Hulusi Akar : FETÖ ihraçlarıyla ordu daha da güçlendi

Hulusi Akar : FETÖ ihraçlarıyla ordu daha da güçlendi
19.03.2021
A+
A-

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin menfaatlerinden asla vazgeçmeyeceğini söyleyerek Yunanistan’ı bir kez daha uyardı. Akar, FETÖ operasyonlarına değinirken ihraçlarla ordunun daha da güçlendiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 15 Temmuz’dan bugüne 21 bin 187 kişinin TSK’dan ihraç edildiğini söyleyerek ordunun daha da güçlendiğini söyledi. Akar, Yunanistan’ı da bir kez daha uyararak Türkiye’nin menfaatlerini korunacağını söyleyerek “Şehit oluruz, gazi oluruz ama haklarımızdan asla vazgeçmeyiz” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuştu.

İşte Akar’ın açıklamalarından bazı satır başları:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uluslararası ilişkilerde bir özne haline gelen, etki ve ilgi alanı her geçen gün genişleyen ülkemiz bu süreçte gelişmeleri yakından takip etmekte kendi inisiyatiflerini hayata geçirmek suretiyle gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Kore Harbi ve Kıbrıs Barış Harekatı dahil en kapsamlı ve en yoğun mücadeleyi verdiğimiz bu dönemde karada, denizde ve havada ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak için başta FETÖ, PKK, YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere her türlü risk, tehdit ve tehlikeye karşı ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürmekteyiz. Teröristlerin yurt içinde ve yurt dışında kaçacak, hareket edecek yerleri kalmamıştır. En güvenli olarak gördükleri yerlerde bile inlerini başlarına yıktık, bundan sonra da yıkmaya devam edeceğiz. Operasyonlarımız en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir şiddet ve tempoda taarruzi bir anlayışla devam edecektir.

“Gücümüz bu haklılığımızdan gelmektedir”

İkili hukuk ve tarihi süreç bakımından haklı olduğumuzun bilincindeyiz ve dolayısıyla çok rahatız. Gücümüzde bu haklılığımızdan gelmektedir. Son zamanda bazı aklı selim Yunan akademisyenlerin, siyasilerin ve emekli asker ve bürokratların bu konudaki objektif açıklamaları da bizim haklılığımızı göstermekte ve Yunan halkı içinde aydınlatıcı olmaktadır.

FETÖ’den temizlendikçe güçlendiğimizin göstergesi ardı ardına gerçekleştirdiğimiz başarılı operasyonlar ve sayısı artan büyük tatbikatlardır.

Yunanistan’a uyarı

Sonuç olarak barış için istikrar için Yunan komşularımızın yayılmacı anlayıştan biran önce vazgeçmesi; uzlaşmaz, kışkırtıcı açıklama ve eylemlere son vermesi en doğru yoldur. Her zaman belirttiğimiz gibi biz bu coğrafyanın zenginliklerinin, bölge ülkeleri arasında uluslararası hukuk çerçevesinde adil biçimde paylaşılmasından, barış içerisinde müreffeh bir geleceğin birlikte inşa edilmesinden yanayız.

“Haklarımızdan asla vazgeçmeyiz”

Yunanistan’ın yanı sıra Mısır dahil tüm bölgeleriyle iyi komşuluk ilişkileri içerisinde olmak istiyoruz. Bölgesel barış ve istikrar için tüm komşularımızdan da bu yaklaşımı bekliyoruz. Açıkça ifade ediyoruz ki biz kimsenin hakkı ve hukukunda toprağında gözümüz yoktur. Ancak Kıbrıs dahil Mavi Vatan konusunda hak ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz. Şehit oluruz, gazi oluruz ama haklarımızdan asla vazgeçmeyiz. Hiçbir oldu bittiye de müsaade etmeyiz.

“ABD bizimle işbirliği yapmalıdır”

PKK eşittir YPG’dir. Bunların birbirinden farkı yoktur. Adları değişse de bunların hepsi teröristtir. DEAŞ’la gerçek anlamda mücadeleyi, göğüs göğüse çarpışan TSK yapmış ve 3 bin 700 DEAŞ’lıyı Suriye’nin kuzeyinde etkisiz hale getirmiştir. Dolayısıyla ABD’nin bir terör örgütü olan YPG ile iş birliği yapmak yerine yaklaşık 70 yıldır NATO üyesi ve müttefiki olan Türkiye ile iş birliği yapması gerekir. Biz buna hazırız, doğru olan da budur.

FETÖ ile mücadele

15 Temmuz’dan itibaren 21 bin 187 kişi ihraç edildi. Yeni bilgi ve belgeler ışığında gerekli işlemler yapılmaya devam ediyoruz. FETÖ’den temizlendikçe güçlendiğimizin göstergesi ardı ardına gerçekleştirdiğimiz başarılı operasyonlar ve sayısı artan büyük tatbikatlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şanlı üniformasını hiçbir hainin taşımasına asla müsaade etmeyeceğiz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.