HDP’den İYİ Parti’ye bir şok daha!

HDP’den İYİ Parti’ye bir şok daha!
08.06.2020
A+
A-

Geçtiğimiz haftalarda İYİ Parti’nin kendilerine aracı gönderdiğini açıklayan HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in ardından ‘gizli ittifak’ tartışmaları yeniden alevlenmişti. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bugün yaptığı açıklamada artık kapalı kapılar ardında ittifak görüşmeleri yapmayacağını belirtti

 

 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kars’ta HDP İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında konuştu.

 

“Bu ülkeye barış, demokrasi, özgürlükler gelecekse bunlar demokrasi güçlerinin bir araya geldiği ve oluşturacağı ittifaklarla gelecektir. Şimdi herkes HDP’yi bir öcü partisi olarak görüyor ve önümüzdeki seçimlerde bizimle ittifak yapılmaması için önlemler almaya başladılar. Bakalım biz başkalarıyla ittifak yapacak mıyız?” diyen Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Kazandıran ve kaybettiren bir pozisyonda olan milyonlarca insanın oy verdiği bir parti, başkalarına gitmek yerine, diğer partilere kapısını açacak şeffaf ve demokratik bir ittifakın önünü açacak. İsteyen gelir, isteyen gelmez, bu kadar basittir.”

 

Pervin Buldan, sözlerinin devamında “Artık kimse kapalı kapılar ardında HDP ile ittifak görüşmeleri yapmayacak, yapamayacak. Halkımız bunu kabul etmiyor. Halkımız, şeffaf, açık bir ittifak istiyor. Bunun için kapımız bütün muhalefet partilerine açıktır. Gelecek olan, bizimle ittifak yapacak olan bütün muhalefet partilerine kapımız açıktır.” diye konuştu.

 

NE OLMUŞTU?

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçen ay katıldığı bir yayında, “İYİ Parti HDP’yi nereye konumlandırıyor?” sorusuna karşılık, “PKK, terör örgütünün yanına konumlandırıyor. Hep bunu söyledik” demişti.

 

 HDP’li Sırrı Süreyya Önder ise gazeteci Ruşen Çakır’ın Medyascope yayınında şunları söylemişti:

 

“Bize aracı gönderen, ‘Şurada kiminle çalışalım? Nasıl yapalım?’ diye fikrimizi merak eden bir siyasal parti, bugün bize koordinat biçemez. İYİ Parti’yi kastediyorum, ‘Bizim nazarımızda şuradadır’ diyemez. Bu saygısızlığı bugün yapabiliyorlarsa o gün bizim bu ilkesel şeyi dayatmış olmamamızdandır. Biz o gün böyle yapmakla bugün böylesi değerlendirmelerin muhatabı oluyoruz. Dışarıda olsaydım ben de partimin işaret ettiği doğrultuda tutumumu ortaya koyardım. Ama etkim olabildiğince bunu açık ve şeffaf ve ilkeler etrafında yaptırtmaya zorlardım.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.