Halk oyunları zina mıdır?

14.04.2016
A+
A-

19 Mayıs töreninde öğrencilerine Atatürk portreli tişörtler giydiren öğretmene soruşturma açılıyor ve maaş kesme cezası veriliyorsa… Yobaz öğretmenin tarikatçı vakıf yurdundaki erkek çocuklarına senelerce tecavüz etmesi ve bu tarikatçı vakıfla “gurur” duyan aile bakanının “bir kerecik” demesi anormal midir?

*

Öğrencilerine Turgut Özakman’ın Şu Çılgın Türkler kitabını, Attila İlhan’ın Gazi Paşa kitabını tavsiye eden tarih öğretmenine, sakıncalı kitaplar tavsiye ettiği gerekçesiyle soruşturma açılıyorsa… Yobaz öğretmenin velilere cep telefonuyla mesaj atıp, “çocuklarınızı mezuniyet balosuna göndermeyin, hap alırlar, eroine alışırlar, uyuşturucuyla tanışırlar, fuhuş yaparlar” demesi şaşırtıcı mıdır?

*

Öğrencilerine Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sini anlatan Atatürkçü ilkokul öğretmeni, Gençliğe Hitabe’deki “iktidar” kelimesi yüzünden sürülüyorsa… 10 Kasım’da Atatürk için saygı duruşuna tahammül edemeyen yobaz öğretmenin “geçti artık o devirler, şimdi müslümanların devri, budist değilim, kapitalist değilim, saygı göstermek zorunda değilim” diye bağırması acayip midir?

*

Okullardaki yandaş kadrolaşmaya karşı “bilimsel, laik ve demokratik eğitim” sloganıyla yürüyüş yapan öğretmenlere hapis cezası veriliyorsa… Milli eğitim müdürünün “kız-erkek aynı merdiveni kullanmaları beni rahatsız ediyor” demesi yadırgatıcı mıdır?

*

“Mutasyon ve evrim teorisi”ni anlatan fen bilgisi öğretmenine “dini değerleri aşağıladığı” ve “öğrencilerin beyninde tahribat yarattığı” gerekçesiyle soruşturma açılıyorsa… İlkokul öğretmeninin “ahiret, kıyamet ve yeniden dirilme”yi anlatmak için, öğrencilerini kabristana götürmesi, mezar taşları arasında ders işlemesi sürpriz midir?

*

Dünya edebiyat klasiği “Şeker Portakalı”nı öğrencilerine ödev olarak veren Türkçe öğretmenine “örf ve adetlerimize aykırı, müstehcen” olduğu gerekçesiyle soruşturma açılıyorsa… İlkokul öğrencilerine “ilm-i hal” isimli kitabın dağıtılması, bu kitapta “kadınlar erkeklerin yanında örtünmelidir” yazması… Bu kitabın “cenaze işlemleri” bölümünde “ölü” resimlerinin bulunması olağandışı mıdır?

*

Akp yandaşı gazete, izinli oldukları pazar günü ailece pikniğe gidip mangal yapan öğretmenler hakkında “lisede ahlaksızlık, öğrencilerle rakı içtiler” diye düpedüz yalan manşet atıyorsa… Öğretmenler bu iftiracı gazeteyi mahkemeye verip manevi tazminat kazanınca, bu öğretmenler hakkında soruşturma açılıyorsa… Bir başka lisedeki müdür yardımcısının, sınıf başkanlarına talimat vermesi, “okuldaki kızlar mini etek giyiyor, tacizi hakediyorlar, hepsini uyarın, böyle giyinmeye devam ederlerse taciz edin” demesi anlaşılmaz mıdır?

*

Kardan adam heykeli yerine, gırgır olsun diye “bikinili kardan kadın heykeli” yapan öğrencileriyle fotoğraf çektiren öğretmene “toplum değerleriyle örtüşmediği” gerekçesiyle soruşturma açılıyorsa… Yobaz öğretmenin kızlı-erkekli karma sınıfta “tayt giyen kızların bacak arasına bakınca şehvet duyuyorum” demesi garip midir?

*

Öğretmenler odasında Sözcü gazetesi okuyan öğretmenlere, bir yıl kıdem durdurma cezası veriliyorsa… Anaokulunda imamlara ders verdirilmesi, imamların cenneti anlatması, bu dünyadan katbekat güzel bir yer olduğunu anlatması, ölümü övmesi, ölümün çok faziletli bir şey olduğunu anlatması ve akşam evlerine giden miniklerin, ebeveynlerine “ölmek istiyorum” demeleri hayret verici midir?

*

Çünkü maalesef…

*

Bu ülkede daima “yobazlar yargıya sızmasın” diye endişe edildi, “yobazlar orduya sızmasın” diye endişe edildi ama… “Yobazlar eğitime sızmasın” diye hiç endişe edilmedi.

*

Bu ülkede daima “dini siyasete alet etmeyelim” denildi, “siyaseti camiye, kışlaya, adliyeye sokmayalım” denildi ama… “Siyasi dinciliği eğitime alet etmeyelim, okullara sokmayalım” diyen olmadı.

*

Bu ülkede daima “devletin bekası” gözetildi, daima “devletin korunup kollanması” gözetildi ama… “Çocuklarımızın korunup kollanması ne olacak?” diye kafa yorulmadı.

*

Halk oyunları meselesine gelirsek…

*

Bu ülkenin asrın lideri, baleye “belden aşağı” diyorsa, “vals yaptılar, milleti taciz ettiler” diyorsa, “dans edeceğine fatiha oku” diyorsa… Öğretmenin halk oyunlarına “zina” demesi tuhaf mıdır?

YILMAZ ÖZDİL

Yazının Devamı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.