Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Hedefler Hokus-Pokus Yöntemi İle Mi Tutturulacak?

09.11.2014
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mevlüt KARAKAYA’nın, hükümet tarafından açıklanmış olan “Ekonomide Dönüşüm Programı”na ilişkin yazılı açıklaması.

Hedefler Hokus-Pokus Yöntemi İle Mi Tutturulacak?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin son hükümeti, birkaç gün öncesinde “Ekonomide Yapısal Dönüşüm Programı” adı altında bir itirafname yayınladı. 12 yıllık iktidarın arkasından sözde bir dönüşüm programıyla ekonomideki beceriksizliğini itiraf ettiler. Bu bir dönüşüm veya eylem planı olmaktan daha çok bir yerlere mesaj gönderme; bir şeyler yapıyor görünmekten başka bir şey değildir.

Adama sormazlar mı;

12 yıldır bu yapısal dönüşümleri neden yapmadınız?
Bu sorunların çoğu sizin döneminizde kronikleşip yapısal hale gelmedi mi?
Üretimi, tüketimi, ihracatı velhasıl bütün ekonomiyi ithalata bağımlı hale getiren siz değil misiniz?
Bu milleti borçlandırarak harcama yaptıran, borçlar ödenemedikçe bankaları borç yapılandırmasına zorlayan ve milleti gırtlağına kadar borçlandıran siz değil misiniz?
Cari açık finanse edilebildiği sürece sorun değil diyen siz değil miydiniz?
Şimdi ne oldu? Evet, şimdi takke düştü kel göründü.

Sn. Davutoğlu’nun açıkladığı bu program ve programda verilen hedefler sadece göz boyamaktan ibarettir. Bu, aynı zamanda ekonomi yönetimindeki koordinasyonsuzluğun, ciddiyetsizliğin de ne boyutta olduğunun önemli bir göstergesidir. Programda, 2018 yılı için bazı rakamsal hedefler konmuş. Verilen bu hedefler daha önce açıkladıkları hedeflerle olan çelişki ve tutarsızlıklarıyla ciddiyetten uzak bir görünüm arz etmektedir. Bunlardan sadece birine bakmak programın ne kadar ciddiyetsiz hazırlandığını anlamak için yeterlidir.

Şöyle ki;

2018 yılında milli geliri 1 trilyon 300 milyar ABD Dolarına çıkaracaklarını ifade ettiler. Daha bir ay öncesinde 8 Ekim 2014 tarihinde aynı hükümet “Orta Vadeli Program” açıklamıştı. Bu programda 2017 yılı için milli gelir hedefini 971 milyar ABD Doları olarak verdi. 2014 yılı gerçekleşmesinin ise 810 milyar ABD Doları olacağını söyledi.

Şimdi soruyorum;

2015, 2016 ve 2017 yıllarında, yani üç yılda milli geliri toplam 161 milyar ABD doları yükselteceğinizi daha bir ay önce açıkladınız. Bu hala geçerli bir hedef olarak ortada duruyor. Peki, üç yılda 161 milyar ABD Doları artış yapabilen bir ekonominin, sadece 2018 yılında, yani bir yılda 330 milyar ABD Doları artış yapacağını söylemek; sizce aldatma ve kandırma değil midir?

Anlaşılan, AKP’nin son hükümeti olan Davutoğlu hükümeti de öncekiler gibi aldatma ve kandırma düzenine devam etmektedir ve edecektir.

AKP hükümetlerinin son zamanlarda üstünü kapatmaya çalıştığı bir başka hedef de, 2023 yılı hedefleridir. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023 yılı hedefleri ilk defa 2001 yılında MHP iktidarında dönemin Başbakan Yardımcısı Sn. Devlet Bahçeli tarafından açıklanmış ve bir anlamda devletin hedefleri haline getirilmişti. Bu hedefleri ve uzun vadeli stratejileri kendine mâl etmeye çalışan AKP hükümetleri son zamanlarda 2023 ekonomik hedeflerini ağızlarına dahi almamaktadır. Nedeni de başarısız ekonomi yönetimleri ile bu hedefleri “hiç” etmiş olmalarıdır.

Ancak, bir konuda da uyarıda bulunmanın yararlı olacağını düşünüyorum. AKP hükümetlerinin rakamlar ve istatistiklerle oynama; yöntem-metod değiştirerek sonuçları istedikleri gibi gösterme konusundaki maharetlerini hepimiz yakından biliyoruz. 2006 yılında yapılan hesaplama yöntemi değişikliğiyle milli gelir rakamlarını bir gecede yüzde 36 artırıp, bunu da kendi hanelerine yazıp milli geliri nerden-nereye getirdik cakalarını hepimiz biliyoruz. Şimdi de, TÜİK’in böyle bir hazırlık içerisinde olduğu, milli gelir serilerini 2012 yılı girdi-çıktı katsayılarını kullanılarak revize edileceği söyleniyor. Yani bizim tutarsızlık olarak ifade ettiğimiz hedefler hokus-pokus yöntemi ile kağıt üzerinde tutturulursa hiç şaşırmayacağım, siz de şaşırmayın.

Saygılarımla.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.