta ADD’nin Şehitler Anmasını Yasakladı
06.03.2020
A+
A-

İçişleri Bakanlığı ADD’nin ‘Şehit Anmasını’ neden yasaklamıştır ? İçişleri bakanlığı Şehitlerin anılmasından, yurttaşların şehitlere saygılarını göstermesinden neden rahatsız olmuştur ? Biz, AKP İktidarı öncesi Türkiye’de şehit anmasının yasaklandığını hatırlamıyoruz.

 

ADD Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“Sürekli vurguladığımız gibi vatan savunması ve terörizmle mücadele, kutsal yurttaşlık görevimizdir.Ancak, 18 yıllık iktidarın uyguladığı yanlış politikalar sonucu, fiili bir savaş hali yaşamaktayız. Atatürkçü Düşünce Derneği, bu gerçek anlamda ‘milli beka sorununu’ tüm ayrıntılarıyla değerlendirmiş,sonucunu milletimizle ve saygın örgütümüzle paylaşmıştır.

Uyarılarımıza ve taleplerimize rağmen ‘Ulusal Yas’ ilan edilmemiştir.Şehitlerimize ve yaralılarımıza ‘tane’ nitelendirmesi söylemi devam etmektedir.Libya’da şehitlerimizin olduğunu, ailelerinin açıklamalarıyla öğrenmemiz, içler acısı başka bir durumdur.Bütün bu olanları, şehitlerimize saygısızlık olarak görmekteyiz.

Şehitlerimizin aziz hatıralarına saygımızı göstermek, ulusal birlik ve bütünlüğümüzü korumanın yolunun, Atatürk Devrimi’ne sahip çıkmakla mümkün olacağını bir kez daha haykırmak üzere,

05 Mart 2020 Perşembe günü tüm yurtta 12.00 ile 13.00 saatleri arasında tüm şubelerimiz Atatürk Anıtları önünde Türk bayrağımızla ve kırmızı karanfillerle toplanacaklardır.

ŞEHİTLERİMİZE SAYGI BULUŞMASI’NDA öncelikle Büyük Atatürk ve şehitlerimiz için saygı duruşu yapılacak, İstiklal marşımız söylenecek ve karanfiller anıta bırakılacaktır.Genel Merkezimizin örgüte gönderdiği 29-02-2020 tarihli açıklama okunacaktır.”

Hüseyin Emre Altınışık
ADD Genel Başkanı


Çeşitli ADD Şubelerinin yasak kararıyla ilgili açıklamaları:

ADD Manisa Şubesi

Bugün gerçekleştirmeyi plandığımız Şehitlerimize Saygı Buluşması İçişleri Bakanlığı tarafından izin verilmemesi nedeniyle iptal edilmiştir. Manisa Emniyeti’nin kontrolü altında Cumhuriyet Meydanı’na giden Şube Başkanı Hamza Kopal ve yönetimi; her şeye rağmen ellerinde kırmızı karanfillerle meydana gelen Manisalılar’a teşekkür etmiş ve meydandan ayrılmıştır.

ADD Giresun Şubesi

DEĞERLİ ÜYE VE DOSTLARIMIZ SEHITLERE SAYGI BULUSMAMIZ VE BASIN ACIKLAMAMIZ İÇ İÇİŞLERİ BAKANLIGI TARAFINDAN ENGELLENMEKTEDIR.
BASIN ACIKLAMAMIZI YAPMAK VE DURUM DEGERLENDIRMESI ICIN SAAT 12:00 DE UYELERIMIZI SUBE BINAMIZA DAVET EDIYORUZ.
TUM UYELERIMIZIN ADD ORGUT BILINCIYLE KATILIMI ONEM ARZETMEKTEDIR.

ADD Kadıköy Şubesi

Türk Bayraklarımız ve kırmızı karanfillerimiz ile Kadıköy Atatürk Anıtı’nda buluştuğumuz, “Şehitlerimize Saygı Buluşması” etkinliğimizde Atatürk Anıtı’na karanfil bırakmamıza izin verilmedi. Atatürk Anıtı önünde şehitlerimize 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızı okuduk. Katılan üyelerimize ve Kadıköylülere teşekkür ederiz.

ADD Trabzon Şubesi

Bugün 12.30’da Meydan Atatürk Anıtı önünde yapacağımız ”Şehitlere Saygı” adlı Basın Açıklaması Emniyet Müdürlüğü kanalıyla yapılan tebliğ ile diğer illerimiz ve ilçelerimizde olduğu gibi yasaklanmıştır.


ADD Silivli Şubesi

ADD silivri ve diğer ADD şubeleri olarak şehitlere saygı buluşmamızın toplanma alanı olan Avcılar’a gittik. Ancak Emniyet güçleri tarafından toplanmamız engellendi..karanfillerimizi polislere hediye ettik.

ADD Balıkesir Şubesi

İDLİB ŞEHİTLERİNE SAYGI ETKİNLİĞİMİZE VALİLİKÇE ÖNCEDEN VERİLEN İZİN BU GÜN SABAH İKİNCİ BİR YAZI İLE İPTAL EDİLMİŞTİR. BU ETKİNLİĞİMİZ BU GÜN SAAT 13.00 DA DERNEĞİMİZ TOPLANTI SALONUN DA YAPILACAKTIR.KONU İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMAMIZ AYRICA DUYURULACAKTIR…

ADD Gökçeada Şubesi

Değerli Çanakkale’liler Çanakkale Emniyet Şube Müdürlüğü ile görüşmelerimiz neticesinde yarınki Şehitlere Saygı Buluşmamız iptal olmuştur. Bilginize…

ADD Kırklareli Şubesi

Valiliğin ilimizde on gün süre ile basın aciklamasi, yürüyüş ve benzeri etkinlikleri yasaklaması sebebiyle bugün yapılacak olan “Şehitlere Saygı Buluşması” iptal edilmek zorunda kalmıştır.


ADD’nin yasaklanan ‘Şehitlere Saygı Buluşması’nda’ Yapacağı Açıklama


YÜCE TÜRK MİLLETİNE

1 Mart 2020 BASIN AÇIKLAMALARI

Genel Merkez Yönetim, Genel Denetleme, Yüksek Disiplin ile Bilim ve DanışmaKurullarımız; İdlip’de yaşanılan ve hepimizi derinden sarsan olaylar nedeniyle, 29 Şubat 2020 Cumartesi günü, Ankara’da, Genel Merkezimizde olağanüstü toplanmıştır.Toplantımıza, dış politika alanında uzman isimler ile bilim insanları da katılarak sunum yapmışlardır. Toplantı sonucunda, aşağıdaki hususları Yüce Türk Milleti ile paylaşmakta yarar görmekteyiz:

• İdlib’de şehit olan kahraman askerlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve ulusumuza başsağlığı dileriz. “Milli Yas” ilan etmeyen, siyasi iktidarıkınıyoruz. Şehitlerimizi ”tane” ile ifade eden anlayıştan, böyle bir kararı da beklemiyoruz. Ayrıca, Libya’da şehitlerimizin olduğunu tesadüfen öğrenmiş bulunuyoruz. Şehitlerimizin sessizce, kamuoyundan gizlenerek defin edilmesi, her milli vicdan sahibi yurttaşımızı yaralamıştır. Bu büyük bir iflastır.

• Büyük Atatürk’ün kurduğu; laik, demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı parlamenter sisteme derhal dönülmelidir. Bu konuda üzerimize düşeni yapacağız.

• “Tek kişi” yönetimi iç ve dış politikada iflas etmiştir. Sorunlar çığ gibi büyümektedir. Ülkemizin geleceğini ve milli bütünlüğümüzü tehlikeye atacak bir seviyeye ulaşılmıştır.

• Türkiye, 18 yıldır siyasal İslamcı “İhvan-ı Müslimin” zihniyeti ile yönetilmektedir. Rejim değiştirilmiştir. Hukukun üstünlüğü rafa kaldırılmıştır.

• Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” felsefesi terk edilerek; Müslüman Kardeşler stratejisi izlenmeye başlanmış; laik ve demokratik sistem yıkılmıştır.

• Cumhuriyet kültürü örselenmiş, Milli Eğitim sistemi, Milli Ekonomi ve Milli Dış Politika yok edilmiştir.

• Yurttaşlarımız, geleceğinden kaygılıdır. Ekonomide adalet kalmamıştır. Kriz her kesimi vurmaktadır.

• Bu ortam içinde sömürgeci devletler, ülkemizin itibarını zedelemektedir. Türk Milleti demokrasiye sahip çıkarak hak ettiği sisteme kavuşacaktır.

• Emperyal devletlerin desteklediği PKK, PYD ve YPG unsurlarıyla ve terörizmle mücadelede devletimizin yanındayız.

• “Tek kişi” yönetimi yargı bağımsızlığını gölgelediği gibi terörizmle mücadelede de sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle, TBMM acilen etkin bir şekilde olaylara müdahil olmalıdır.

• Türkiye Cumhuriyeti, bir Orta Doğu devleti değildir. Bir din ya da ümmet devleti de değildir. Ulus egemenliğini yeniden inşa etmek yaşamsal önemdedir.

• Türkiye Cumhuriyeti, “İhvan-ı Müslimin” zihniyetine terk edilemez. Cumhuriyet Devrimi’nin kültürel birikimini ve Devrimin tüm değerlerini benimseyen ve temsil eden, Atatürkçü Düşünce Derneği; her üyesiyle, Atatürk Türkiyesini yeniden inşa etmenin kararlılığı içindedir.

• Görülmüştür ki Atatürkçü Düşünce’den uzaklaşıldıkça Orta Doğu bataklığına saplanmaktayız. Gerici ve bölücü zihniyetlere hedef olmaktayız. Artık, kaybedecek tek bir saniyemiz yoktur. Birlik ve bütünlük içerisinde, yasal zeminde mücadelemizi ödünsüz sürdüreceğiz.

• Şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı; yaralılarımıza da acil şifalar dileriz.
Atatürkçü Düşünce Derneği tüm kurullarıyla görevinin başında ve sorumluluğunun bilincindedir.

YAŞASIN CUMHURİYET

YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.