Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü

İbret

06.02.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Ortalığa saçılan bu kadar bilgi ve belgeye, herkesin bizzat yaşadığı gerçeklere, ülkenin içinde bulunduğu hazin duruma rağmen, bu ülkede hala iyi şeyler olduğunu düşünen varsa, bunun nasıl olduğunu artık psikologların, sosyologların izah etmesi gerekir. Zira, akıl, mantık ve vicdanın bu gidişata olumlu bir şey söylemesi, bu yaşananlardan hayırlı bir sonuç çıkarması hiçbir şartta mümkün değildir.

Yasak, baskı, zulüm

Yolsuzluğu, hırsızlığı, ihaneti, çöküşü, yalanı en küçük bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispatlayan, hergün yeni bir belge ortaya çıkıyor. Bütün bu olanlar karşısında iktidar çaresiz durumdadır ve bütün bunları milletten nasıl gizleyeceğinin, bu çürümüş düzeni nasıl sürdürebileceğinin derdine düşmüştür. Yasaklayarak, baskı ve zulmü arttırarak, kendilerinden başka hiç kimseye neredeyse hayat hakkı tanımayarak bunu başarabileceklerini zannediyorlar. Tutunacakları tek dal İmralı’daki bebek katili kalmıştır. Onun himmetine sığınmış, onun beyanlarında teselli arar duruma gelmişlerdir. Bu durum dış politikada da aynıdır. Sayın Başbakanın arka arkaya yaptığı Brüksel, İran, Almanya gezilerinde ne durumlara düştüğünü içimiz sızlayarak izledik. Sorulan sorular karşısında aynı şeyleri tekrarlayıp durmak kimseyi tatmin etmediği gibi, AKP’nin yerlerde süründürdüğü itibarı hepten yok etti. Barzani’de itibar, çıkış ve çözüm arayan bir iktidardan bahsediyoruz. Varın gerisini siz hesap edin.

Sözün bittiği yer

Ülkenin perişan hali karşısında başbakanın telaşını, kurduğu düzenin ayrıntılarını, AKP’nin nereden gelip nereye gittiğini ve kimlere hizmet ettiğini ortaya koyan yeni belgeler ortalığa saçıldı. Başbakan Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli’nin sözlerini alt yazı olarak veren bir televizyon kanalının başındaki ismi arayıp, fırça atan ve yayının durdurulmasını isteyen sözlerinin yer aldığı bir ses kaydı internet sitelerine düştü. Bu kayıt sözün bittiği yerdir. Türk medyasının satılmış ve işbirlikçi halini de, Sayın başbakanın anlayışını da, AKP’nin nasıl ayakta kaldığını da ibret verecek biçimde ve en küçük bir şüpheye yer kalmayacak şekilde belgelemiştir. Benzer anlayışı ancak totaliter rejimlerin olduğu ülkelerde görebilirsiniz. Saddam, Kaddafi, Esad’da ülkelerinde benzer düzenler kurup, benzer baskılar uygulayarak ayakta kalmaya çalışmadılar mı? Sayın Başbakana çıktığı yurt dışı gezilerinde sorulan ilk sorulardan biri de basın üzerinde kurduğu bu baskı ve oluşturduğu sansür düzeni olmuyor mu? Bütün bunları yapacaksınız, sonra da dönüp bu milletin aklıyla alay edip, ileri demokrasiden dem vuracaksınız. Esad’a sorun, o da ülkesinde ileri demokrasi olduğunu söyleyecektir.

Bebek katili istekleri emir sayılıyor

Demokrasi masalları ile ya karartma yapıp, tek sesli, tek partili, tek anlayışlı bir düzen kurmaya uğraşıyorlar veya PKK ile kurdukları ihanet ortaklığına hizmet götürüyorlar. Sayın Bahçeli’nin açıklamalarının alt yazı olarak verilmesine dahi tahammül edemeyenler, İmralı’daki bebek katili için hoş görü ve hizmette sınır tanımamaktadırlar. İmralı, bizzat sayın başbakanın talimatları ve yardımlarıyla her türlü konforun ve imkanın bulunduğu 5 yıldızlı bir saraya dönüştürülmüştür. Bebek katili bu sayede oradan parti yönetiyor, dağdaki katillere talimatlar yağdırıyor, ülkenin gündemini belirliyor ve AKP’ye ayar veriyor. İsteyip de ede edemediği hemen hemen hiçbir şey kalmadı. Terörle Mücadele Kanunun kaldırılması, Özel Yetkili Mahkemelirin görevlerine son verilmesi, uzun tutukluluk sürelerinin kısaltılması da yine bu caninin taleplerindendi. Ülkesine ömrünü adamış ve milletin bölünmez bütünlüğü için canını siper etmiş kahramanlar için kılını bile kıpırdatmayanlar, İmralı’daki bebek katilinin verdiği talimatlar emir sayıp, hiç vakit geçirilmeden yerine getirmek için anında seferber oluyorlar.

Alın size ileri demokrasi!

Bu kadarı da yetmemiş ve bebek katilinin doğrudan siyaset yapmasını sağlayacak yeni bir düzenleme için düğmeye basılmıştır. Haberi ihanet masasının karşı tarafında oturanlar veriyor. Hükümetle yaptıkları görüşmelerde İmralı canisinin düzenli olarak medyayla buluşması ve röportajlar vermesi konusunda anlaşma sağladıklarını BDP’liler açıklıyor. Anlaşılan, çok yakında ihaneti millete hazmettirme görevini üstelenen akil adamlardan ve gazeteci kimlikli ihanet yolcularından bir heyet İmralı’ya gidip, bebek katilinin talimatlarını alacaklar ve servis edecekler. Türk milleti bundan sonra İmralı katilinden gelen açıklamaları daha çok, daha sık ve daha etkili biçimde görme, talihsizliği yaşamak zorunda kalacak. Alın size ileri demokrasi.

Bunlar iyi şeyler mi?

Şimdi iman, insaf ve vicdan sahibi olan herkese, özellikle de AKP’den hala hayırlı ve faydalı bir sonuç çıkacağını zannedenlere sesleniyorum. Elinizi vicdanınıza koyun: Varlık sebebi bu ülkeyi bölmek, bu milleti ayrıştırmak olan, bunun için örgüt kurup beşikteki bebekleri katleden İmralı’daki caniye sağlanan imkanlara, gösterilen hoş görüye ve medyada yer alması için kurulan düzene bir bakın. Sonra da dönün, 45 yıllık siyasi hayatında bu ülkenin varlığını ve birliğini yaşatmayı ve yüceltmeyi hedef edinmiş, bu uğurda şehit vermiş, bedel ödemiş bir partiye ve onun liderine reva görülen ses kaydına kulak verin. Bunların iyi ve doğru şeyler olduğunu düşünüp söyleyebiliyorsanız, aynen devam edin. Ama “bu kadar da olmaz. Bunun vebali var. Bu ihanete daha fazla ortak olamam, bu düzene daha fazla katkı veremem” diyorsanız, işte önünüze sandık geliyor. Artık bu karanlığa, bu talana, bu yalana, bu ihanete bir son verin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.