Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

İÇ GÜVENLİK PAKETİ MASALCILARI!

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
25.07.2015
A+
A-

* Suruç’ta terör saldırısı yaşandı. 32 kişi hayatını kaybetti. Ama terörün canını aldığı bu kişilerin büyük bir bölümünün cenazesini de PKK, DHKP-C, TİKKO, MLKP gibi kanlı terör örgütleri kaldırdı. Cenazelerde dalgalanan paçavralar hep terör örgütü sembolü, atılan sloganlar ise hep bölücü örgütün sesiydi. İstanbul’da Suruç’ta ölenlerden iki kişinin cenaze töreninde bir manzara vardı. Bu manzara bana direkt mecliste kabul edilen “İç Güvenlik Paketi’ni” hatırlattı. Cenazeleri yüzü maskeli, eli silahlı kortejler karşılayınca, bu “İç Güvenlik Paketi’nin” mecliste kabul edilmesi için AKP iktidarı tarafından yapılan curcunayı ve muhalefete özellikle de MHP’ye yönelik suçlamaları hatırladım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bakın muhalefet ne diyor: Elinde molotoflarla gidenlerin önünde giderim diyor. Ellerinde molotof, demir bilye olanlara direnme hakkını kullanın diyor. Ana muhalefetin başı molotof için direnme hakkı diyor. Yavru muhalefet de ondan geri kalmıyor. Bu tarz anlayışlarla demokrasiden özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir. Zira böyle bir demokrasi olamaz, bu şekilde parlamenter demokrasiyi savunamazsınız. Bakıyorsunuz MHP de onların yanında yer alıyor. Bunların dördüncüsü de paralel yapı.” şeklindeki konuşmasını hatırladım.

Başbakan Davutoğlu’nun “Bu yasayı engellemek isteyenler şiddet ortamından sorumludurlar. Bu yasayı engellemek için Meclis’i dahi şiddet ortamına dönüştürenler halka hesabını veremezler. Onlara destek veren MHP de veremez. Hepsi birden molotofkokteylini savunuyorlar. Bunlar molotofçu koalisyon. Molotof koalisyonu…” şeklindeki konuşmasını hatırladım.

AKP’li Mustafa Elitaş’ın “Bu yasaya kötü niyetliler, ülkeyi karıştırmak isteyenler karşı çıkar. Bu yasaya insan hayatına kast edenler, teröristler, vatan hainleri karşı çıkar. Hele hele çok üzülüp şaşırıyorum, MHP buna neden karşı çıkar?” şeklindeki konuşmasını hatırladım.

Bunlar ve daha birçok AKP’li “İç Güvenlik Paketi” üzerinden MHP’ye iftira üstüne iftara attılar.

Oysa MHP Lideri Devlet Bahçeli TBMM Grup konuşmasında yaptığı şu konuşmayla bu iftiraları çürütmüş ve MHP’nin bu konudaki duruşunu şöyle göstermişti:

“Görüşülmekte olan tasarının toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa, “havai fişek, molotof, demir bilye ve sapan” ibarelerini ekleyerek, bunlarla toplantı ve gösteri yürüyüşlerin katılmayı yasaklayan tasarının 7. Maddesine,

Hava fişek, molotof, demir bilye ve sapan ile; ayrıca yasadışı örgüt ve topluluklarının kıyafetleriyle toplantı ve gösterilere katılanların cezalandırıldığı 8. Maddesine,

Yine 2911 sayılı kanun çerçevesinde şiddet olaylarında ortaya çıkan zararın, zararı verenler tarafından ödenmesine ilişkin rücu maddesi olan 9. Maddesine,

3713 sayılı terörle mücadele kanununun içine derç edilen molotof ve kimliğini gizlemek amacıyla yüzünü kapatanlara ilişkin düzenlemeyi içeren 10. Maddeye Milliyetçi Hareket Partisi olumlu oy kullanmıştır.”

***

“İç Güvenlik Paketi’nde” var olan bazı maddeleri ele alalım ve son günlerde artan terör eylemleri karşısında AKP’nin duruşunu sorgulayalım.

İşte o maddelerden bazıları:

· Polis, kendisine veya başkalarına, iş yerlerine, konutlara, kamu binalarına, okullara, yurtlara, ibadethanelere, araçlara, kişilerin tek tek veya toplu halde bulunduğu açık veya kapalı alanlara molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanabilecek.

· Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, “havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar, demir bilye ve sapan”, bulundurulması ve taşınması yasak olan maddeler kapsamında ele alınacak. Bunları bulunduranlar 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

· Kimliklerini gizlemek için yüzlerini tamamen veya kısmen bez vesaire unsurlarla örterek toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak suç kapsamına alınacak.

· Yasadışı örgüt ve topluluklara ait amblem, işaret taşıyarak veya bunları üzerinde bulunduran üniformayı andırır giysiler giyerek katılanlar; kanunların suç saydığı afiş, pankart, döviz, resim, levha, araç, gereçler taşıyarak, bu nitelikte sloganlar söyleyerek veya ses cihazlarıyla yayınlayarak katılanlar 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alacak.

· “Terör örgütünün propagandasına” dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Bu suçu işleyenlerin cebir ve şiddete başvurmaları ya da her türlü silah, molotof ve benzeri patlayıcı, yakıcı ya da yaralayıcı maddeler bulundurmaları veya kullanmaları halinde verilecek cezanın alt sınırı 4 yıldan az olamayacak.

· Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını, şiddet eylemine ya da terör örgütlerinin propagandasına dönüştüren ve vatandaşların can ve mal emniyetini, kamu düzenini tehlikeye sokanların tutuklu yargılanabilmelerinin önü açılabilecek.

“İç Güvenlik Paketi’nde” var olan bu maddelere destek verdiği halde MHP’ye iftiralar atan AKP, terör eylem ve gösterileri karşısında niçin “İç Güvenlik Paketi’ni” uygulamamaktadır? Hani terörün ve teröristin kökü kazınacaktı?

İstanbul’un göbeğinde ve Türkiye’nin birçok yerinde yüzü maskeli, eli silahlı teröristler cirit atarken, cenazelerde teröristler gövde gösterisi yaparken niçin bu maddelerin hiçbiri uygulanmamıştır?

Nerdesin Recep Tayyip Erdoğan, nerdesin Ahmet Davutoğlu, nerdesin Mustafa Elitaş, nerdesin Yalçın Akdoğan, nerdesin AKP medyası?

Derdiniz terörle mücadele değil, derdiniz sadece AKP’nin menfaatlerini korumakmış! MHP’ye attığınız iftiralarınızda kendi kârınız olmuştur.

AKP iktidarı, Türk devletinin gücünü, otoritesini ve işlevini zayıflatmış ve hatta bitirme noktasına getirmiştir. AKP’nin politikaları sayesinde, Türkiye terör örgütleri için yolgeçen hanına dönmüştür.

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç’ın “Sayın Öcalan demek, PKK’nın kendine ait bayrağını elinde taşımak, Öcalan’ın posterini taşımak suç olmaktan çıktı. Türkiye’nin sitemi böyle olmalıdır. Eyaletler ve demokratik özerklikler olmalı demek bunların hiçbirisi suç değil, geçmişte bu suçlamalarla cezaevinde yatanların hepsi çıktı. Artık bundan dolayı dava açılmıyor” sözleri zaten AKP’nin terör ve terörist karşısında duruşunu göstermişti.

“İç Güvenlik Paketi” ile bol bol aptal ve ahmak kandırdılar. Türkiye’nin içinde bulunduğu hal bunun çok büyük ispatıdır. Terör azıyor, terörist kuduruyorsa bunun tek sorumlusu AKP’dir.

YILDIRAY ÇİÇEK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.