“HDP’nin kapatılması isteği AİHM kararlarıyla uyumlu”

“HDP’nin kapatılması isteği AİHM kararlarıyla uyumlu”
13.12.2020
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Başdanışmanı, 25.-26. Dönem Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması ile ilgili açıklamasını değerlendirdi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Prof. Dr. Ruhi Ersoy şunları söyledi:

1-Bugün Liderimiz Devlet Bahçeli’nin HDP’nin bir terör sorunu, bölücülük yuvası, fitne tezgâhı ve demokratik güvenliğimize doğrulmuş melun bir silah olduğu gerçeğinden yola çıkarak, kapısına kilit vurulması gerektiğini dile getirmesi, durduk yere ifade edilmiş bir konu değildir.

2-Şöyle ki; gerek necip milletimizin nazarında, gerek kendi iç hukuk sistemimizde mahkum olan malum güruh ve temsilcileri, başları her sıkıştığında Avrupa’daki sözde işbirlikçilerinden medet umdukları aklı selim herkesin malumudur.
Peki benzer durumlar da Avrupa’da ne olmuştur?

3-Gelişmiş ülkeler, kendi ülkelerinde terörü desteklemeyi özgürlük olarak kabul etmez, terörü destekleyenlere karşı tavır alır, bu durumu asla baskı ve tehdit olarak görmezler.
Millî Ordusuna hakaret edenlere sert tepki gösterip, bu durumu ifade özgürlüğü olarak algılamazlar.

4-Merak edenler AB ve ABD’ye bakabilirler! Görecekleri ABD’nin ve bazı AB ülkelerinin PKK‘ya destek verdiği ve PYD’ye sözde ordu kurdurmaya çalıştığı gerçeğidir.
Bu gerçeğe rağmen bizden görünen bir takım aklı evveller de bu AB ve ABD’den iktidar ummaktadırlar.

5-Diğer taraftan, İspanya’ya karşı AİHM’de açılan “Herri Batasuna-Batasuna” davasında verilen gerekçeli kararda;; davacı Bask partilerinin terör örgütü ETA ile ilişkileri gerekçesiyle İspanyol mahkemeleri tarafından kapatılmasının …++

6-“kamu düzeni ve güvenliği açısından gerekli” bir uygulama olduğuna hükmetmiştir.
Bu karar ile siyasi partiler ile terör örgütleri arasındaki ilişkinin kesin biçimde kanıtlanması halinde, söz konusu partilerin yasaklanabileceğine dair AİHM tarafından ..++

7- açıklanmış ilk somut hükümleri içermesi bakımından içtihat oluşturmuştur.
Bu konuyu özetle irdelemek gerekirse;
“AİHM, Herri Batasuna Partisi’nin kapatılmasına yol açan beyan ve eylemleri, toplumsal çatışma ortamı yaratmaya yönelenler ve terörizmi destekleyenler..++

8-olmak üzere iki grupta toplamıştır.Bu iki grup Türkiye’deki HDP ile PKK gerçeğine oldukça benzemektedir. HDP eylem ve beyanları ile şiddeti desteklediğini, terörizmle bağlantısı olan kişilerle arasına mesafe koymamış ve hatta bir zamanlar terörü övdüğünü dahi belirtmiştir.

9-AİHM aynı kararda şiddetin kınanmamasının zımnen onaylanması anlamına geldiğini vurgulamıştır.
Bütün bunlar bir bütün olarak ele alındığında, HDP’nin eylemleri demokratik toplum kavramıyla bağdaşmayan bir toplum modeli olarak ortaya çıktığı görülecektir.

10-Bu itibarla; Genel Başkanımızın bugün ifade ettiği HDP’nin kapatılması gerektiği vurgusu, terör örgütüyle arasına mesafe koymamasına karşılık orantılı bir önlem ve bunun gerçekleşmesi halinde AİHM sözleşmesi hükümleriyle de uyumlu olduğu için #hdpkapatılsın diyoruz.!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.