HAK KAMUDA ÇALIŞAN TÜM SÖZLEŞMELİLERE  VERİLMELİDİR

18.06.2019
A+
A-

Kamu çalışanları arasında adaletli ve hakkaniyetli davranış ve Haklardan yararlandırma olduğu sürece bu Devlet’in gücü ve kudreti demektir. Kamu çalışanı Devlet’in kurumlarda temsili olduğu için her husus çerçevesinde Kamu çalışanları gerekli haklardan faydalandırılmalıdır. Bu konuda aşırı hassas davranılması gerektiğini yetkili merciiler bilerek hareket etmelidir. Çalışanlar arasında sözleşmeli kadrolu muhabbetinin yanında bir de 4+2, 3+1 statüleri de dahil olduğundan ötürü; Bu çalışanın her şekil motivasyon kırılmasına sebep olmaktadır. Toplu sözleşme masasının gayesi; Tüm çalışanların Hakları için yetkili sendika ve Hükümeti yetkili bakanlığı arasında tabiri caizse pazarlık yapılmaktadır. Zam hususu, özlük hakların iyileştirilmesi, çalışanın bulunduğu sektördeki muhtevası için bu toplu sözleşme Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Aziz Türk Milletinin hizmetinde olan Çalışanlar için çok yüksek bir önem arz etmektedir.

4+2 olarak çalışan sözleşmeli sağlık personeli ve aynı şekilde süresi belirlenmiş 4B’li çalışanların gözü ve kulağı ilgili birimlerin açıklamalarındadır. Yetkili sendika asli vazifesini unutmuş mudur? Asli vazifesi yetkilendiren çalışanların Haklarını alabilmektir. Çalışanlarımız Mars veya Jüpiter’den Hak istemiyor. Kendilerine ait olan Hakkı istemektedirler. Bu süreçte STK lar ivedilikle bu mevzuyu ele almalıdır. Türkiye Kamu Sen’in bu çalışmalar hususundaki girişimleri aşikardır. Gaye ; tüm sözleşmeli çalışanların kadro talebidir. Kurum ve statü farkı gözetmeksizin tüm çalışanların Hakları iyileştirilmelidir.

Her toplu sözleşme de hayal kırıklığına uğrayan çalışanlar, yine aynı şekilde kırıklığa uğramasın diye mücadele ediyoruz. Gündemde olan 3+1 hususu bütün sözleşmeli Kamu Çalışanları için derhal uygulanmalıdır. Diğer sözleşmeli çalışanlar üvey evlat muamelesi görmemelidir. Bu bahsettiklerimin hepsi seçim vaatleridir. 3600 ek gösterge, sözleşmeli çalışanlarına kadro, filli hizmet payı, döner sermayenin emekliliğe yansıtılması

Bu bahsi gecen temel sorunlar Çalışanlarımızın kabusu olmuştur. Ay başı geldiğinde ödemeleri yetişmeyenler, asgari ücretlilerin hallerini en içten şekilde idrak etmektedir. Memurun sadece ismi kalmış. Tribünlerde sadece bir manşetten öteye geçememiş. Sorumlu arayacak olursak bana göre bunun sorumluları şu şekilde bir izah ile açıklanır.

  1. Yetkili sendikanın, yetki sarhoşluğuna ötürü sorunlara kayıtsız kalması. Ona bu yetkiyi veren çalışanları asla ve katiyen görmek istememesi. Üye sayısını artırarak kendisini yetkili yapan kamu çalışanların yüzüne bakmaması ve tek gayesi, partizan bir hal alarak parti arka bahçesi hale bürünmesidir. Mobbing ile siyasi kaygılar ile üye yapmanın manası yoktur. Tek gaye ayrım yapmadan Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk Milletine hizmet eden çalışanların haklarını kaldırmaktır. Bu söylem üzerinde gücünü ‘Haklarını aramadığı’ çalışanlardan alan yetkili sendika ; Her ne pahasına olursa olsun asli vazifesini unutmamalıdır.
  2. Hükümeti bu tür hususlarda çalışan ayrımı gözetmeksizin gerekli iyileştirmeyi yapmalıdır. Kamuda çalışan, lakin Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Milletine kem gözle bakarak Devlet Millet sistemini göz ardı eden çalışanları ivedilikle temizlemelidir. Mülakat sistemi yerine güvenlik soruşturması ile Helal ile Haramı ayırt eden, Beytülmal hususunu bilen, Türk Devletine hizmet ettiğinin şuurunda olan Devlet Memurları ya da Genel itibariyle kamı çalışanları istihdam etmelidir. Yapılacak tek ayrım hususu bu olmalıdır. 15 temmuz sonrası Milliyetçi havaya bürünen lakin içlerinde zerre kadae Millet sevgisi olmayan çalışanları def etmeli, onların yerlerine ise Devlet şuurunda olacak çalışanlar alınmalıdır. Tek ayıracak husus budur. Onun dışında çalışanların hepsine liyakat çerçevesi içinde gerekli Haklar verilmelidir.
  3. Liyakat ve ehliyet hususuna dikkat edilmediği için, bakanlıkların bazı müdürlüklerinde liyakat hususunun göz ardı edilerek bu tür sorunların çıkmasına sebebiyet vermektedir. Liyakat söz konusu olmadığı zaman; ne bir hizmet, ne de bir Hak arama mümkün olmayacaktır.
  4. Kendilerini temsil edemeyen yetkili sendikaya, halen bu gücü veren çalışanlarımız verdikleri hakkı geri alabilecek bir potansiyele sahip olduklarını unutmamalıdır.

Bu hususlardan ötürü hükümet yetkililerine bütün sözleşmeleri çalışanlara kadro verilmesini, bir seçim vaatleri olduğunu yeniden hatırlatmak istiyorum.

Bizler Devlet’in Asil Evlatları olarak her daim Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Aziz Türk Milletinin fedaileriyiz.

 

ERTUĞRUL SUBAŞI

TÜRK SAĞLIK SEN TEMSİLCİSİ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.