Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Herkes memnunsa, bizde sorun var galiba!

11.10.2011
A+
A-

Bizim ülkemiz öyle garip bir ülke ki, Türkleri banyo küvetlerine doldurup kurşuna dizenlere kardeşlik şiirleri yazan başbakanlar da gördük, kendi insanı açlık sefalet içerisinde, terörden inim inim inlerken “Somali’nin gözyaşları” konulu oldukça “insani” makaleler yazan Başbakanlar da.

Daha dün alçaklar üç Mehmedi daha kahpe pusuya düşürdüler. Bizim Başbakan “Somali’de terör estiren Al-Shabab örgütünün bir an önce durdurulması için ne gerekiyorsa yapılacaktır” diye gürledi.

Hatırlayın, alçaklar 16 askerimizi katlettiği saatlerde Başbakanımız yine gürlüyordu. “Afganistan’da kan döken hain ve cani terör örgütü Taliban’ın yok edilmesi için askerimizi oraya göndereceğiz.”

Aslında şaşıracak hiçbir şey yok. Böyle başa böyle tarak.
Allah rahmet eylesin, Başbakanımızın muhterem valideleri hakkın rahmetine kavuştu ya, medyada tüm bayraklar yarıya indirildi. Dikkat ettiniz mi bilmem ama TV’ler o gün tüm eğlence programlarını iptal etti, gazetelerin manşetleri siyahlara büründü, devletlûlarımızın, bürokratlarımızın neredeyse tamamı siyah gömlek giydi. Bu kötü bir şey değil tabii ki. Başbakanımızın anası vefat etmiş. Elbette gereken ihtimam gösterilmelidir. Lakin garip olan şudur ki, 20 askerimizin şehit edildiği gün bırakın bayrakların yarıya inmesini, ekrandaki dansöz daha bir kıvrak kıvırıyor, yazılı basın “kesin Ergenekon’dur” diye manşetler atıyor, devletin bakanları “Bu işi PKK yapmış olamaz” tarzında demeçler verip PKK’yı aklamaya çalışıyordu. Allah’tan PKK alçakları daha az alçak olduğundan “biz yaptık, ne olmuş yani” diye meseleye son noktayı koyuyordu.

Başbakanımızın Birleşmiş Milletler toplantısındaki konuşmasından çok şey bekliyordum ben aslında. Gazze’deki İsrail teröründen girdi, Somali’deki insanlık dramından çıktı. Konuşmasında tek satır Türkiye’deki terörden bahsetmedi. Hâlbuki hazır bütün ülkeler orada toplanmışken “PKK’ya silah temin eden, lojistik destek veren ABD, İsrail, İtalya, Rusya ve diğer ülkeler” hakkında da bir şeyler söyleyebilmeliydi.

Eh ne demişler, “El elin eşeğini türkü çığırarak arar.”.

Arkadaştan, AB-D, Almanya, İtalya, Rusya, Barzani, Talabani, İmralıdaki it, DTP,… herkes memnun. Bi biz Türkler memnun değiliz.
Herkes memnun ve biz değilsek demek ki bizde bi sorun var galiba?

***
Hiç dikkat ettiniz mi, Somali ile ilgili görüntülere? Hep çocuklar bir deri bir kemik kalmış. Nedense yetişkinlerin çoğu epeyce besili gözüküyor. Bu durum sizce de garip değil mi?

Demem o ki, muhterem başbakanımız, arada bir de olsa Başbakanı olduğu ülkenin meselelerini de gündeme getirse, sadece “Somali’nin gözyaşları” başlıklı makaleler değil de yurtdışındaki basında “Türk ana babaların gözyaşları” başlıklı makaleler de yayınlasa, olmaz mı?
Neyse, moralinizi bozmayın. Siz “Camide Kuran tilaveti yapan bir başbakana sahip olmakla övünmeye devam edip bir sonraki seçimde %60 mı versek %70 mi” diye düşünmeye devam edin. Sakın ola memleketteki ahlaksızlığın, aile dramlarının, cinayetlerin, fuhşun AKP döneminde yüzde bin beşyüz arttığını, Milli Piyangonun düzenlediği kumar oyunlarının AKP döneminde 3 katına çıktığını, Hükümet-İmralı haftalık “olağan” görüşmelerinin tüm hızıyla devam ettiğini… filan düşünmeyin. Fukaranın dükkanını içki satıyor diye tarumar eden AKP’nin, Yüksek Hızlı Tren seferlerinde içkinin alasını satıp “müşteri memnuniyetini” en üst seviyeye çıkartmasını da “İslam’a hizmet ediyorlar” diye düşünüp helal sana mütedeyyin başbakanım diye alkışlayın ama “yahu bu nasıl iş, İsrail’e bu kadar veryansın eden bir Başbakanın aklına, aldığı Yahudiliğe Büyük Hizmet Ödülü’nü iade etmek neden gelmiyor acaba” diye hiç düşünmeyin.

Nasıl olsa bi işe yaramıyor artık ben de yazmayayım. Güzel bi fıkrayla yazıyı bitirelim de az biraz gülümseyelim bari.
Köyün delikanlısı öteki köyden bi kıza sevdalanır. Öteki köy, malum şöhrete sahip bi köy olduğundan, delikanlının anası oğlunu bu sevdadan vazgeçirmeye çalışır. Başaramaz. Düğün-dernek, delikanlı sevdasına kavuşur.
Gel zaman git zaman sorarlar anaya. “Nasıl, gelinden memnun musun?”

Ana, derin bi ah çeker.
“Valla ne bileyim, bizim oğlanı bilmem de köyün bütün delikanlıları çok memnun bizim gelinden.”

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.