DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Sağanak Yağışlı

“Haram Saltanatına Birlikte Diyelim Dur!”

21.05.2015
95
A+
A-

Bir süredir yollardayız. Sahadaki heyecanı partililerimizle birlikte yaşıyoruz. Bu arada tabii ki yolculuğun vazgeçilmezleri arasında “2015 seçim müziklerimiz” yer alıyor.
Benim en çok beğendiğim parça, Ahmet Şafak kardeşimizin “Haram saltanatına birlikte diyelim dur!” nakaratıyla ve “O helal ellerinle” vurgusuyla dinledikçe güzelleşen “mührünü üç hilale vur” adlı şarkısı…
Öyle ki; işlek ritmi ve anlam yüklü nakaratıyla defalarca dinlerken bir ara dayanamadım ve kendisini tebrik etmek için aradım fakat yoğunluktan olacak ulaşamadım. Olsun, sahada hareket var ve gönül mektubunun postacıya ihtiyacı yoktur.
Yani bu cümleleri hatır veya reklam için değil, müziksever bir Ülkücü olarak duyduğum heyecandan dolayı kaleme alıyorum. Bizim herkes tarafından zevkle dinlenen fazla müziğimiz olmadı.
Hep işimiz gücümüz vardı bizim; piyasa müziği yapamadık. Aşktan sevdadan bahsederken kendimizi, “söğüdün dalına yuva yapmış mandanın durumundan” bahseder gibi hissediyorduk.
İçinde memleket olmayan bir sevdamız olamazdı bizim!.. Sevgilimiz “vatan gözlü” aşığımız “memleket yürekli” olmak sorundaydı sanki…
Son yıllarda hem entelektüel birikimiyle dengeleri koruyarak hem de müzik kalitesiyle kulaklarımızdan süzülüp ruhumuzu doldurarak kitlenin de dinleyeceği müzikleri yapabilen sanatçıların başında Ahmet Şafak geliyor.
Ben de bu vesileyle değerli kardeşimi özellikle bu son akıl ve fikir yüklü eserinden dolayı kutluyor, yüreğine sağlık diyorum.
Akşam Karaman’daydık. “19 Mayıs Ruhu”nu konuştuk… Fakülteden sınıf ve dava arkadaşım, yeni MHP MYK üyesi Ali Güler’in daveti üzerine akşam geldik sabah gittik.
Paneli geçtiğimiz günlerde Gazi Üniversitesi İİBF Uluslar arası İlişkiler Bölüm Başkanlığına atanan Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran Yönetti.
Karaman’ın bu güzide vatan evlatlarına, yine Karaman Üniversitesi’nden Yrd. Doç Dr. Atilla Zorlu da katılmış ve 19 Mayıs’ı gayet iyi anlatabilecek bir akademik kadro ortaya çıkmıştı. Anadolu’nun Türkleşmesini anlatan “Hançer” yazarı edebiyatçı İsmail Gümüş’ün de katılımıyla ekip tamamlanmıştı.
Söz bize verildiğinde bize göre bir insan olma, insanlık şerefiyle yaşama mücadelesi olan Türk Kurtuluş Savaşı’nın en iyi konuşulacağı yerlerden birinin Karaman olduğunu söyledik. Çünkü Karaman, İnsani haysiyetin ve milli karakterin sembol ismi Mehmet Bey’in şehriydi.
Çünkü Karaman, kimsenin durduramadığı Moğolları durduran Avşarların yurduydu. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal, Anadolu’daki “insan” faktörüne güvenerek yola çıkmıştı.
İngiliz Hariciyesinin “Türkleri maymunlaştırarak yok etme” politikasına tarihin derinliklerinden gelen insani gücüyle karşı koyan asil Türk Milletine duyulan güven, yeni Türk devletinin kuruluş felsefesiydi.
19 Mayıs 1919 da işte aslında bir “insan olma savaşı” olan bu milli mücadelenin başlangıç tarihiydi.
Emperyalizme karşı savaşmanın “insan olmak”la olan ilgisi şuydu:
İngiliz doğa bilimci Charles Darwin’in 24 Kasım 1859’da yayınlanan kitabının orijinal adı, “Doğal Seçilim Yoluyla Türlerin Kökeni ya daHayat Kavgasında Avantajlı Irkların Korunumu Üzerine” idi. Bu isim, 1872’de “Türlerin Kökeni” olarak değiştirildi. Böylece kitabın ırklarla ilgili yönü, ırkçı tarafı gizlenmiş en azından “vitrinden” uzak tutulmuş oldu.
Darwin, evrim teorisini kurarken, Malthus’un ünlü “Nüfus Teorisi”nden etkilenmişti. İlk Liberal teorisyenlerden olan Malthus, “Bütün canlılar bir var olma ya da yok olma savaşı içindedir. Savaşların nedeni nüfus artışıdır; çünkü beslenme kaynakları sınırlıdır ve bunlara sahip olmak için insanlar zorunlu olarak savaş yapmak zorunda kalmaktadırlar ve bu savaşta güçlüler zayıfları ezer geçer” diyordu.
Malthus’a göre toplumsal sefaletin en büyük nedeni alt sınıflardı ve bu yüzden bu tür bir nüfus planlaması üst sınıflardan ziyade alt sınıflara uygulanmalıydı. Malthus “Liberal” bir anlayışın hâkim olması gerektiğini savunurken, fakir halk kesimlerine yapılan yardım programlarına karşı çıkmış; her türlü toplumsal müdahaleye ve yardıma muhalif olmuştu.
Günümüz liberallerinin taşkınlıklarıyla birlikte düşündüğümüz zaman ilginç olan odur ki “Liberal” Gladstone, “Liberal” Darwin’den o ise “Liberal” Malthus’tan etkilenmişti.
Malthus’taki “alt sınıflar” kavramı, Darwin tarafından “zayıf evrimli ırklara” dönüştürüldü ve İngiliz hariciyesinin sömürü felsefesinin payandası haline getirildi.
Mustafa Kemal, işte 19 Mayıs 1919’da Türk Milleti gibi insan yönetme ustası bir milletlin maymunlaştırılarak yok edilmesini engellemişti.
Bunun en iyi anlatılacağı yerlerden biri de Karamanoğlu Mehmet Bey ili olan Karaman’dı.
Hava Karaman’da da gayet güzel… Şimdi sırada hep birlikte bu “haram saltanatını” yıkmak var.
Şükrü Alnıaçık

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.