Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Hizmet Hareketi Nereye Hizmet Ediyor?

13.12.2013
A+
A-

Muharrem Bayraktar

Dershanelerin kapatılması gündeme gelince, Fethullahçı cemaatin hükümete karşı nasıl saldırıya geçtiğini hep birlikte gördük. Diyalog ve hoşgörü kelimelerini dillerinden düşürmeyenlerin, dershaneler söz konusu olunca diyalogu nasıl terk ettiklerine şahit olduk.

Oysa dershane konusu, benim için asıl meselelerin yanından sinek vızıltısı bile değil.
Cemaatin okulları, dershaneleri deyince tartışılması gereken konu “bu eğitim kurumlarının FBI ile nasıl bir ilgisi olduğunun ortaya çıkarılmasıdır.”

Daha önce de basında yer aldığı gibi FBI resmi sitesinde, ortaklık kurdukları eğitim kurumları arasında Gülen okullarına da ‘The Gülen Institute’ olarak yer veriliyor.

Bir cemaate bağlı olarak kurulanan ve ‘hizmet’ amacı taşıdığı iddia edilen okullar dünyanın en büyük istihbarat servisi tarafından ‘ortaklık yapılan kurumlar’ olarak ilan ediliyorsa, bu kurumların sahiplerine, hamilerine, finansörlerine sorulması gereken sorular şunlardır:

“Siz bu yabancı istihbarat servisleriyle ne gibi bir işbirliği içindesiniz?”
“Bu ortaklığınızın amacı nedir?”
“FBI, hangi elemanlarıyla ve hangi şekilde sizinle temas halindedir?
“Üstelendiğiniz hizmet misyonunun, FBI’ ya da hizmet etmek gibi şekle bürünmesi karşısındaki görüşleriniz nelerdir?”

Ben olsam ‘cemaatin’ ağabeylerine, büyüklerine bu soruları sorarım.
Cezayir’den getirdikleri zenci çocuklarına “Üsküdar’a gider iken aldı da bir yağmur” şarksını söyletip, kendileri FBI ile şarkı söylerseler bunun vebali büyük olur.
Hizmet hareketi son yıllarda her ne kadar Türkçe Olimpiyatları düzenleyerek kendilerine biraz ‘millilik’ katma sevdasında düşmüşse de gerek misyonları gerekse dünden bugüne milli olan değerlere karşı, sahip oldukları yayın organlarında gösterdikleri tepkiler millilik konusunda pek de samimi olmadıklarını gösteriyor.
Bundan sonra da öyle kolay kolay ‘Türkçe Olimpiyatları’ düzenleyemeyeceklerini de söyleyebiliriz!
Zira kendilerine “na mütenahi imkânlar” sağlayan iktidara karşı yapılan nankörce saldırıların bedelini ağır şekilde ödeyeceklerinden kuşku yok.

Ve birilerinin bu cemaate, hizmet denilen şeyin neye ve kime karşı yapıldığını, yabancı istihbarat servislerinde adlarının geçmesinin hizmetle ne alakası olduğunu sorması gerekir diye düşünüyorum.
Daha doğrusu en esaslı soru budur: Siz bugüne kadar kime hizmet ettiniz?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.