DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Sağanak Yağışlı

HER GÜN BİR İTİRAF

21.04.2015
60
A+
A-

Merdi kıpti şecaat arz edeyim derken sirkatin söylermiş. Bu lafı zaman zaman kullanıyorum. AKP’nin durumunu bundan daha iyi anlatan bir deyim yoktur. Özellikle son dönemde AKP adına her ağzını açan kelimenin tam anlamıyla sirkatin söylüyor.
HEP SİSTEMİN SUÇU!
Sayın Cumhurbaşkanının hayal ettiği sultanlık düzeni için ortaya koyduğu gerekçeler, bunun en çarpıcı örneğidir. Neredeyse her gün bir itirafta bulunuyor. Ülkeyi 13 yıl yönettikten sonra gelinen noktanın tıkanma, yorulma, çaresizlik, çözülme, çürüme ve çöküş olduğunu kabul ediyor, bunu “bu elbise bu vücuda dar geliyor” diyerek formüle de bağlıyor, ama suçu sisteme yüklüyor.
Sayın Cumhurbaşkanını dinlerken, zannedersiniz ki, PKK ile şeref masalarının kurulması da, İmralı canisinin yattığı yerin parti genel merkezine dönüştürülmesi de, her yerden yolsuzluk ve rüşvet iddialarının fışkırması da, doların zıvanadan çıkması da sistemin suçudur. Dolmabahçe Sarayı’nda Sevr anlaşması imzalayanları sistem zorlamış, ülkenin bir bölgesini PKK’ya sistem teslim etmiş. Merkez Bankasına yerli yersiz müdahalelerle doları ateşleyip ekonomiyi darboğaza sistem sokmuş.

KİMSE SUÇLUYU GÖREMEDİ
Sayın Cumhurbaşkanı Türk ekonomisinin 3 yıldır patinaj yaptığını, yani yerinde saydığını söylüyor. Biz aslında 13 yıldır ekonominin yerinde saydığını, hatta geriye gittiğini dünkü

yazımızda devletin rakamlarını vererek ortaya koymuştuk. Doların zıvanadan çıkmasının AKP ile birlikte rekorlar kıran işsizliği, yoksulluğu daha da derinleştirdiği de muhakkaktır. Bunun anlamı AKP’nin iflas ettiği, kendisiyle birlikte ülkeyi de istisnasız her alanda büyük ve derin bir uçurumun eşiğine getirdiğidir. Ama sayın Cumhurbaşkanına göre, bu tablonun sebebi 13 yıllık AKP iktidarı değil, sistemdir. Bugüne kadar hükümetler boşuna çırpınmış, başbakanlar boşuna koltuklarını bırakıp gitmişler. Kimse asıl suçun sistemde olduğunu görememiş, anlayamamış.

21 YILLIK İTİRAFLAR
Sayın Cumhurbaşkanın konuşmaları 13 yıllık yanlışın, yetersizliğin ve iş bilmezliğin bir itirafı olmanın da ötesine geçti. 21 yıllık itiraflar sıralıyor. İstanbul’da katıldığı bir açılışta, aynen şu cümleyi kullandı: “İstanbul’u sadece siyasi ve ticari bir rant kapısı olarak görenlerin yol açtıkları rezaletleri, her gün görüyoruz, duyuyoruz.
Bu şehre kalp gözüyle değil rant gözüyle bakanların akıbeti elbette bu olacaktır.” İstanbul’u 21 yıldır AKP zihniyeti yönetiyor ve ne yazık ki, bu kadim şehimizin siyasi ve ticari rant kapısı olarak görüldüğü doğrudur. Nitekim, rant gözüyle bakanların yol açtığı rezilliklerin bir kısmı gazetelerde tefrika edilmiştir.
Sadece İstanbul değil, Ankara’nın da parsel parsel satıldığı, bizzat Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından ilan edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanının ve Bülent Arınç’ın AKP zihniyetinin şehirleri nasıl yağmaladığını, ülkeyi ne hale getirdiklerini anlatmışlardır. Ortaya koydukları tablo, aynı zamanda bu zihniyetle devam edilmesi durumunda neler olacağının da ispatıdır.

SIRF SORUN
Dış politikada da ibret veren itiraflara şahitlik ettik. Sıfır sorun dinilerek çıkılan yolda, sırf sorun yumağı ile işin içinden çıkılmaz hale getirildiği ve bunun büyük ve derin bir yalnızlık doğurduğu herkesin malumudur. Sayın Cumhurbaşkanı bu durumu, “yalnız, ama itibarlıyız” gibi, dünyada eşi emsali görülmemiş bir yaklaşımla izah etti. Bu yaklaşımın ne tür sonuçlar doğurduğunu, Ermeni iftiralarının geldiği aşamayla acı şekilde bir defa daha gördük. Önce özür dileyip, sonra meydan okumanın ne kadar ciddiye alındığı, Papa’nın iftira açıklamaları ve Avrupa Parlamentosu’nun düşmanca kararı ile bir defa daha ortaya çıktı.
BU HÜKÜMET BU ÜLKEYE DAR GELİYOR
Bütün bunların getirilip başkanlık sistemine bağlanması, siyaset olarak gerçekten ustalık işidir. Ancak birilerinin de çıkıp, “Sayın Cumhurbaşkanı siz başbakanken niye başkanlık hiç aklınıza gelmiyordu? Ülkenin hangi sistemle yönetileceği, sizin özel durumunuza göre mi şekilleniyor?”diye sorarsa ne cevap verileceğini gerçekten merak ediyorum. Zihniyet aynı olduktan sonra sistem ne olursa olsun sonuç değişmeyecektir. Tam da sayın Cumhurbaşkanının söylediği gibi bu hükümet bu ülkeye artık dar geliyor.
Tıkanmış, yorulmuş, yanılmış ve ülkeye bedel ödetmiştir. Böyle devam edemez. Bu sicile sahip olanların bir de, “Yeni Türkiye” diye ortaya çıkması, bu milletin aklıyla alay etmektir ki, bu konuda çok mahir oldukları muhakkaktır. 13 yıl ülkeyi tek başınıza yöneteceksiniz, her şey çıkmaza girecek, sonra da “yeni Türkiye” diye ortaya çıkacaksınız. Alın size bir ustalık örneği daha. Siz önce 13 yılın hesabını verin, sonra yeniden bahsedin. Adama sormazlar mı, 13 yıldır yaptıklarınız doğru ve iyi şeylerse, neyi yeniliyorsunuz?
Yeniye ihtiyaç olduğu doğrudur, ancak bu ihtiyaç yeni, milli, dürüst, çalışkan bir hükümetedir. Türk milletinin de böyle düşündüğü ve 7 Haziran’da gereğini yapacağı, net olarak ortaya çıkmıştır.
ORHAN KARATAŞ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.