Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

HÜKÜMETİN KORONAVİRÜS KARNESİ

HÜKÜMETİN KORONAVİRÜS KARNESİ
11.04.2020
A+
A-

Çin’den çıkıp tüm dünyaya emsali görülmemiş baş döndürücü bir hızla yayılan Covid–19 virüsü 2020 yılbaşından itibaren hayatlarımızı derinden etkilemektedir.

ABD, İngiltere, İtalya, Fransa gibi dünyanın güçlü ülkelerinin hataya düştüğü bir süreçte Türkiye, virüs karşısında tedricen artan tedbirler almak suretiyle başlangıç itibariyle başarılı mücadele eden ülkeler arsında yer almıştır.

 

Devletimiz sosyal devlet olmanın gereği olarak yapılan sağlık reformunun yarattığı alt yapıyı mücadelede avantaja çevirmeyi bilmiştir.

Ülkemiz geçtiğimiz gün bizzat Sağlık Bakanı tarafından açıklanan doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarından oluşan bir milyonu aşan büyük sağlık ordusunun yanı sıra modern cihaz ve imkanlarlarla donatılmış hastaneleriyle tedavi edici hizmetlerde tam bir başarı örneği ortaya koymuştur.

Koronavirüs tedavisinde yaratılan başarıda elbette tüm sağlık çalışanlarının cansiperane çalışması belirleyici olmuştur.

Başta bizzat Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca olmak üzere mesai kavramı tanımadan insanüstü gayretleri karşılıksız kalmamış dünyada yankı uyandıran korona virüs tedavisinde Dünya Sağlık Örgütü’nün örnek gösterdiği ülke olmamızı sağlamışlardır.

Kadirşinas Türk Milleti bu büyük sağlık ordusunun birinci dereceden sorumlusu olan bakan ve değerli mesai arkadaşlarının hizmetlerini takdir etmiş gönüllerde onlara özel bir yer ayırmıştır.

Tedavi edici sağlık hizmetleri açısından ortada bir büyük başarı hikayesi olmakla birlikte, salgının yayılmasını önleme bakımından aynı başarının yakalanamadığını görmekteyiz.

Bilim Kurullarının tavsiyeleri doğrultusunda Erdoğan hükümeti tarafında alınan tüm kararların uygulanmasında ve halkımız eksiksiz katılımının sağlanmasında önemli zafiyetler ortaya çıkmış ve giderek sıkılaşan ve çeşitlenen tedbirlerin alınması zorunluluğu hasıl olmuştur.

 

İçişleri bakanın ifade ettiği “İşin başından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla gerçekleşen bir süreç yönetimi ortadadır. Bu süreçte dört temel meseleyi gözümüzün önünden kaçırmadık.

*Birincisi kamu düzeninin sağlanması,

*ikincisi sağlık sisteminin ayakta kalması ve sürdürülebilmesi,

*üçüncüsü üretim ve tedarik zincirinin devam etmesi, *dördüncüsü sosyal mesafe ve sosyal izolasyon.” Tedbirlerinin uygulanmasında başarısız noktalar ortaya çıkmış ve yapılan onca fedakarlığın bir kısmının boşa gitmesine sebep olunmuştur.

Yayılma hızı ve yaygınlığı bakımından dünyada eşi olmayan evrensel salgın, çok büyük ekonomik ve sosyal kayıplara sebebiyet vermiş, maddi boyutları ölçülmesi çok zor olan zararlar ortaya çıkarmıştır.

Olaya teşhis koymakta başarılı olan ülkemiz tüm imkanlarını seferber etmesine rağmen önemli maddi manevi kayıplara uğramaya devam etmektedir.

Ne yazık ki alınması gereken kararların tespitinde eksiklik olmamasına rağmen uygulamadaki yanlışlar, tedbirlere uymamakta direnen şahısları mecbur etme noktasında devlet görevlilerinin çekingen davranması ve bekli de yaşananları hafife alması salgının yayılmasını kolaylaştırmıştır.

Doğrudan ifade temek gerekirse devlet bürokrasisi tedavi edici hizmetler dışında büyük oranda başarısız olmuş sınıfta kalmıştır.

20 yaş altı ve 65 yaş üstü konusunda yürürlüğe konulan sosyal izolasyon, maske kullanma ve sosyal mesafe konularında kurallara uyma temin edilememiştir.

Şehirlerin sokak ve caddelerinde halkın kuralları çiğneyip, maske takmadan ve sosyal mesafeye uymadan dolaşmalarına engel olmak için gereken caydırıcı görev anlayışı kolluk kuvvetleri tarafından ortaya konulamamıştır.

Alınan kararların uygulanmasında, halkın kararlara uymada göstereceği gayret birinci dereceden önemli olmakla birlikte kanun ve nizama uymamakta ısrar edenlerin engellenmesi temin edilememiştir.

Gerek sahada görev yapmak durumunda olan memurlar gerekse sevk ve idareden sorumlu amirler bu başarısız sonucun ortaya çıkmasından mesuldürler.

Her geçen gün yeni tedbirler alınması zorunluluğu başarısızlığın tescilidir.

 

Kötü niyetli, katkı vermekten uzak eleştirilerin varlığı gerçek olsa bile devleti yönetenlerin olayı bu yönüyle de değerlendirerek eleştirilere kulak verip tedbir geliştirme zarureti vardır.

Korona virüs evrensel salgını konusunda hükümete bir karne verecek olsak;

Tedavi Edici Hizmetler,

İlaç Sağlık Gereçleri Temininde çok başarılı,

Sosyal İzolasyon ve Sosyal Mesafe,

Maske Dağıtımı

Maske Kullanımının temini konusunda başarısız olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Söz konusu başarısız alanlarda başarısızlıklar ortadan kaldıramadan salgının bitmesi mümkün olmayacaktır.

Temennimiz iki gün sürecek olan 31 ildeki sokağa çıkma yasağıyla salgının kontrol altına alınmasıdır.

 

 

Ahmet Orhan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.