Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Haramı -Helali Bilmeyen Din Alimleri!

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
23.04.2014
A+
A-

Yıldıray Çiçek

Yüce Allah “Allah’tan en çok korkan ancak âlimlerdir.” (FÂTIR – 28) şeklinde buyuruyor.

Yüce peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ise “Âlimler, yeryüzünün nur saçan kandilleri ve peygamberlerin halifeleri, ayrıca hem benim, hem de tüm peygamberlerin vârisleridir.” Ve “Âlimler halk arasında Allah’ın güvenilir kullarıdırlar.” gibi kutsal sözleriyle âlimlerin toplumdaki önemini belirtiyor.

Yüce Allah’ın birçok Ayetinde ve Peygamber Efendimizin birçok Hadis-i Şerif’inde bunlara benzer şekilde âlimlerin önemi vurgulanarak, çok büyük değer verildiği gösterilmektedir.

İslam’da âlimlere bu önem verilirken, bir de günümüzde âlim sıfatı ile dolaşanlara bakın… Âlim sıfatları önüne “İktidar Âlimi” almış olanlar dersek sanırım daha uygun olur.

17 ve 25 Aralık operasyonları ile birlikte Türkiye’de özellikle din âlimi noktasındaki çürümüşlük ayyuka çıkmıştır. Hırsızlık, rüşvet ve yolsuzluk odaklı yapılan operasyonlar sonrası sözde din âlimlerinin tutumları toplumdaki çürümeye katkıdan başka bir şey olmamıştır.

İktidarın pislik ve kokuşmuşluğunu örtbas etmek için seferber olmuşlar ve bunu da İslam adını kullanarak yapmaktadırlar.

Bu türün ürünü olan, sözde âlim İlahiyatçı Yazar Ali Rıza Demircan’ın “Bu tapeleri dinlemek, inanmak ve yaymak haramdır” şeklindeki sözleri de bunun son örneği olmuştur.

Adaletten kaçıyorlar, hukuktan kaçıyorlar ama böylesi sözde din âlimlerine de bu şekilde “Haram fetvası” verdiriyorlar.

Çokbilmiş İlahiyatçı Yazar Ali Rıza Demircan’a sormak lazım!

Hırsızlık, yolsuzluk ve rüşvet İslam’da haram değil mi?

AKP’li yapınca haram olmaktan çıkıyor, sevaba mı dönüşüyor?

17 Aralık’tan sonraki ilk Cuma hutbelerinden “Rüşvet” konulu hutbeleri çıkararak ve 30 Mart yerel seçimlerine 2-3 gün kala “Gemiyi alttan delmek isteyenlere izin vermeyin” şeklindeki Cuma Hutbeleriyle AKP’ye şirinlik yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, asıl haramları ve günahları görmeyerek de nasıl bir din âlimi (!) olduğunu herkese göstermiştir.

AKP’nin sıkıştığı her konuda fetvacısı olan Hayrettin Karaman’ın duruşu da anlatmaya çalıştığımız din âlimi profiline örnek tiplerdendir.

AKP kurtulsun da, ne önemi var İslam ölçülerinin, kul hakkının, yetim hakkının, haramın, helalin… Birde utanmadan İslam’la hiçbir davranışı, tutumu uymayan AKP gibi bir partiyi İslam’ın temsilcisi gibi sunuyorlar.

17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası gördük ki, birçok sözde din âlimi ve imamlar İslam’ın ölçüleri konusunda sınıfta kalmışladır. Haramı ve helali birbirinden ayıramayan din âlimi mi olur?

Siyasallaşmış sözde din âlimleri, imamlar “güvenilir kullar” olmaktan çıkmışlar, iktidarın rezaletlerini temizlemeye çabalayan hizmetçilere dönüşmüşlerdir. Camilerde AKP’nin karıştığı rezaletleri savunan sözde din âlimlerini ve imamları görünce İslam’ı anlatmak kimlere kalmış diye insan kurulan bu düzeni sorguluyor. Cahillik, vizyonsuzluk, partizanlık din adamları üzerine bu kadar mı tesir eder?

AKP’yi din gibi gören sözde din adamlarından İslam’a bir sadakat beklenebilir mi?

“Bu tapeleri dinlemek, inanmak ve yaymak haramdır” diyen sözde bir din âlimi hırsızlığı, yolsuzluğu, rüşveti ve Allah’ın ayetleriyle geçilen dalgaları görmezden gelip, AKP’yi koruyacak bir tutuma giriyorsa zaten orada İslam ölçülerini bulmak mümkün değildir.

İslam’ın tarif ettiği âlimlere bakın, birde Türkiye’deki sözde din âlimlerine bakın… Ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız.

İslam’ın tarif ettiği gerçek ve samimi din adamları artık insiyatif alıp, ortaya çıkmalı ve haram saltanatı kuranların oyunlarına çomak sokmalıdır.

AKP’nin sözde din adamları peşine takılanlar toplumu da harama sürükleyenler olur. O yüzden kılavuzu iyi seçmek lazımdır.

Hırsız savunan âlimlerde nedense bugünlerde çoğaldı…

Yüce Allah’ın “Velâ tekün minelcâhilîn!” (Sakın câhillerden olma!), “Ve a’rid anilcâhilîn!” (Câhillerden yüz çevir!) kutlu sözleri gerçek âlimle, sahte âlim arasındaki farkı bulmamız için ölçü olsun…

Gerçek din âlimleri “Allah’tan en çok korkan ancak âlimlerdir.” (FÂTIR – 28) kutlu ölçüsüyle hareket etsinler, AKP gibi İslam’a en büyük ihaneti eden oluşumların hayatta kalması mümkün değildir.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin “Rüşvet ve yolsuzluk devlet ve toplum hayatını çürütürken âlimim, ilim sahibiyim diye ahkâm kesen, hocayım, hacıyım, keramet ehliyim diye mangalda kül bırakmayan malum kişilerden hiçbir omurgalı ses işitilmemiştir. Aksine bilhassa ülkemizde rüşveti ve hırsızlığı meşrulaştırmaya kadar işi götüren, yozlaşmaya kılıf uyduran sahte fetvacılara bile tesadüf edilmiştir. Açıktır ki, bu adaletsizlik, bu samimiyetsizlik, bu kötürüm manzara İslamiyet’in ruhuna, anlamına ve mesajlarına tamamen aykırıdır.” sözleri bizim anlatmaya çalıştığımız manzaranın en anlamlı özeti olmuştur.

Yüce Allah’ın “Lanet olsun o namaz kılanlara /dua edenlere ki, namazlarından /dualarından gaflet içindedir onlar” (Mâûn 4-5) sözlerini tekrar sizlere hatırlatırız “âlimim, ilim sahibiyim diye ahkâm kesen, hocayım, hacıyım, keramet ehliyim” diyenler…

Sözde Âlimlerin kılavuzluğu olsa olsa kargaların kılavuzluğa benzemektedir. Kargaların kılavuzluğunda nereye sürükleneceğini de herkes bilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.