Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Hedeflerinde Özerklik Ve Bebek Katilinin Salıverilmesi Var

02.06.2014
A+
A-

Nereden nereye geldik.

Çukurluğun dibine kadar batmış bir zihniyetin hezeyanları ile bugünlerde karşı karşıyayız.

Şırnak valisi olacak adam müsveddesinden bahsediyorum.

Güya devletin valisi, güya milletin emrinde olup, millete hizmet etmesi için tayin edilmiş, vazifesi kanunlarla açık ve belli olan bir şahıstan…

Kendi devletinin itibarını, milletinin birlik, bütünlük, ahlak ve ölçüsünü yerle yeksan etmeye çalışan bu adamın adı Hasan İpek.

Bakın ne diyor: “Daha önce de açıklamıştım. Yani çocuk yaştaki gençlerin savaşmak için götürülmesi uluslararası sözleşmelere aykırı bir tutumdur. Gençlerimizin dünya başarıları elde etmeleri gerekmektedir. 18 yaşından sonra politika yapma önleri açıktır. Yakında bu yaşta seçme ve seçilme hakkına sahip olacaklar inşallah. Bu anlamda gençlerimiz kutluyorum. Bu çözüm sürecini bu aşamaya getiren Başbakanımız Tayyip Erdoğan’a ve bu konuda ciddi gayretleri olan Abdullah Öcalan’ı takdirle karşıladığımı belirtmek istiyorum. Halkın bu yoğun ilgisine hiç kimse karşı çıkmasın istiyorum.”

Günlerdir bu açıklamaya karşın iktidar kanadından hiçbir söz söylenmedi.

Demek ki bu görüş aynı zamanda AKP iktidarının da görüşü.

* * *

Bu “cinsten” valilerin Doğu ve Güneydoğu’da görevlendirileceğine, yani teröristlerin istek ve taleplerine uygun olarak çalışacak valilerin AKP iktidarı tarafından atanacağına ilişkin PKK’ya verilen garantiye ilk kez Oslo’da yürütülen müzakerelerin basına yansıması ile görmüştük.

Hatırlayın, o dönem Başbakan Erdoğan’ın “özel temsilcisi” sıfatı ile görüşmelere katılan bugünün MİT Müsteşarı Hakan Fidan, karşısındaki teröristlere ne diyordu: “Ama biz şundan emin olmak istiyoruz yani geliştirilen bir özgürlük alanı açıldı. Bu açılan özgürlük alanı içerisinde örgütün alt birimleri eski alışkanlıklarından hareketle daha fazla mevzi kazanalım daha fazla örgütlenelim mantığı içerisinde. Bir noktaya kadar hani tolare edebiliyorsunuz çünkü dediğim gibi alandaki valiler emniyet müdürleri bu noktada gerçekten çok değerli insanlar. Yani şu anda sizi bilmiyorum spesifik olarak isim vererek şikayet edebileceğiniz şu adam düşmandır bu adam şeydir.”

Yani Hakan Fidan, PKK’nın istediği valilerin bölgede görevlendirildiğini, bu anlamda şayet hoşlarına gitmeyen birisi varsa açıkça “şikâyette bulunmalarını” bizzat PKK’lılardan istiyordu.

Belli ki hali hazırda Şırnak Valisi olacak zat da PKK’nın talep ettiği ve isteklerine uygun hareket eden “özel kadro” içerisinden bir şahıs.

Yaptığı açıklamalara bakıldığındaysa kendisine atfedilen vazifenin “terörü meşrulaştırmak, terörist başını Kürtlerin temsilcisi konumuna getirmek ve PKK’nın hedefi olan özerkliği inşa etme yolunda destekte bulunmak” olduğu sizce de anlaşılmıyor mu?

* * *

Şırnak Valisi’nin yaptığı bu açıklama Türkiye’nin çok ciddi gelişmelere gebe olduğunu işaret ediyor.

Zira açıklama içerisindeki iki cümle dikkat çekici.

Bunlardan ilki “uluslararası sözleşmelere aykırıdır” ifadesi.

Sanki karşınızda “bir ülke var” ve siz bu ülke ile savaş halindesiniz de “uluslararası sözleşmeler” tanımını kullanıyorsunuz!

İkinci nokta ise terörist başına, Erdoğan ile birlikte teşekkürde bulunmak ki; bu açıklamaya baktığınızda da devleti yönetenlerin terörist başına tümüyle teslim olduklarını anlıyorsunuz.

Bunu kabul etmek mümkün olabilir mi?

* * *

AKP iktidarı hala bu açıklama karşısında kılını kıpırdatmamışsa mutla bu iş planlı yürütülen bir eylemdir.

Geçmişte yaşanmış bir başka misal vererek ne demek istediğimizi daha açık bir şekilde anlatalım.

AKP’nin terörist başı ile müzakerelere başlandığını duyurmadan 1 ay önce yani 2012 yılının Ekim ayının ilk haftası içerisinde dönemin Diyarbakır Emniyet Müdürü olan Recep Güven “Dağdaki teröriste ağlamayan insan değildir” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Bu açıklama terörle müzakere öncesi AKP iktidarının yürüttüğü algı operasyonun ilkiydi ve kundaktaki bebeğin canına dahi kast etmiş eli kanlı katilleri “masum” olarak gösterme çabasının ilk adımıydı.

Zira böylesi tartışmalarla milletin aklı bulandırılmak istenmiş ve PKK ile girişilen müzakere sürecine “psikolojik hazırlık” yapılması hedeflenmişti.

Nitekim yandaş basının da destek ve çabasıyla bu konu o dönem gündeme alınmış ve hatta sonraki günlerde terörist başının geçmiş yıllarında “dindar” birisi olduğu yalanı üzerinde durulmuştu.

Bu hazırlık evresinden sonrada ekranların karşısına geçen Recep Tayyip Erdoğan 2012 Kasım ayı içerisinde İmralı’daki bebek katili ile görüşmelere başlandığını ilan etmişti.

Sonundaysa hepimizin malumu olduğu üzere bölgeyi PKK’ya bırakma, PKK’yı Kürtlerin temsilcisi sınıfına koyma ve terörist başını da Kürtlerin önderi olarak kabul ettirme çabası başlamıştı.

* * *

Aradan geçen 2 yılı aşkın sürelik zaman zarfında nelerin yaşandığı artık herkesin malumu.

Şayet böylesi bir dönemde bölgede görevli olan bir başka mülki amirden, yani Şırnak Valisi olacak zattan şimdi başka bir açıklama geliyorsa, karşımıza AKP’nin yeni bir hazırlık içerisinde olduğu gerçeği çıkıyor. Birincisi PKK’ya Doğu ve Güneydoğu’da bulunan bazı illeri içine alacak bir özerklik vaat edilmesi, ikincisi ise terörist başının salıverilmesi!

Bu ihaneti Türk Milleti’ne yapacaklarına ve hayata geçireceklerine inananların amacına asla ulaşamayacaklarını da keşke anlayabilselerdi!

Evet, bu ifade kesin bir hükümdür!

Çünkü bu milleti bölmeye nefeslerinin yetmeyeceğini idrak edenler, 100 yıl önce bu gerçeği geçte olsa çok anlamışlardı.

Tarihin tekerrürü belli ki milleti bölme çabasında olanları bir kez daha hezimete uğratacak.

Merak edenler, Sevr’i planlayanların ve uygulayıcılarının sonuna bakarak, bugünlerde milleti bölme çabasında olanların akıbetlerinin ne olacağını görebilirler…

İsmail ÖZDEMİR

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.